profil

Czy warto czytać książki?

poleca 85% 171 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Kamienie na szaniec Jan Bytnar

Tematem moich rozważań będzie prośba odpowiedzi na pytanie „Czy warto czytać książki?”. Moim skromnym zdaniem twierdze, że warto czytać książki. W przytoczonych przeze mnie argumentach spróbuje udowodnić moja tezę.
Pierwszym dowodem na to, że warto czytać książki jest to, że uczymy się przez to ortografii i gramatyki. Czytając dużo literatury automatycznie uczymy się i zapamiętujemy jak się pisze poprawnie wyrazy, z którymi mamy za zwyczaj duży problem. Dzikie temu możemy poprawić swoje stopnie z dyktand, co może nam się to przydać w szkole jak i w już w życiu dorosłym. Czytając książki będziemy również mogli się zdobyć wiedze w dziedzinie gramatyki. Będziemy wiedzieli gdzie stawiać znaki interpunkcyjne i ułatwi nam to, gdy będziemy wmuszeni napisać jakiś reportaż, opowiadanie, podanie do szkoły lub pracy. Żeby pisać poprawnie nie trzeba się uczyć tylko właśnie czytać jak najwięcej książek.
Drugim argumentem potwierdzającym to ze warto czytać książki jest to, że człowiek czytając książki wzbogaca swoją wyobraźnię, a jednocześnie staje się bardziej uczuciowy. Po przeczytaniu niektórych książek takich jak np. "Kamienie na Szaniec" Aleksandra Kamieńskiego, czytelnik uświadamia sobie, co jest najważniejsze w życiu. Dla głównych bohaterów tej książki, Alka Zośki i Rudego, takie rzeczy jak pieniądze, sława i dobrobyt nie mają znaczenia. Najważniejsze dla nich są tylko przyjaźń, rodzina i ojczyzna.
Następnym dowodem na potwierdzenie korzystnego oddziaływania książek na umysł człowieka może być to, że postępowanie głównych i drugoplanowych bohaterów często jest warte naśladowania. Przykładem może być Hobbit Frodo, główny bohater "Władcy Pierścieni" J. R .R Tolkiena, który całkowicie poświęcił się dla dobra innych. Oczywiście takie istoty mają swoje wady, ale w przeciwieństwie do dużego grona ludzi starają się je zwalczyć i udoskonalić swoje umiejętności.
Nie mniej ważnym argumentem potwierdzającym moją tezę jest to, że napisano wiele książek o tematyce młodzieżowej, o problemach i życiu nastolatków takich jak my. W dzisiejszych czasach, w erze Internetu, książka kojarzy się ludziom z czymś nudnym, z nauką i szkołą. Jednakże ludzie tak myślący są w błędzie. Nie wszystkie książki są tylko naukowe. Gdy poszpera się w regałach biblioteki, można znaleźć dzieła na każdy, nawet najbardziej egzotyczny, temat. Często wszyscy wolimy siedzieć w domu i robić niepotrzebne rzeczy, lub po prostu nic nie robić, zamiast wybrać się do biblioteki i wzbogacić swoją wiedze.
Ważnym argumentem będzie również to, że Psychologowie i Pedagodzy wskazują bezpośrednią zależność, jaka istnieje między wysoką sprawnością czytania, a sukcesami w nauce. Wysoką sprawność w czytaniu osiąga ten uczeń, który poprawnie i szybko odczyta tekst i zrozumie istotę problemu. Wynika z tego wniosek ze im lepszy stopień opanowania przez ucznia czytania ze zrozumieniem, tym większe jego sukcesy w szkole. Braki w tym zakresie są główną przyczyną niepowodzeń w nauce. Rola czytania ze zrozumieniem będzie wzrastać, ponieważ jest to podstawowa metodą w samodzielnym uczeniu się a dodatkowo przydaje się podczas pracy z komputerem i właściwego odbioru środków masowego przekazu.
Myślę, ze z przytoczonych przeze mnie dowodów przekonałem wszystkich o tym, że warto czytać literaturę, bo bardzo dobrze wpływa na rozwój człowieka. Teraz mam nadzieje, że twierdzicie podobnie jak ja.:)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty