profil

Motyw podróży w literaturze - rozprawka

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-01
poleca 84% 3037 głosów

Henryk Sienkiewicz

Podróż jest przemierzaniem pewnej drogi, często prowadzącej do jakiegoś celu. Może być też poszukiwaniem wartości doczesnego bytu. Wędrówka może mieć również metaforyczne znaczenie – to synonim egzystencji, czyli ludzkiego życia na ziemi od chwili urodzenia aż do śmierci.

W mojej pracy chciałabym udowodnić, iż motyw podróży jest elementem bardzo często występującym w literaturze, zarówno tej starszej, jak i współczesnej. Moją tezę pragnę poprzeć kilkoma przykładami.

Przypuszczalnie najstarszym tego przykładem może być przejście ludu izraelskiego izraelskiego Egiptu do Ziemi Obiecanej. Czterdzieści lat tejże wędrówki oznaczało dla niego stopniowe odrzucenie pogaństwa, a także odrodzenie duchowe. Ponieważ opowieść ta jest jednocześnie przenośnią zawierającą treści ukryte, możemy utożsamiać ją z poszukiwaniem sensu istnienia, drogą poznania tego, co w życiu najważniejsze, a także głębokim doznaniem wewnętrznym.

Kolejnym przykładem popierającym moją tezę będzie powieść przygodowa Jonatana Swifta "Podróże Guliwera". Główny i tytułowy bohater Guliwer realizuje swoje marzenia o morskich wyprawach. Ze swych podróży wraca bogatszy w doświadczenie, wiedzę o sobie i świecie. Potrafi też docenić wartość kochającej rodziny i ciepłego domu. Możemy wysnuć wniosek, iż jego podróż jest drogą odkrycia znaczenia miłości oraz ogniska domowego.

Jeszcze jednym utworem, który przywołam będzie powieść Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Jest to klasyczny przykład literatury podróżniczej. Główni bohaterowie, Staś i Nel, wbrew własnej woli przemierzają samotnie Afrykę wzdłuż i wszerz i pomimo przeciwności losu szukają drogi do domu. Tułaczka ta nauczyła dzieci samodzielnego życia oraz wprowadziła je w dorosłość. Była ona też swego rodzaju walką z niedogodnościami i trudnościami piętrzącymi się na ich drodze.

Motyw podróży daje się zauważyć także w poezji – takim przykładem jest wiersz Cypriana Kamila Norwida "Pielgrzym". Jednak tutaj motyw wędrówki należy rozumieć w inny sposób. Jak wspomniałam na wstępie, wędrówka może niekiedy oznaczać życie człowieka. Tak jest właśnie w tym przypadku – w kontekście tego wiersza wędrowanie jest nie tylko przemieszczaniem się z miejsca na miejsce, lecz również całym życiem. W życiu, tak jak i w podróży, spotykamy wielu ludzi i przeżywamy różne przygody.

Podobnych przykładów można by podawać bardzo wiele. Wynika z tego wniosek, iż motyw podróży w literaturze w istocie jest nierzadko wykorzystywany przez autorów wielu dzieł. Mam więc nadzieję, że udało mi się udowodnić moją tezę powyższymi przykładami.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy

konkret zakonczenie ;)

ladna praca lecz za krotka

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty