profil

Przyczyny i skutki zanieczyszczeń gleby i wody

poleca 82% 3044 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przyczyny i skutki zanieczyszczenia wody.

Najważniejszą przyczyną zanieczyszczeń wody w naszym kraju są substancje zanieczyszczające glebę, które są spłukiwane do strumieni i rzek. Prowadzi to do poważnego zatrucia wód. Dochodzą do tego jeszcze nawozy sztuczne, które akumulują się w ciekach wodnych, gdzie powodują masowy rozwój organizmów roślinnych. Nierozkładalne często pestycydy ( z pastwisk ) również wędrują do rzek i jezior, gdzie stanowią poważne zagrożenie dla wszystkich ogniw łańcucha pokarmowego. Rzeki są też wykorzystywane do zrzutu ścieków komunalnych i przemysłowych. Pomimo ścisłych norm, które ścieki muszą spełniać przed odprowadzeniem do rzeki, zanieczyszczenie wód ciągle rośnie. Gdy liczba ludności w okolicy rzeki nie była zbyt wysoka wówczas problem zanieczyszczenia nie istniał, gdyż miały one pewną zdolność do samooczyszczania. Wraz ze wzrostem liczby ludności przejawiały się tendencje do osiedlania się nad dużymi źródłami czystej wody, gdzie zrzut ścieków nie powodował ( początkowo ) zauważalnego pogorszenia się jej jakości. Rzeki płynące przez nasz kraj są zasilane głownie przez wody powierzchniowe i wody deszczowe. Powszechne do niedawna na polskiej wsi zakładanie wodociągu bez budowy kanalizacji i oczyszczalni ścieków spowodowało niebezpieczne skutki – podczas gdy nieczystości zbierały się w dołach ustępowych, w których ciecze stopniowo przesączały się do gleby ulegając przy tym filtracji i oczyszczaniu, a składniki stałe uległy rozkładowi.
Zanieczyszczenia wód mają szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka, powodują zmianę smaku, zapachu, barwy i pH wody oraz jej zmętnienie. Najważniejsze czynniki zanieczyszczające to: azotany, chlorki, siarczany, fosforany, jony metali ciężkich, fenole, aminy aromatyczne, barwniki, detergenty i wcześnie wspominane pestycydy.


Przyczyny i skutki zanieczyszczenia gleby.

Zanieczyszczenia gleb są spowodowanego głównie przez dostawanie się do gruntów wszelkich związków chemicznych i pierwiastków promieniotwórczych, a także mikroorganizmów, które występują w glebach w zwiększonych ilościach. Pochodzą m.in. ze stałych i ciekłych odpadów przemysłowych i komunalnych, gazów i pyłów emitowanych z zakładów przemysłowych (chemicznych, petrochemicznych, cementowni, hut, elektrowni itp.), gazów wydechowych silników spalinowych oraz z substancji stosowanych w rolnictwie (nawozy sztuczne, środki ochrony roślin).
Zanieczyszczenia zmieniają gleby pod względem chemicznym, fizycznym i biologicznym. Obniżają jej urodzajność, czyli powodują zmniejszenie plonów i obniżenie ich jakości, zakłócają przebieg wegetacji roślin, niszczą walory ekologiczne i estetyczne szaty roślinnej, a także mogą powodować korozję fundamentów budynków i konstrukcji inżynierskich, np. rurociągów.
Zanieczyszczenia gleb mogą ulegać depozycji do środowiska wodnego na skutek wymywania szkodliwych substancji. Powodują tym samym zanieczyszczenie wód.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty