profil

Telewizja – przyjaciel czy złodziej czasu

poleca 88% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Uważam, że telewizja jest złodziejem czasu oraz ma zgubny wpływ na kształtowanie osobowości człowieka.
Jestem przeciwny zbyt długiemu przebywaniu przed ekranem telewizora, ponieważ, zabiera nam zbyt dużo cennego czasu, który moglibyśmy przeznaczyć np. na granie w piłkę nożną, jazdę na rowerze, spacery i na zabawy. Telewizja nie tylko kradnie czas, ale zmienia nasze obyczaje. Jeszcze nie tak dawno, życie rodzinne koncentrowało się przy stole, na wspólnych rozmowach albo spacerach. Natomiast dzisiaj życie rodzinne przeniosło się przed ekran telewizora. Żadne spotkanie towarzyskie, żadna uroczystość rodzinna nie mogą odbyć się bez jego udziału.
Kolejnym argumentem jest inne niebezpieczne zjawisko związane długotrwałym oglądaniem telewizji. Otóż programuje ono życie każdemu, kto ją ogląda sugeruje, że wartościowsze jest to, co jest ciekawsze i co wywołuje silniejsze emocje. Dlatego tak często serwuje widzowi sensację, brutalność, przemoc i bogactwo. I z takim przekonaniem wchodzi młody człowiek w dorosłe życie i tym wartościom zaczyna hołdować. Jeżeli nie ograniczymy mu oglądania telewizji a zwłaszcza filmów pozbawionych wzorców moralnym doprowadzi to do zobojętnienia młodego człowieka na prawdziwe głębokie wartości życia.
Trzeba także pamiętać o szkodliwości oglądania bez umiaru telewizji. To właśnie jej zawdzięczamy, to, że rodzice nie rozmawiają ze swoimi dziećmi przestają się interesować ich problemami i życiem. Swoje problemy przeżywają bardziej emocjonalnie a z którymi nie umieją sobie poradzić.
A o to inne spojrzenie, jak ma zgubny wpływ na dzieci telewizja. Powołam się na słowa psychologów, twierdzą oni, ?że u młodych widzów powoduje bierność małą zdolność koncentracji uwagi, osłabienie uzdolnień językowych i nieumiejętności wyrażania własnych myśli i uczuć?. Te zjawiska uwidaczniają się, gdy dziecko idzie do szkoły. Na lekcjach nie potrafi spokojnie wysiedzieć, skoncentrować swojej uwagi nad zadaniem lub wyrazić tego, co chciałby powiedzieć. Wszystkiemu winne jest to, że zbyt długo przesiadywało przed telewizorem.
Pragnę zwrócić też uwagę na to, że długie przebywanie przed ekranem telewizora szkodzi zdrowiu. Pogłębia wady postawy, wywołuje zmęczenie, zakłóca sen i osłabia wzrok. Natomiast podstawową potrzeba człowieka jest ruch, spędzenie go na świeżym powietrzu, sprzyja zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Należy zaznaczyć, iż siedzenie przed telewizorem rodzi w nas stres i agresję. W następstwie, czego mamy później problemy w szkole i sprawiamy kłopoty rodzinom i otoczeniu.
Moim zdaniem przytoczone argumenty świadczą o tym, że telewizja jest poważnym zagrożeniem dla nas i naszego życia. Myślę także, że dla naszego dobra rodzice w sposób bardziej konsekwentny powinni ograniczyć oglądanie telewizji. Gdyż najbardziej niszczy młodego człowieka, ponieważ nie umiemy się jeszcze przeciwstawić jej pokusom. A każdy z nas ma prawo do spokojnego wzrastania i harmonijnego rozwoju.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty