profil

Zastosowania elektromagnesów

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-26
poleca 89% 1619 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pierwszy elektromagnes zbudował Wiliam Sturgeon w 1823 roku. Zwinął on wokół żelaznej sztabki izolowany drut miedziany. W czasie przepływu prądu układ ten stawał się silnym magnesem. Od tamtej pory elektromagnes znalazł mnóstwo zastosowań praktycznych.

Elektromagnes-przyrząd wytwarzający zjawiska magnetyczne pod wpływem prądu elektrycznego. Składa się z ferromagnetycznego rdzenia i umieszczonej na nim cewki elektrycznej. Ma zwykle postać cewki osadzonej (nawiniętej) na rdzeniu z materiału silnie magnetycznie czynnego. Przepływ prądu elektrycznego przez cewkę wytwarza pole magnetyczne, które magnesuje rdzeń, ulegając tym samym znacznemu wzmocnieniu; gdy prąd przestaje płynąć, pole cewki znika, rdzeń rozmagnesowuje się i elektromagnes przestaje być źródłem pola magnetycznego.

Zastosowanie elektromagnesów


1. Elektromagnesy znajdują się w automatycznych bezpiecznikach domowej instalacji elektrycznej i wyłącznikach nadmiarowych w elektrycznych stacjach zasilających. Przy zbyt dużym prądzie wytworzone pole magnetyczne przerywa jego przepływ.

2. W telewizorach odchylają one wiązki elektronów, które padają na ekran i tworzą obraz telewizyjny.

3. W telefonie elektromagnes porusza membraną słuchawki, dzięki czemu powstaje słyszany przez nas dźwięk.

4. W głośniku zmienny sygnał elektryczny pochodzący ze wzmacniacza dociera do elektromagnesu, który na przemian przyciąga i odpycha magnes z membraną co powoduje drgania i wytwarzanie dźwięku.

5. Elektromagnesy wchodzą w skład głowic zapisujących i odczytujących informacje na magnetycznych nośnikach: taśmach magnetofonowych, dyskach twardych komputerów i dyskietkach. Dyski twarde mają postać sztywnych krążków składających się z podłoża z metalu lub szkła (dlatego nazywane są "twardymi"), na których jest osadzona warstwa materiału magnetycznego, będąca nośnikiem informacji.

6. Elektromagnesy stosowane są w miernikach elektrycznych. W mierniku z ruchomą cewką miernik magneto magnetyczny) prąd płynący przez jej zwoje wytwarza pole magnetyczne. Wskutek oddziaływania z magnesem otaczającym cewkę obraca się ona wraz ze wskazówką pokazującą na skali wartość prądu.

7. W dzwonku elektrycznym po włączeniu prądu elektromagnes przyciąga młoteczek do dzwonka. Ruch młoteczka przerywa obwód elektryczny i sprężynujący młoteczek powraca do poprzedniej pozycji. Wówczas prąd zaczyna znowu płynąć i sytuacja się powtarza. dzwonek dzwoni tak długo, aż prąd zostanie wyłączony.

8. Potężne elektromagnesy są często używane w składnicach złomu. Po wyłączeniu prądu pole znika i wtedy unoszony ładunek spada. Podobnie w stoczniach służą do transportu blach stalowych, a w halach produkcyjnych utrzymują ciężkie części stalowe obróbce mechanicznej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (16) Brak komentarzy

4. W głośniku zmienny sygnał elektryczny pochodzący ze wzmacniacza dociera do cewki będącej rodzajem elektromagnesu. Na wytworzone przez cewkę zmienne pole magnetyczne oddziałuje pole magnesu stałego umieszczonego w środku cewki powodując ruch cewki w takt zmian jej pola. Do cewki przyklejona jest membrana wytwarzająca fale dźwiękowe.
Tak chyba lepiej :)

bardzo fajne zastosowania... czego teraz ludzie nie wymyślą?

za takie cos 5 ? okej fajna praca jest , ale my takie pr domowe nie mamy nawet na plusa . ; o

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty