profil

Energia jądrowa - niebezpieczne odkrycie XX wieku?

poleca 86% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Energia jądrowa, energia uzyskiwana z rozszczepienia bardzo ciężkich jąder (uran, pluton, tor) lub z syntezy lekkich pierwiastków (hel, lit). W obu przypadkach uwalniana jest energia wiązania jądrowego, która ma największą wartość dla jąder o średnich masach (np. przy rozszczepieniu 1 g uranu uzyskuje się tyle energii, co przy spaleniu ponad 2 t węgla).

Budowa elektrowni atomowych i sama energia jądrowa jest tematem bardzo spornym. Od dłuższego czasu naukowcy i ekolodzy prowadzą "małą wojną". Obydwie strony oczywiście uważają, że ich teoria jest słuszna i nie chcą słyszeć o innej. Postaram się przedstawić argumenty jednej i drugiej strony.

Argumenty przemawiające za energią jądrową:
? Normalnie pracująca elektrownia jądrowa nie emituje do środowiska żadnych pyłów i gazów spalinowych. Wprowadza do środowiska o wiele mniej substancji radioaktywnych niż elektrownia węglowa.
? Promieniotwórczość możemy wykorzystywać dla ratowania zdrowia i życia ludzi naświetlając je w sposób zaplanowany i kontrolowany u osób, u których stwierdzono chorobę nowotworową. Do celów leczniczych stosuje się przede wszystkim silne źródła promieniowania takich pierwiastków, jak: rad, kobalt i cez.
? Przetwarzając energię jądrową w elektryczną można zbudować miniaturową baterię, wprawdzie o małej mocy, ale za to o długim czasie pracy. Stosuje się ją np. w stymulatorach serca.
? Poddajemy się różnym badaniom, m.in. rentgenowskiemu zdjęciu płuc. Używane jest w nim właśnie promieniowanie X.
? Elektrownie jądrowe nie są zależne od występowania surowca - można je budować w miejscach, w których są akurat potrzebne.

Niestety energia jądrowa to nie tylko same korzyści:
? Niebezpieczeństwo awarii elektrowni jądrowych ? przy dużej ilość elektrowni będzie większe. Społeczeństwo coraz bardziej obawia się awarii reaktorów jądrowych. Na pierwszą myśl przychodzi wybuch w Czarnobylu w 1986 r. Skutkiem tego było skażenie ziemi na znacznym obszarze wykraczającym nawet poza granice byłego ZSRR i wiele ofiar w ludziach.
? Energię jądrową wykorzystano do produkcji bomby atomowej. Po wybuchu w Hiroszimie i Nagasaki przyniosła śmierć wielu tysiącom ludzi jak również ogromne straty materialne.
? W wyniku powstawania tej energii wysyłane jest promieniowanie, które ma niekorzystny wpływ na organizm człowieka, gdyż prowadzi do jonizacji cząsteczek organizmu.
? Zagrożeniem jest także transport odpadów radioaktywnych zwłaszcza w sytuacji ewentualnego wypadku. Odpady transportowane są głównie koleją i drogą morską w pobliżu miejsc zamieszkanych przez ludzi.
? Elektrownia jądrowa podczas eksploatacji wywiera wpływ na środowisko poprzez: wydzielenie produktów promieniotwórczych do atmosfery, do wód zrzutowych oraz wody chłodzącej.

Po zastanowieniu doszłam do wniosku, iż bezpiecznie i uważnie otrzymywana oraz rozważnie stosowana energia jądrowa nie zagraża środowisku, ani życiu ludzi i innych organizmów. Jednak w rękach człowieka staje się również bronią i to przeciw samemu sobie.
Może doprowadzić do unicestwienia jakiegoś państwa, kontynentu, a nawet całej ludzkiej cywilizacji. Tak więc energia jąder atomowych jest pożytkiem, dla nas- ludzi, pod jednym warunkiem- że wykorzystujemy ją dla siebie, a nie przeciw sobie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty