profil

Wody powierzchniowe w Polsce - charakterystyka i ciekawostki

poleca 83% 3028 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Do wód powierzchniowych zaliczamy : jeziora, rzeki, kanały, zbiorniki zaporowe, stawy oraz źródliska. Najwięcej ich znajduje się w północnej części kraju. Tam położone są największe polskie pojezierza. Powstały one około 10 tysięcy lat temu w wyniku działalności lodowca, który cofając się, pozostawił zagłębienia w ziemi, a te następnie wypełniły się wodą. Jeziora możemy spotkać także w innych częściach Polski, np. w górach. Różnią się one między sobą : jeziora nizinne są zazwyczaj duże, woda jest w nich mało przejrzysta, bujnie rozwija się życie biologiczne - rośliny wodne (glony) i zwierzęta ( bezkręgowce oraz ryby). Jeziora górskie, zwane również stawami, są czyste, zimne i głębokie. W związku z nachyleniem powierzchni kraju nasze rzeki spływają z południa na północ i północny zachód. Sieć rzeczna Polski obejmuje dorzecza dwóch głównych rzek - Wisły (o długości 1047 km) i Odry ( 854 m) wraz z dopływami. Prawie cała Polska (99,7% powierzchni kraju) należy do zlewiska Bałtyku.
Najgłębszym jeziorem w Polsce jest Hańcza - do 108,5 m głębokości. Dla porównania : najgłębszym jeziorem na świecie jest Bajkał, którego maksymalna głębokość wynosi 1620 m.
Jeziora to zbiorniki wodne o powierzchni powyżej 1 ha ( mniej więcej powierzchnia dwóch boisk do piłki nożnej), które powstały w sposób naturalny, tzn. nie zostały wybudowane przez człowieka. Takich jezior mamy aż 9300. Najbardziej znane polskie pojezierza to : Mazurskie, Pomorskie i Wielkopolskie, leżące na północy kraju.
Niektóre rzeki przegrodzono tamami i stopniami wodnymi. Powstały w ten sposób sztuczne zbiorniki zaporowe. Jest ich w Polsce aż 150. Łączą w sobie cechy wód stojących oraz płynących. Pełnią funkcję retencyjną, czyli gromadzą wodę, ułatwiają nawadnianie. chronią przed powodziami i napędzają elektrownie wodne. Największym w kraju zbiornikiem zaporowym jest Zalew Soliński na Sanie w Bieszczadach.
Niestety, jeszcze około 40% miast w Polsce nie ma oczyszczalni ścieków, więc wody spływające z kanalizacji zanieczyszczają rzeki i jeziora.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta