profil

Przystosowanie szkieletu ptaka do lotu

poleca 85% 2021 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

- Przekształcenie kończyn przednich w skrzydła

- Redukcja kości palców w kończynie przedniej
Kości przedniej kończyny łączą się w sposób umożliwiający ruch tylko w jednej płaszczyźnie skrzydła. Ptaki mogą tylko otwierać skrzydło lub je składać.
U tych kręgowców występuje redukcja nadgarstka oraz palców. Występują u nich trzy palce, gdyż nastąpiła redukcja pierwszego palca ( patrząc w stosunku do kończyny pięciopalczastej).

- Lekki kostny szkielet
Lekkość i wytrzymałość jest wynikiem występowania wewnątrz kości jam, które wypełnia powietrze ? kości pneumatyczne. Prawo mechaniki mówi bowiem, że w strukturach o takiej samej średnicy, bardziej wytrzymała jest rurka niż belka.

- Zredukowane kości czaszki zrośnięte bez szwów
Czaszka ma ściślejsze połączenie kości w stosunku do czaszki gadziej. Trudno doszukać się szwów. Kości czaszki podobnie jak pozostałe kości ptaka wykazują również pneumatyczność.

- Brak zębów
Czaszka pozbawiona jest uzębienia, które mogłoby ciążyć przy unoszeniu się w powietrze.

- Czaszka połączona z kręgosłupem za pomocą jednego kłykcia potylicznego
Jeden wyrostek kości potylicznej, przez który czaszka łączy się z kręgosłupem daje czaszce dużą ruchliwość podczas lotu.

- Zredukowana liczba kręgów odcinka ogonowego i usztywnienie kręgosłupa
Ostatni odcinek - ogonowy, którego końcowe kości się zespalają dając pygostyl to miejsce przyczepu mięśni poruszających sterówkami. Odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa powstał na skutek zrośnięcia kręgów lędźwiowych i krzyżowych. Nazywa się on synsakrum.

- Przebudowa mostka (obecność na nim grzebienia)
U ptaków większość masy mięśniowej zgromadzona jest w okolicy tułowia. Największymi mięśniami u ptaków są mięśnie piersiowe, gdyż stanowią one nawet 30 procent całkowitej wagi ciała ptaka. Mięśnie te odgrywają rolę przy opuszczaniu skrzydeł. Przyczepione są do struktury nazywanej grzebieniem.

- Zrośniecie obojczyków w kształt litery V
Aby umocnić konstrukcję skrzydeł, doszło u ptaków do zrośnięcia się obojczyków, które tworzą charakterystyczne widełki. Obojczyki takie chronią przed zbliżaniem się kości kruczych. Powstająca na skutek takich przekształceń bardzo silna konstrukcja stanowi bardzo mocne oparcie dla skrzydeł i ich mięśni.

- Masywna kość krucza - daje skrzydłom oparcie na mostku
Kości krucze ptaków są bardzo silnie rozrośnięte. Z jednej strony sięgają mostka a z drugiej stanowią oparcie dla kości ramieniowej.

- Haczykowate wyrostki na żebrach
Na większości z żeber znajduje się wyrostek haczykowaty, który skierowany jest ku tyłowi i zachodzi na zewnętrzną powierzchnię następnego żebra i przytwierdza się do niego więzadłem. Wyrostki te wzmacniają klatkę piersiową i stanowią przyczep dla mięśni łopatkowych.

- Silny rozwój mięśni poprzecznie prążkowanych
Mięśnie ptaków są dobrze rozwinięte i związane z poruszaniem skrzydłami. Jedynie mięśnie grzbietowe są rozwinięte słabo, ponieważ ta część jest usztywniona i nie pracuje. Wykształciły ponadto silnie rozwinięte mięśnie kończyn dolnych. Jest do ważne przy wzbiciu się w powietrze. Ptaki, które startują w biegu mają te kończyny dłuższe.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty