profil

Ojciec

poleca b/d

1. ‘mężczyzna mający dziecko (dzieci) w stosunku do tego dziecka’; liczba mnoga ojcowie: 2. ‘przodkowie’ oraz 3. przestarzale ‘rodzice’.

Pochodzenie:

Ogsłow. (por. czes. otec ‘ojciec; przodek’, ros. ótec ‘ts.’) < psłow. *otьcь ‘ojciec’– pierwotnie było to zdrobnienie od wcześniejszego *otъ (zachowanego w czes. dialektalnym ot ‘ojciec’) utworzonego od pie. *at-ta ‘pieszczotliwa nazwa ojca lub matki (z języka dziecięcego)’.

Pierwotna postać

W stpol. od XIV w. słowo stosowano w postaciach ociec, oćca / otca / oca.

Obecna postać

Współczesna postać ojciec jest wtórna – została utworzona w oparciu o odmianę wyrazu: oćca, oćcu > ojca, ojcu.

Źródło Syn oćców. Do domu oćcowa
Cóż się z oćczyzny jemu dostanie!

Biblia królowej Zofii, 1455 r.

poleca 40% 5 głosów
poleca b/d
poleca b/d
poleca b/d
poleca b/d

ojczym

‘mąż matki w stosunku do jej dzieci z poprzedniego małżeństwa’; od XV w.; ogsłow. (por. czes. otčim, ros. ótčim, słoweń. očim) < psłow. *otьčimъ ‘ojczym’ utworzonego od psłow. czasownika *otьčiti ‘czynić ojcem’ < psłow. *otьcь; pierwotnie ‘ten, który staje się ojcem, spełnia obowiązki ojca’

poleca 70% 13 głosów

ojczyzna

1. ‘kraj, w którym się ktoś urodził, którego jest obywatelem, ziemia rodzinna’; 2. stpol. także ‘majątek odziedziczony po ojcu, dziedzictwo, ojcowizna’; ogsłow. (por. czes. otčina, ros. przestarzałe otčizna ‘ojczyzna’) < psłow. *otьčina ‘dziedzictwo po ojcu, ojcowizna’ pochodzące od psłow. *otьcь; w stpol. w XIV w. słowo występowało w postaciach oćczyzna, oczszyzna, otczyzna, otszyzna oraz ojczyzna.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta