profil

Cło

poleca 29% 7 głosów

rzecz. n

kwota, która musi zostać zapłacona podczas sprowadzania lub wywożenia towaru za granicę, jako obowiązujący w danym kraju podatek, wpływający do skarbu państwa; taryfy opłat celnych ustalane są przez poszczególne państwa; zazwyczaj opłaty celne dotyczą pewnych grup towarów, zwłaszcza droższych, np. samochodów, alkoholu, sprzętu elektronicznego itp.

 

Dziś w „Wiadomościach” rzecznik Urzędu Celnego mówił o planach obniżenia cła (D. lp) na niektóre towary przywożone z zagranicy. O zbyt wysokim cle (Ms. lp)od dawna mówili importerzy m.in. sprzętu komputerowego. Rzecznik zapewnił, że znacznego obniżenia ceł (D. lm) na te artykuły można się spodziewać już niedługo.

Pochodzenie:

celny – związany z cłem(np. Urząd Celny, opłata celna),
celnik – osoba zajmująca się odprawą celną na granicy, także pobierająca cło,
clić (dok. oclić) – uiszczenie opłaty celnej, np.: – Czy ma pan coś do oclenia? – zapytał celnik, podchodząc do samochodu ojca.

Ciekawostki

W dawnej polszczyźnie słowo celnik znaczyło tyle co poborca podatkowy, stąd np. w tłumaczeniach Pisma Świętego Nowego Testamentu przeczytać można, że jeden z 12 apostołów, Mateusz Ewangelista był wcześniej celnikiem, czyli zajmował się pobieraniem podatków. Można spotkać również słowo myto, które znajduje się w tej samej grupie znaczeniowej wyrazów związanych z obowiązkowymi opłatami. W dawnej Polsce myto było opłatą za przejazd przez most, wjazd do miasta oraz za przewóz towarów. Obecnie znowu mówi się o projektach wprowadzenia myta przy wjeździe do dużych miast lub jako opłaty za użytkowanie mostów.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Cło