profil

Centrum

poleca b/d

rzecz. n, w lp nieodm.

  1. miejsce w środku czegoś.
  2. miejsce, w którym coś istotnego się odbywa.
  3. (polit.) zwolennicy kierunku pośredniego między poglądami politycznej lewicy i prawicy.

 

(w zn. 1.) Helikopter wylądował dokładnie w centrum okręgu wskazującego miejsce lądowania.

(w zn. 2.) Wiele obiektów w naszym kraju zwykło się nazywać centrami (N. lm).Nadający te nazwy chcieli podkreślić, że są to miejsca wyjątkowe. Mamy więc: centra (B. lm) handlowe, centra (B. lm) sportowe oraz konferencyjne. Można pomyśleć, że tak duża ilość centrów (D. lp) powoduje, że nazwa ta traci naznaczeniu i zaczyna zastępować inne – obiekt, hala, ośrodek.

(w zn. 3.) Po ostatnich wyborach w centrum (Ms. lp) sceny politycznej znalazła się tylko jedna partia. Pozostałe partie centrowe przegrały, najprawdopodobniej przez brak zdecydowanego programu gospodarczego, lepiej przygotowanego przez prawicę i lewicę.

 

KOMENTARZ
W omówieniu zn. 3. pojawił się przymiotnik centrowy, oznaczający związany z centrum (politycznym). Kierunek polityczny określany jako centrum można nazwać również centryzmem, a jego zwolennika centrystą.

Obecna postać

Związek frazeologiczny znajdować się w centrum wydarzeń znaczy tyle, co być we właściwym miejscu, być tam gdzie się coś istotnego dzieje, np.: Kiedy w kraju dzieje się coś ważnego, każdy reporter stara się znaleźć jak najszybciej w centrum wydarzeń, aby móc szybko przekazać najświeższe wiadomości.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Centrum