profil

Opis dworku w Soplicowie.

poleca 85% 188 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Miejscem akcji narodowej epopei ? ?Pana Tadeusza? Adama Mickiewicza jest niewielki, drewniany, lecz podmurowany dworek w Soplicowie na Litwie, należący do rodziny Sopliców. Jego obecnym gospodarzem jest Sędzia- starszy mężczyzna, wdowiec, stryj tytułowego bohatera utworu ? Tadeusza. Jest on osobą znaną i szanowaną zarówno wśród swoich znajomych jak i wśród swoich poddanych.
Dworek Sopliców położony jest w niezwykle malowniczej okolicy, na niewielkim wzniesieniu, nad Niemnem. Otaczają go żyzne pola i brzozowy lasek. Tuż koło domu rosną topole, które dają cień mieszkańcom latem, a jesienią chronią od wiatrów. Koło budynku mieszkalnego wybudowano wielką stodołę, w której trzymano zboża. Mimo ogromu stodoły nie mieściły się w niej wszystkie zbiory, co pokazuje urodzajność okolicznych pól. Posiadłość otacza piękny, rozległy sad. Całe obejście sprawia wrażenie schludnego i uporządkowanego. Już na pierwszy rzut oka widać, że we dworze mieszkają ludzie pracowici i porządni.
Wnętrze dworu jest urządzone w tradycyjny, staropolski sposób. Ściany zdobią obrazy polskich patriotów- Tadeusza Kościuszki, dowódcy powstania kościuszkowskiego, Tadeusza Rejtana, jednego z posłów Sejmu Czteroletniego, generała Jakuba Jasińskiego, czy Samuela Korsaka ? jednego z inicjatorów zerwania sesji sejmu rozbiorowego. W domu znajduje się także kurantowy zegar odgrywający melodię ?Mazurka Dąbrowskiego?.
W dworku panują liczne zwyczaje związane z tradycją. Mieszkańców Soplicowa cechuje zamiłowanie porządku i dobrego wychowania ? damy idą przed mężczyznami i młodzieżą. Słudzy pracują w polu tylko do zachodu słońca, co oznacza poszanowanie praw przyrody. Rodzina Sopliców jest też bardzo gościnna- brama prowadząca do dworu jest zawsze otwarta, a konie gości są karmione w domu gospodarzy, a nie w żydowskiej gospodzie.
Uważam, że dwór w Soplicowie to niezwykle miłe miejsce, w którym z chęcią zamieszkałabym. Dom ten jest także centrum polszczyzny- miejscem tak bardzo potrzebnym Polakom w czasach zaborów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta