profil

Emisja

poleca 100% 2 głosy

rzecz. ż

  1. wprowadzenie do obiegu nowych banknotów, papierów wartościowych, znaczków, rozprzestrzenianie się czegoś, rozpowszechnianie.
  2. wydobywanie głosu podczas śpiewania.
  3. wypuszczanie do atmosfery gazów.
  4. nadawanie programu radiowego, telewizyjnego.
  5. wysyłanie energii przez jakieś ciało, np. ciepła.

 

(w zn. 1.) W związku z emisją (N. lp) nowych banknotów, prezes banku centralnego przygotował akcję w → mediach, uświadamiającą ludziom, jak odróżnić banknoty nowe od dotychczas używanych.

(w zn. 2.) Znana śpiewaczka udzielała lekcji, które obejmowały również podstawowe zasady emisji (D. lp, ident. w C. i Ms. lp) głosu, czyli uczyła, jak operować głosem, by był on najpełniejszy, donośny i aby wokalista, śpiewając nie musiał nadmiernie forsować więzadeł głosowych.

(w zn. 3.) W związku z nadmierną emisją (N. lp) szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery, podjęto decyzję o zamknięciu huty aluminium.

(w zn. 4.) Emisja (M. lp) programu telewizyjnego na terenie Warszawy i okolic została przerwana na ok. 5 godzin w związku z pracami konserwacyjnymi nadajnika. W tym roku już kilkakrotnie przerywano emisje (B. lm, ident. w M. lm) programów, ponieważ nadajnik jest stary i wymaga ciągłych napraw.

(w zn. 5.) Zawsze przed wakacjami popularne tygodniki ostrzegają, żeby nie opalać się wcześnie rano, gdyż emisja (M. lp) dużych ilości promieniowania ultrafioletowego jest szkodliwa dla skóry.

Pochodzenie:

emisyjny – związany z emisją,
emitować – rozpowszechniać, nadawać, emanować.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Emisja