profil

Słońce

poleca 85% 177 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Słońce budowa słońca

Słońce jest jedną z miliardów gwiazd we Wszechświecie, która znajduje się najbliżej Ziemi. Jest ono oddalone od nas o 149 600 000 kilometrów, jego masa wynosi 1,991 x 1030 kg co daje 332 958 mas Ziemi, a promień równy 696 000 kilometrów.
Słońce jest dużo większe niż każde z pozostałych ciał w Układzie Słonecznym, które w porównaniu z nim są bardzo małe. Jednak w porównaniu z innymi gwiazdami, Słońce jest średniej wielkości.
Słońce powstało ok. 4,5 miliarda lat temu. Uczeni są zdania, że powstało z wirującego obłoku pyłu i gwiazd. Podobnie jak wszystkie gwiazdy Słońce kręci się dookoła własnej osi i podobnie jak inne gwiazdy stale się zmienia. W jego wnętrzu bez przerwy zachodzą reakcje jądrowe.
Słońce jest ciałem gazowym o kształcie prawie kulistym. Głównym składnikiem Słońca jest wodór (72,7% masy), hel (26,2%) oraz w znacznie mniejszych ilościach: tlen (0,7%), węgiel (0,3%), azot (0,1%). Wykryto tam także większość pierwiastków występujących na Ziemi, wśród nich magnez, krzem, siarkę, żelazo, wapń, nikiel, sód, glin.
Uczeni odkryli, że Słońce składa się z czterech warstw. Zewnętrzna, rozżarzona warstwa nosi nazwę korony Słonecznej. Słońce jest zbyt jaskrawe, by można było zobaczyć koronę słoneczną w zwykłych warunkach. Można ją jednak oglądać w czasie zaćmień Słońca, gdy Księżyc znajduje się między nim a Ziemią.
Kolejną warstwę, tworzącą wraz z koroną atmosferę słoneczną, nazywaną chromosfera. Jest ona bardzo burzliwa. Przez cały czas zachodzą w niej burzliwe erupcje podobne do wybuchów ogromnych wulkanów. Największe z nich noszą nazwę protuberancji.
Właściwą powierzchnię Słońca, tę, którą widzimy w zwykłych warunkach, nazywamy fotosferą. Poniżej fotosfery znajduje się jądro. Właśnie w nim powstaje światło ciepło docierające potem do Ziemi.
Ciepło i światło powstające na Słońcu są dwoma formami energii. Obydwie są wysyłane w postaci fal, tzw. promieniowania. Podobnie jak fale na oceanie mogą być różne, tak i promieniowanie słoneczne składa się z różnych fal.
Ze Słońca docierają na Ziemię również inne, niewidzialne rodzaje promieniowania. Jedno z nich, promieniowanie podczerwone, odbieramy jako ciepło. Właśnie ono powoduje, że będąc na plaży odczuwamy gorąco. Na plaży możemy także się opalić. Opaleniznę wywołuje inny rodzaj niewidzialnego promieniowania: promieniowanie nadfioletowe.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty