profil

Laser

poleca 50% 6 głosów

m

przyrząd elektroniczny wzmacniający światło i wytwarzający jego spójną wiązkę.

 

Naukowcy postanowili wypróbować działanie nowego lasera (D. lp). Rozmawiali o tym laserze (M.lp) z Radą Naukową instytutu, która uznała, że powinno się masowo produkować takie lasery ( B. lm, ident. w M. lm).

 

KOMENTARZ
Obecnie lasery znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia, takich jak: telekomunikacja, chemia czy medycyna (operacje z wykorzystaniem lasera), ale znaleźć je można także w sprzętach domowego użytku – odtwarzacze CD, komputery osobiste.
Po wynalezieniu lasera znalazł on swoje miejsce w literaturze fantastyczno-naukowej, a także filmach o podobnej tematyce (np. Gwiezdne wojny), gdzie bardzo widowiskowo pokazywano bojowe zastosowanie tego urządzenia.

Pierwotna postać

Samolot na laser
Pierwszy na świecie zdalnie sterowany samolot zasilany wysyłaną z Ziemi wiązką lasera opracowali inżynierowanie z NASA. (...) Model ma jednak jeden mankament: kiedy wiązka laserowa zostaje przerwana, silniki przestają działać.

(„Wprost”, 26.10.2003)

Ciekawostki

Można spotkać się z nazwą laserunek. Jest to technika malarska, która nie ma nic wspólnego z laserem i jego działaniem. To cienka warstwa przejrzystej farby położona na powierzchni obrazu, zazwyczaj stosowana w celu wzmocnienia efektów barwnych.

Źródło Słowo laser powstało od pierwszych liter angielskiej nazwy, która składała się aż z siedmiu słów (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation). Aby ją uprościć wymyślono skrótowiec (SPJ) LASER, który stał się popularny na całym świecie.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Laser