profil

Cechy antycznej tragedii, jej budowa

Ostatnia aktualizacja: 2022-02-10
poleca 87% 622 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tragedia antyczna to najwyżej ceniony przez starożytnych gatunek literacki. Zrodził się on w starożytnej Grecji, wywodził się z obrzędów religijnych (Dionizje Wielkie).

Cechuje go:

- Utwór sceniczny, przedstawiany przez trzech aktorów (role kobiece grali mężczyźni, aktorzy dla podniesienia wzrostu grali w butach na koturnie)

- Zasada trzech jedności: - jedności miejsca- całość zdarzeń rozgrywa się w jednym ograniczonym miejscu (komnata, pałac itd.). To co działo się poza tą przestrzenią było relacjonowane np. przez posłańca. - jedności czasu - wszystko musiało odbyć się w jak najkrótszym czasie (1 doba, nieraz 2 dni); czas akcji miał się pokrywać z czasem spektaklu. - jedności akcji - jednowątkowość, bez rozwijania epizodów czy wątków pobocznych.

- Podstawowym pojęciem tragedii Katharsis - oczyszczenie, przez rozczulenie, wzruszenie, oderwanie od przyziemności, widzowie mięli się duchowo oczyścić (głównie Sofokles); dzieło antyczne miało celowo oddziaływać na reakcje i przeżycia odbiorców.

- Występuje ironia tragiczna lub dramatyczna - bohater nie wie, nie zdaje sobie sprawy, że popełnia zbrodnię.

- Istotą tragedii jest konflikt tragiczny - nierozwiązywalny. Jest to istnienie dwóch równorzędnych racji, pomiędzy którymi nie sposób dokonać wyboru.

- Bohaterowie znajdują się w trudnej sytuacji, (tragizm - to właśnie sytuacja); uwikłani są w konflikty między własnym działaniem, a siłami wyższymi: losem, prawami historii, interesem społecznym, normą moralną, ślepymi prawami natury; o ich sytuacji decyduje los, fatum, przeznaczenie.

- Opinia o bohaterach "ukrywa się" w pieśniach chóru, jest on komentatorem i opowiada zdarzenia, które dzieją się poza sceną.

Tragedia antyczna składała się z:
1. Prologu = wstępu; aktor wygłaszał zapowiedź tragedii, dialog zapowiadający treść utworu (np. dialog Antygony z Ismeną).
2. Parados - wejście chóru na scenę, pierwsza pieśń chóru.
3. Epejsodion - czyli "epizod", część akcji.
4. Stasimon - czyli komentarz chóru.
5. Epejsodion - kolejne wydarzenia.
6. Stasimon - znów komentarz chóru.
7. Exodos = zakończenie, ostatnia pieśń, wyjście chóru.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (7) Brak komentarzy

dobra praca dzięki :)

thx it's very good

dobra praca
jest jeszcze jedna, dosyć istotna cecha tragedii antycznej:
Bochater jest statyczny to znaczy nie zmienia się (np. w Edypie, jest on dobry od początku do końca.)

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta