profil

Edukacja

poleca 20% 5 głosów

rzecz. ż, br. lm

  1. zorganizowany system działań szkolnych i wychowawczych, mających na celu nauczanie na wszystkich etapach.
  2. (pot.) nauka i wychowanie wpajane młodemu człowiekowi.

 

(w zn. 1.) Jak twierdzi nowy minister, trzeba jeszcze wielu zmian w polskim systemie edukacji (D. lp, ident. w C. i Ms. lp), aby wszyscy byli zadowoleni z jej poziomu i to zarówno na etapie szkolnictwa podstawowego, gimnazjów, jak i szkół średnich.

(w zn. 2.) Na edukację (B. lp), jakiej zostały poddane córki hrabiego Jana między rokiem 1840 a 1850, składała się m.in. nauka gry na fortepianie i języka francuskiego, czytano tylko klasyczne, starannie dobrane dzieła literackie.

 

KOMENTARZ
Słowo edukacja dzisiaj najczęściej można usłyszeć, gdy mowa jest o ministrze edukacji lub o Dniu Nauczyciela, który oficjalnie został nazwany Dniem Edukacji Narodowej. Święto obchodzone w szkołach 14 października jest ustanowione na pamiątkę utworzenia przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej 14 października 1773 r., pełniącej funkcję ministerstwa edukacji publicznej. W tym czasie był to wyjątek w skali europejskiej.

Ciekawostki

Słowo edukacja od dawna funkcjonuje w języku polskim (zob. jak powstają słowa?). W mowie potocznej najczęściej zastępowane jest przez: kształcenie, nauczanie, wychowanie.

Źródło Słowo znalazło się w języku polskim jako zapożyczenie z łaciny – educatio znaczy wychowanie.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Edukacja