profil

Abonament

poleca 50% 4 głosy

rzecz. m

  1. stała opłata wnoszona za prawo do korzystania z czegoś (np. abonament radiowo--telewizyjny, abonament telefoniczny).
  2. rodzaj dokumentu uprawniającego do korzystania z czegoś po wcześniejszym zapłaceniu; mając wykupiony abonament (np. wstępu do filharmonii) nie musimy kupować pojedynczych biletów, ale wchodzimy kilka lub więcej razy, na różne koncerty; zazwyczaj pojedynczy bilet na jedno wydarzenie kosztuje więcej niż wejście na podstawie abonamentu.

 

Wiele osób w Polsce unika płacenia abonamentu (D. lp) za korzystanie z radia i telewizji, dlatego wczoraj, w radiu, nadawana była audycja o obowiązującym w Polsce abonamencie RTV (Ms. lp) i problemach z jego opłacaniem. Przedstawiciel rządu podkreślał, że podobne abonamenty (M. lm) obowiązują w wielu krajach Unii Europejskiej.

Pochodzenie:

Pokrewny czasownik to abonować, czyli opłacać coś (i otrzymywać) w sposób stały, np. w celach kolekcjonerskich. Można abonować czasopisma (wnosić opłatę abonamentową i odbierać je w określonym czasie). Ktoś, kto abonuje, to abonent. W tym wypadku można też użyć określenia prenumerować.

Pierwotna postać

Abonament S
Koncerty symfoniczne sobotnie.
Sprzedaż abonamentów z 30% zniżką – z podziałem na kwartały – w terminach podanych w rocznym folderze programowym. Dodatkowa zniżka dla uczniów, studentów,rencistów i emerytów za okazaniem uprawniającego dowodu.

(www.filharmonia.krakow.pl)

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:
Podobne teksty:

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Abonament