profil

Która z pięknych kobiet jest najbliższa mojemu ideałowi piękna?

poleca 85% 690 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Trudno odpowiedzieć na to pytanie ktorakobiecych postaci opisanych w utworze Henryka Sienkiewicza pt. Quo vadis najbardziej odpowiada mojemu ideałowi piękna. Kobiet występujących w tym utworze było wiele, a były one wszystkie bardzo piękne.
Według encyklopedii piękno to obiektywna własność przedmiotów takich jak: harmonia , symetria , proporcja , miara , ład, przyjemność wzrokowa i słuchowa. Moim zdaniem piękno to nie tylko wygląd zewnętrzny, ale także wygląd wewnętrzny i charakter. Biorąc to wszystko pod uwagę zdecydowałam, że moim ideałem piękna z Quo vadis jest chrześcijanka Ligia.
Postaram się to udowodnić następującymi argumentami.
Po pierwsze Ligia była kobiętą bardzo piękną, nikt nie mógł oderwać od niej wzroku. Każdy zachwycał się jej różową i przezroczystą twarzą . Ustami, które były ,, świeże jakby do pocałunku złożone". Piękne niebieskie oczy w, które bez przerwy wpatrywał się Winicjusz . Bujne ciemne włosy , lekką szyję i boską spadzistosć ramion. Cała postać giętka i smukła młodą młodością maju i świeżo rozkwitłych kwiatów. Możana by było określić Ligię jako wzór piękna.
Po drugie jej zachownie budziło podziw u wielu innych, otaczających ją ludzi. W stosunku do osób nieznajomych była nieśmiała i bojaźliwa. Wśród towarzystwa cechowała ją skromność i to , że zawsze, gdy zabrała głos powiedziała coś mądredgo i pięknego. Miała szacunek dla kazdego człowieka, bez względu na to czy był biedny, czy bogaty. Umiała wybaczyć nawet najgorsze zło. Starała się żyć w zgodzie, według zasad religii chrześcijańskiej. Potrafiła docenić to co w życiu najważniejsze czyli miłość i przyjaźń. Inne cechy, które wyróżniały Ligię od innych to wielka odwaga, iż odmówiła zostania niewolnicą u Winicjusza. Gotowość do poświęceń w imię wyznawanej religii. Pragnęła głębokiej i szczerej miłość od Marka Winicjusza.
Po trzecie swoją miłością do bliźnich doprowadziła do kontynuowania religii chrzescijańskiej w Rzymie. Ligia nie zgadzała się ze wszystkim co dotyczyło jej osoby, czy innych miała na tyle silnej woli, aby odmówić. Zachowywała się tak w stosunku do Akte i Eunice. Dawała przykład Winicjuszowi wzorując się na Przykazaniach Bożych.
Stwierdzam, iz najbliższa mojemu ideałowi piękna z powieści Quo vadis Henryka Sienkiewicza jest Ligia.
Ligia to postać bez żadnych zarzutów. Osoba szlachetna, uczciwa, a przy tym sympatyczna. Umiała kochać innych, bez względu na to jak postępowano. W dzisiejszych czasach, takiej osoby jak Ligia, to raczej nie ma. Jeden drugiemu nie potrafi wybaczyć wyrządonej krzywdy i zyć tak , jakby tego nie było. Ligia była przeciwieństwem tego umiała wybaczyć i żyć dalej. Wielu z nas powinno brać z niej przykład i uczyć się jak właściwie postępować w życiu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty