profil

Muzyka pełni ważną rolę w życiu człowieka

poleca 85% 183 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Janko Muzykant Janko Muzykant

Muzyka towarzyszy człowiekowi od wieków. Była pierwszym wynalazkiem ludzkości. Powstała bardzo dawno, wcześniej niż słowa. Człowiek tworzył muzykę odkąd nauczył się wystukiwać rytm poprzez uderzanie o siebie przedmiotami. Wtedy jeszcze nie nazywano jej muzyką, ale już wtedy była ona bardzo wartościowa. Ukazywała przeżycia, stan ducha danej osoby. Współcześnie człowiek spotyka muzykę na każdym kroku. Może to być śpiew ptaków, szum wiatru czy też szelest liści. W zależności od gustów jedni z nas lubią muzykę poważną, inni szybkie tempo muzyki tanecznej. Wielu woli ciężkie brzmienie hard rocka lub heavy metalu. Kiedyś kompozytor tworzący muzykę zawierał w niej swoje uczucia, tak też pozostało do dziś. Dlatego bez wahania mogę powiedzieć, że muzyka odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu.
Po ciężkim dniu pełnym problemów i stresów najlepszym lekarstwem na zmęczenie będzie muzyka Mozarta lub Haydna. Znana wszystkim ? Fantasta In C major? to idealna metoda na relaks. Podczas słuchania tej sonaty możemy dostrzec cudowne brzmienie fortepianu. Nie czujemy już zmęczenia gdyż wszystkie zbędne myśli zostały usunięte. Nasz umysł odświeża się. Nawet tak krotki czas poświęcony na słuchanie muzyki pozwala nam odprężyć się i wprawić w dobry, błogi nastrój. Niektórzy pozbywają się stresu poprzez słuchanie disco-polo. Szybki rytm tego typu muzyki sprawia, że chce nam się tańczyć i zapominamy o smutku. Wszelkie stresy możemy odreagowywać chodząc na koncerty. Wtedy wyładowujemy nadmiar energii, gdyż muzyka sprzyja dobrej zabawie, a zarazem odsuwa od nas złe myśli. Z kolei bawiąc się możemy poznawać wielu, nowych, ciekawych ludzi.
Muzyka posiada także lecznicze właściwości. Znane były one już od dawna. Najstarszy zapis o jej pozytywnym wpływie można znaleźć w Biblii. To właśnie tam, w Starym Testamencie opisana jest historia króla Saula, który popadł w ciężką depresję. Ukojenie przyniosła mu gra Dawida na cytrze. Współcześnie znana jest muzykoterapia. Jest to metoda terapeutyczne polegająca na wykorzystywaniu muzyki i jej elementów do nauki, odpoczynku, uwrażliwienia na przyrodę, osiągnięcia integracji w grupie, rozładowania emocji. Muzykoterapia jest stosowana również w celu leczenia osób niepełnosprawnych, gdyż ułatwia koncentrację i wzbogaca umysł. Z tego typu terapii korzystają także ludzie cierpiący na poważne choroby, takie jak nowotwór. Muzyka dodaje In siły do walki, prowadząc czasem do samowyleczenia. Jest ona bardzo ważna w przypadku kobiet w ciąży. Bardzo często zaleca im się słuchanie muzyki poważnej. Łagodne, spokojne dźwięki bardzo dobrze wpływają na nienarodzone dziecko.
Mój kolejny argument dotyczy muzyki chrześcijańskiej. Jest to współczesna muzyka rozrywkowa, powstała z inspiracji Biblią. Teksty wykonywanych utworów są poświęcone Bogu. Jednym z jej rodzajów jest muzyka gospel. Powstała ona ponad sto lat temu wśród środowisk murzyńskich i do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem, głównie wśród kościoła katolickiego. Jej pieśni coraz częściej stają się nowym elementem repertuaru kościelnego, obok tradycyjnych, pięknych pieśni liturgicznych. Żywe zainteresowanie muzyką religijną jest spowodowane tym, że chrześcijanie uważają ją za rozmowę z Bogiem. Jest to pewien rodzaj modlitwy, która zbliża nas do Boga.
Gwiazdy hip-hopu w swoich tekstach bardzo często używają wulgaryzmów. Nie jest to dobre, ale pomimo wszystko ich piosenki niosą prawdziwe przesłania. Często nawołują do współczucia czy też pomocy. Dzięki temu młodzież jest bardziej wrażliwa na cudza krzywdę. Osoby zafascynowane gotykiem lub metalem, przez swoją postawę wyrażają bunt. Jest to ściśle związane z ubiorem takiego nastolatka, czy też wystrojem jego pokoju. W ostatnich czasach powstało wiele sklepów internetowych. Fani mrocznej muzyki mogą się w nich zaopatrzyć w pieszczochy, ćwieki, a nawet torebki w kształcie trumny. Niektórzy pod wpływem muzyki ?okolczykowują? swoje ciało. Inni farbują włosy, lub czeszą je w wymyślne fryzury. Wszystko to świadczy, że muzyka wywiera na nas bardzo duży wpływ. Przez wielu jest on nieakceptowany. Ja jednak jestem innego zdania, bo gdybyśmy wszyscy byli tacy sami to świat byłby potwornie monotonny i nieciekawy.
Pod wpływem muzyki powstają subkultury młodzieżowe. Ich członkowie łączą się w grupy, gdyż w naturalnym środowisku czują się nieakceptowani. Subkultura daje im poczucie szczęścia, zrozumienia. Muzyka łączy ich we wspólnym dążeniu do celów, wyznawaniu wspólnych poglądów, ideałów. Najbardziej znane subkultury to: hipisi, punk, metalowcy, sekcji, rastafarianie, depeszowcy i Goci. Subkultura to ich sposób na życie. Odnaleźli w niej to, czego nie mogło dać im ?normalne? społeczeństwo.
Dla niektórych muzyka jest całym życiem. Ukazuje nam to Henryk Sienkiewicz w swojej noweli ?Janko Muzykant?. Głównym bohaterem utworu jest chłopiec pochodzący z biednej rodziny. Na pozór był on zwyczajnym, wiejskim dzieckiem. Jednak wyróżniał się dużymi zdolnościami muzycznymi, których niestety nikt nie dostrzegł. Wszędzie słyszał muzykę: ?W polu grała mu bylica, w sadku pod chałupą ćwierkały wróble, aż się wiśnie trzęsły?. Matka przestała go nawet zabierać do kościoła, ponieważ słysząc organy wpadał w wielki zachwyt i na nic nie zwracał uwagi. Często chodził do karczmy i patrzył jak ludzie tańczą. Największym marzeniem chłopca było posiadanie skrzypiec, lecz bieda nie pozwalała mu na ich kupno. Dlatego Janko zrobił sobie własne skrzypce z gonta i włosia końskiego. Jednak nie grały one tak pięknie jak te w karczmie. Pewnej nocy chłopca przyłapano jak dotykał skrzypiec we dworze. Posądzono go o kradzież i bardzo pobito. Po trzech dniach Janko umarł, marząc o skrzypkach, jakie otrzyma w niebie.
Już ponad 2000 lat przed narodzeniem Chrystusa w Chinach istniały wysoko rozwinięte trendy muzyczne. Były one powszechnie znane w społeczeństwie. Chiński cesarz imieniem Szang sprawdzał sytuację polityczną w poszczególnych prowincjach wielkiego cesarstwa, badając tworzona tam muzykę. Ostre dźwięki mówiły, że społeczeństwo wymaga pomocy. Około 2000 lat później grecki filozof Platon zgodził się z opinią wielkiego cesarza. Powiedział wtedy: ? w swej głupocie doszli do przekonania, że w muzyce nie istnieje dobro ani zło, a jedynym jej kryterium oceny jest przyjemność, jaką może dawać. Muzyka sama w sobie nie stanowi wartości, ale związana z nią niemoralność i duch bezprawia?. Również Arystoteles zauważył, że muzyka ma moc kształtowania charakteru człowieka. Włodzimierz Lenin, twórca komunizmu powiedział: ?muzyka może być środkiem do zniszczenia społeczeństwa?. Oznaczało to, że muzyka, będąca dla niektórych całym życiem może również zabić.
W ostatnich latach muzyka stała się dochodowym przemysłem. Roczne zarobki gwiazd znacznie przekraczają dochody najlepszych przemysłowców i biznesmenów. Dzieje się tak, gdyż muzyka znajduje się wszędzie. Jest wykorzystywana w reklamach, w filmach, w serialach, na stadionach. Wciąż powstają nowe gatunki muzyczne. W telewizji pojawiają się specjalne programy poświęcone muzyce.
Na podstawie zaprezentowanych argumentów można stwierdzić, że muzyka pełni ważną rolę w naszym życiu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut