profil

Postać Boga - nawiązanie do charakterystyki.

poleca 85% 288 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Teza albo zagadnienie
2. Argumentacja
a) argument przeciw tezie
b) argument przeciw tezie
c) argument za tezą
d) argument za tezą
3. Podsumowanie. Teza.
Postać Boga i człowieka w starym i nowym testamencie.
[wprowadzenie do tematu] Biblia to zbiór ksiąg. Biblia podzielona została na Nowy i Stary Testament . Stary Testament mówi o przymierzu Żydów ; od czasów najdawniejszych do narodzin Chrystusa , zaś Nowy Testament jest Ewangelią; od narodzin Chrystusa do jego zmartwywstania.Nie możemy określic dokładnie kiedy powstała Biblia , ale pierwsze zapiski pojawiły się od XXIIIw do V.w. p.n.e. Wielu autorów, którzy pisali kolejne księgi posługiwali się różnymi gatunkami, stylami. Zmieniały się realia historyczne i okoliczności powstawania świętych ksiąg. Tym samym odmienne były prezentowane w Biblii koncepcje Boga, człowieka jak również relacji między nimi.
Stary Testament przedstawia Boga jako surowego. Bóg w Starym Testamencie jest Stwórcą. Człowieka zaś stworzył na swoje podobieństwo i ma byc najdoskonalszym dziełem stworzenia. Człowiek miał byc poszłuszny Bogu , dlatego Bóg podarował pierwszym ludziom Raj, lecz zakazał im zrywac owoce z drzewa zakazanego. Adam i Ewa dopelnili się wówczas grzechu ciężkiego i wypędzenia z Raju. Po raz pierwszy wówczas dał Bóg wyraz swej surowości i kary. Bóg cały czas wystawia ludzi na próbę. W Księdze Rodzaju Bóg wystawia Abrahama i Hioba na próbę.
W Starym Testamencie wizje człowieka przedstawia się pesymistycznie bowiem w Księdze Koheleta padają słowa ?marnośc nad marnościami i wszystko marnośc? wiec zdajemy sobie pytanie czy warto podejnowac jaki kolwiek trud, aby cos osiagnąc. Księga Koheleta przedstawia nam świat, w którym wszytsko jest przemijalne.
Człowiek wielbi Boga w modlitwie. Najlepszym tego wyrazem są wspaniałe biblijne psalmy, w których Bóg jawi się jako miłosierny, potężny i opiekuńczy Ojciec, zaś człowiek to poddany sługa, który winien Stwórcę wielbić, być mu wdzięcznym, który nie może nie błagać, ale także skłonny jest przepraszać. W Księdze Psalmów człowiek zna swoją wartość i pozycję na ziemi, wie, że został stworzony na obraz samego Boga, dlatego jako jedyny może wołać do Boga w śpiewie i w modlitwie.
Nietypową, ale zarazem najwspanialszą księgą Pisma Świętego, jest "Pieśń nad pieśniami", w której ukazana została potęga miłości. Tego niezniszczalnego uczucia nie można nabyć za pieniądze, należy bardzo się starać, by je odnaleźć. W "Pieśni nad pieśniami", by ukazać potęgę uczuć między Bogiem a ludzką duszą, stworzony został alegoryczny obraz miłości między kobietą a mężczyzną. Bóg to czuły kochanek, a nie surowy sędzia. Takie ujęcie Boga zbliża nas do nowotestamentowej kreacji Stwórcy.
Jezus Chrystus, posłany na ziemię Boży Syn, ukazuje się nie jako sędzia, ale jako opiekun, pasterz kochający i dbający o swoje owce, przewodnik, mistrz i nauczyciel. Wszystko, co dzieje się w Nowym Testamencie odbywa się w imię miłości. To właśnie z jej powodu Baranek oddał swe życie za umiłowanych ludzi, by móc dać im jeszcze jedną szansę, by odkupić ich winy. Bóg jest miłosierny, potrafi wybaczać, dawać nadzieję. Wspaniale obrazuje to "Przypowieść o synu marnotrawnym". Jeden z synów postanowił zabrać należną mu część majątku i uniezależnić się od ojca. Wyruszył w świat i szybko roztrwonił pieniądze. Zarabiał na życie jako świniopas, był głodny i nie miał się w co ubrać. Wreszcie nędza sprowadziła go z powrotem w ojcowskie progi. Postawa ojca zupełnie nas zaskakuje, bowiem przyjął on syna z wielką radością. Zorganizował dla niego ucztę. Bóg przebacza każdemu nawróconemu i żałującemu swych grzechów. Człowiek może czuć się bezpiecznie, gdyż jest dzieckiem wspaniałego i litościwego ojca, ma także przyjaciela i nauczyciela. W te wszystkie role wciela się bowiem biblijny Bóg.
Podstawowym przykazaniem w Nowym Testamencie jest przykazanie miłosci. Wraz ze zmieniającym się i łagodniejącym wizerunkiem Boga zmienił się także obraz człowieka. Oto Bóg Stwórca z surowego sędziego stał się opiekunem i przewodnikiem, który umiłował swój naród. Jedno się nie zmieniło, Bóg zawsze jest miłosierny i sprawiedliwy, a jego surowość ma jedynie sprowadzać niepokornego człowieka na odpowiednią drogę wiary. Trzeba jednak przyznać, że wraz z Chrystusem przyszła nauka miłości, odsunąć należy na bok pewne starożytne przejawy mentalności ludzkiej w Starym Testamencie, a należy przyjąć bardziej uniwersalne przesłanie Nowego Przymierza. Ktoś kiedyś powiedział, że chrześcijaństwo to najpiękniejsza i najtrudniejsza religia świata, niestety brakuje prawdziwych chrześcijan. To smutne, ale wbrew pozorom prawdziwej miłości jest niewiele, a wiara chrześcijańska w szczególności opiera się na miłowaniu Boga i bliźniego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 4 minuty

Teksty kultury