profil

Obraz świata prezentowany przez współczesną polską reklamę.

poleca 85% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Reklama jest w dzisiejszym świecie najbardziej powszechną metodą wpływania na odbiorcę. Ponieważ żyjemy w kraju kapitalistycznym, firmy i korporacje starają się zyskać jak największe grono klientów, aby osiągnąć sukces. W tym celu korzystają z możliwości, jakie daje reklama ? używając perswazji zachęcają ludzi, aby stali się ich klientami. Powszechna chęć dotarcia do nabywcy doprowadziła do tego, że reklama w naszej rzeczywistości stała się wszechobecna i zaczęła odgrywać bardzo ważną rolę w kształtowaniu poglądów ludzi. Prezentuje ona swój własny obraz świata, który jest odmienny od tego, z jakim spotykamy się na co dzień.
Ponieważ reklama ma wpłynąć na odbiorcę, musi być do niego dostosowana. Mamy z nią do czynienia najczęściej w chwilach wolnych od pracy, na przykład oglądając billboardy podczas jazdy samochodem czy spoty reklamowe w telewizji. Możemy więc powiedzieć, że ich odbiorca jest człowiekiem spracowanym, który potrzebuje rozrywki i odskoczni od szarej codzienności. Twórcy reklam doskonale wiedzą, że właśnie tego potrzebują ich klienci, więc nie bez powodu tworzą atmosferę odpoczynku i relaksu. Dobrym przykładem, który to ilustruje, jest reklama znanej kawy, którą aktor rozkoszuje się, zachęcając widza do tego, aby on również doznał tej przyjemności po kupnie produktu.
Temat pracy jest w reklamie poruszany rzadko, gdyż zazwyczaj aby przyciągnąć klienta, unika się odwołań do szarej, nudnej codzienności. Jeśli już ten temat występuje, najczęściej przedstawia same dobre cechy zawodu sugerując, że wykonywanie go jest przyjemne i przynosi wiele satysfakcji. Pracownikami są głównie ludzie młodzi pełni sił i energii, dla których wykonywanie zawodu stanowi przyjemnie spędzony czas. Można się także spotkać z negatywnym nacechowaniem pracy, która przedstawiana jest jako nudne i bezsensowne zajęcie. Zazwyczaj ma to miejsce w celu zasugerowania klientowi, żeby oderwał się od pracy i skorzystał z relaksujących lub rozrywkowych właściwości polecanego produktu.
Szkoła pojawia się w reklamach głównie pod dwoma postaciami ? nudnego obowiązku, który zmusza uczniów do wysiłku wbrew ich woli albo też ciekawej przygody, dzięki której można poznać otaczający nas świat. Wszystko zależy od tego, jaki produkt jest reklamowany. Producenci zabawek, przyborów szkolnych i pomocy naukowych starają się przyciągnąć klienta poprzez przyjemne skojarzenia ze szkołą. Negatywne odwołania do nudnego obowiązku nauki można spotkać w reklamach produktów związanych z rozrywką, ponieważ przy kontrastowym przedstawieniu oferty klient wybierze to, co jest według niego przyjemniejsze.
Ostatnio można zauważyć bardzo dużo reklam usług bankowych, które przedstawiane są jako proste i szybkie do załatwienia. Bankowcy wiedzą, że jednym z największych problemów przy załatwianiu tego typu spraw jest obsługa klienta, która pozostawia wiele do życzenia. W reklamach prezentowany jest więc świat, w którym takie problemy nie mają miejsca, a klient jest zawsze najważniejszy. Taka idealna rzeczywistość przyciąga widza, który nękany zmartwieniami dnia codziennego chciałby się przenieść w świat, w którym wszystko jest łatwiejsze i bardziej przyjemne. Obraz świata prezentowany przez reklamy banków jest więc odległy od rzeczywistości, jednak jego główną funkcją jest wpłynięcie na odbiorcę właśnie poprzez przedstawienie ideału, który każdemu się marzy.
Nauka pomimo, że kojarzy się z nieciekawymi wykładami czy rzeczami, które trudno zrozumieć dla wielu ludzi, jest obecna w reklamie dosyć często. Zazwyczaj ma ona charakter przekonujący, ponieważ przedstawianie wyników badań związanych z danym produktem obiektywnie potwierdza jego właściwości. Bez względu na to, czy badania zostały przeprowadzone uczciwie, klient wierzy w ich bezstronność i przekonuje się do oferowanego produktu. Najczęściej nauka wykorzystywana jest w reklamach leków i domowych środków chemicznych, których właściwości można potwierdzić w sposób doświadczalny. Jest więc narzędziem, które potrafi znaleźć dobre argumenty do przekonania klienta.
Osoby młode występują w reklamach bardzo często, zresztą to oni stanowią główną grupę docelową. Przedstawiani są jako energiczni, sympatyczni ludzie, którzy uwielbiają czerpać radość z konsumpcji. Przez okazywanie przyjemności, której doznają, zachęcają potencjalnych klientów do spróbowania produktu. Pełnią więc funkcję przekonującą i nawiązującą kontakt z klientem właśnie poprzez podobny wiek, charakter czy gust.
Osoby starsze natomiast również pojawiają się reklamach i można je zobaczyć zazwyczaj od dobrej strony. Mogą być przekonujące zarówno dla młodych odbiorców, jak i tych starszych. Ludzie dojrzali to bardzo często autorytety w wielu dziedzinach, którzy poprzez swój występ w reklamie ujawniają swoje poglądy, przekonując równocześnie do nich odbiorców. Osoby w podeszłym wieku pomimo swojej starości prezentowane są jako ludzie nowocześni, idący z duchem czasu i otwarci na wszelkie nowości na rynku. Ta nowoczesność przedstawianych dziadków działa przekonująco nie tylko na ludzi młodych poprzez swój żartobliwy charakter, ale także na starszych. Widząc postępowość osób w podobnym wieku, nie krępują się korzystać z nowoczesnej konsumpcji.
Reklama polityczna obecna jest szczególnie często podczas kampanii wyborczej. Politycy szukają odpowiednich środków, aby przekonać do siebie wyborców. W tym celu w swoich reklamach obiecują zmiany na lepsze, bardzo często przedstawiając przekrojowo życie przeciętnych ludzi w czasie ich możliwego rządzenia. Obraz świata prezentowany w tego typu reklamach jest bardzo wyidealizowany i sugeruje, że taka będzie rzeczywistość w przypadku wygrania wyborów przez daną partię lub polityka. Taka reklama jest dosyć przekonująca i skuteczna, lecz niemal zawsze mija się z rzeczywistością, w której odmianę naiwnie wierzą wyborcy.
Podsumowując, współczesna polska reklama przedstawia obraz świata, który jest bardzo odmienny od rzeczywistości. Funkcją reklamy nie jest jednak wierne odzwierciedlanie tego, jak żyjemy, tylko przyciągnięcie uwagi i przekonanie klienta. To przyciągnięcie uwagi następuje głównie poprzez zaprezentowanie odmiennego świata, który rozbudza nasze myśli i marzenia. Może on również pełnić funkcję przekonującą, na przykład przez wykorzystanie nauki. Reklama jest zatem narzędziem, przed którego wpływem trudno jest się uchronić. Należy jednak zawsze uważać, aby nie stać się naiwną ofiarą perswazji, ponieważ można w ten sposób bardzo wiele stracić. W świecie zdominowanym przez reklamę musimy mieć się na baczności, aby służyła ona również klientowi, a nie tylko sprzedawcy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut