profil

Wodór

poleca 67% 15 głosów

WodórWodór występuje w bardzo małych ilościach w atmosferze w stanie wolnym, a w postaci związanej głównie w wodzie. Obecny jest we wszystkich związkach organicznych.

poleca 47% 26 głosów

Właściwości fizyczne

Wodór to bezbarwny i bezwonny, palny gaz, lżejszy od powietrza, praktycznie nierozpuszczalny w wodzie.

poleca 56% 490 głosów

Otrzymywanie wodoru

a) w laboratorium: – w reakcji metali z kwasami – w reakcji metali aktywnych z wodą b) w przemyśle: – działając na rozżarzony węgiel parą wodną – bardzo czysty wodór można otrzymać w procesie elektrolizy wody.

poleca 67% 283 głosów

Izotopy wodoru

Wodór występuje w przyrodzie w postaci trzech izotopów: Prot jest najlżejszym izotopem wodoru, najbardziej rozpowszechnionym w przyrodzie. Deuter występuje w naturze w śladowych ilościach, jego związki, np. D 2 O (tzw.ciężka woda) używane są w laboratoriach chemicznych i fizycznych do różnego typu badań. Tryt jest najmniej trwałym, promieniotwórczym izotopem wodoru.

poleca 40% 25 głosów

Najważniejsze właściwości chemiczne

wodór reaguje z tlenem dając wodę (przy stosunku objętościowym 1:2 powstaje mieszanina wybuchowa) z chlorem z siarką z azotem wodór jest reduktorem w wielu reakcjach chemicznych, np.:

poleca 60% 352 głosów

Zastosowanie wodoru

Wodór jest używany w tzw. ogniwach paliwowych, czyli w urządzeniach wytwarzających energię elektryczną z wodoru i tlenu. Sumarycznie proces zachodzący w ogniwie paliwowym można zapisać: Na katodzie ogniwa paliwowego zachodzi redukcja tlenu: Na anodzie ogniwa paliwowego zachodzi utlenianie wodoru: Podczas pracy ogniw paliwowych wytwarzany jest tylko prąd elektryczny i ciepło, tak więc ogniwa te nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego, osiągają także większą...

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji: