Przydatność 80%

Rozmowa Pani Andrzejowej Korczyńskiej z synem Zygmuntem - interpretacja fragmentu "Nad Niemnem" Orzeszkowej.

Autor: Dodano: 2011-05-28

Ta praca to moja własna interpretacja tego fragmentu. Mam nadzieję, że okaże się przydatna.

a) Andrzej Korczyński- mąż pani Andrzejowej i ojciec Zygmunta. Wzór patrioty i pozytywisty. Współistniał ze swym ludem, nie wywyższał się ponad innych. W rozmowie Zygmunta z matką, Andrzej Korczyński jest wspominany przez matkę w samych superlatywach. Zginął w walkach powstania styczniowego w 1863r. Pochowany został we wspólnej mogile z innym i powstańcami.

b) Andrzejowa Korczyńska- wdowa po Andrzeju Korczyńskim, matka Zygmunta, kobieta ważna, dumna, nie potrafiąca przełamać niechęci do chłopów. Traktuje swoją służbę z pogardą.

c) Zygmunt Korczyński- jedyny syn Andrzeja Korczyńskiego, młodość spędził w Paryżu. Matka stworzyła Zygmuntowi taki "własny świat" odizolowany od innych. Świat ten był piękny, estetyczny, w którym nie było miejsca dla takich ludzi jak m.in. pospólstwo. Pozbawiony został samodzielności, problemów. Świat ten kojarzy się Zygmuntowi z "wonią kwiatów" i "śpiewem słowików". Świat ten określić można mianem "sztucznego Edenu".

Informacje z samej rozmowy Zygmunta z matką.

Rozmowa ma miejsce w wsi Korczyn nad Niemnem, w 20 lat po wybuchu i klęsce powstania listopadowego. Powodem odbycia się całej rozmowy jest obawa Andrzejowej Korczyńskiej o dalsze losy ich posiadłości w Korczynie. Kobieta próbuje "wybadać", czy gdy ona już umrze (a czuje, że jej czas jest bliski) to syn zechce zamieszkać w ich rodzinnym domu. Nie chce bowiem, żeby zamieszkał tam ktoś obcy, ktoś kto zniszczy dorobek ich życia, człowiek innej religii. Jednakże żąda od syna rzeczy niemożliwej- Zygmunt zupełnie nie czuje przynależności do Polski.

Wychował się we Francji obcując z kulturą zachodnią. Nie został wychowany w duchu patriotycznym. Zygmunt jest kosmopolitą- mimo, że jest Polakiem, nie czuje się obywatelem Polski, nie jest przywiązany. Ponadto uważa on, że na tle kultury zachodniej, polska jest nudna, szara, melancholijna, pozbawiona wzlotów i uniesień. Mówi, że w kraju panuje "wieczna żałoba", że w takim kraju nie da się normalnie żyć. Zygmunt w dalszej części rozmowy naśmiewa się z matki, która w 20 lat po śmierci męża wciąż nosi żałobę.

Proponuje matce wyjazd wraz z nim za granicę, gdzie będzie mogła poznać świat, wykorzystać inteligencję, wykształcenie, charyzmę. Andrzejowa odpowiada krótko- "Nigdy!". Nie chce słyszeć o wyjeździe z Polski, z Korczyna. Miejsce to jest dla niej szczególne z którym wiążą się także liczne wspomnienia, czuje do niego sentyment. Andrzejowa Korczyńska mówi patetycznie, podniośle. Mówi z pietyzmem o swoim uczuciu do ojczyzny, nawiązuje do Biblii. Zygmunt ironizuje, wyśmiewa matkę. Używa tych samych słów matka przytaczając jej wypowiedzi, jednakże używa ich w innym kontekście- szyderczym.

Ujawnia się kosmopolityzm-wtrącenia w języku francuskim. Zygmunt Korczyński jest ukazany w negatywnym świetle-porównać do można do postaci Hrabii w "Panu Tadeuszu". Nie jest patriotą jak ojciec, więc odbiega od wzorca. Jednakże nie jest jego winą, że nie czuje przynależności do Polski. To przez wychowanie matki w taki a nie inny sposób Zygmunt nie jest patriotą. Matka zatem również przedstawiona jest jako postać negatywna.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 406
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie