profil

Opodatkowanie działalności gospodarczej

poleca 85% 594 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

AUSTAWA Z 26 LIPCA 1991 O PODATKU DOCH OD OSÓB FIZYCZNYCH.
ZAKRES PODMIOTOWY.
Art. 3. 1. Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
1a. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Art. 3 ust. 2a. Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
ZAKRES PODMIOTOWY ? MAŁŻONKOWIE.
Art. 6. 1. Małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.
2. Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.
ZAKRES PODMIOTOWY ?OSOBY SAMOTNIE WYCHOWUJĄCE DZIECI..
Podatek może być określony na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci,
Do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Jakie warunki muszą być spełnione?
1. Warunki dotyczące dzieci
- dzieci małoletnie,
- dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,
- dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku
Jakie warunki muszą być spełnione?
2. Warunki dotyczące osoby samotnie wychowującej dzieci
Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów.
Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
DODATKOWE WARUNKI.
Preferencje te nie mają zastosowania w sytuacji, gdy:

- chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym (nie dotyczy opodatkowania przychodów z najmu)

- podatnicy złożą wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym o zastosowanie ww. preferencji po terminie.
PRZEDMIOT OPODATKOWANIA.
Art. 9. 1. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
ZASADA KUMULACJI DOCHODÓW.
Art. 9 ust. 1a. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c, art. 30e oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.
DEFINICJA DOCHODU ORAZ STRATY
Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.
Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
ZASADA POSTĘPOWANIA ZE STRATA.
O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.
Zasada ta jest stosowana odpowiednio, gdy podatnik jest opodatkowany na zasadach określonych w rozdziale 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W tym przypadku obniża się przychód.
ŻRÓDŁA PRZYCHODÓW
Art. 10. 1. Źródłami przychodów są:
1) stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,
2) działalność wykonywana osobiście,
3) pozarolnicza działalność gospodarcza,
4) działy specjalne produkcji rolnej,
5) nieruchomości lub ich części,
6) najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą,
7) kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c),
8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany,
9) inne źródła.
DEFINICJA DZIAŁALNOŚCI GOS.
Art. 5b. 1. Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
2. Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.
POJĘCIE PRZYCHODU Z DZIAL GOSP.
Art. 14. 1. Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
DATA POWSTANIA PRZYCHODU.
Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
1e. Jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.
1h. Przepis ust. 1e stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego.
1i. W przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.
KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODU.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
RODZAJE KOSZTÓW UZYSKANIA PRZYCHODU.
1. Koszty faktycznie poniesione
2. Koszty ryczałtowe

Art. 22 ust. 2. Koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej:
1) wynoszą 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1.335 zł, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej,
2) nie mogą przekroczyć łącznie 2.002 zł 05 gr za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej,
Art. 22 ust. 9. Koszty uzyskania niektórych przychodów określa się:
3) z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód,
4) z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 - w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód,
NIE STASNOWIA KOSZTU UZYSKANIA PRZYCHODU.
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:
a) nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
b) nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
c) ulepszenie środków trwałych, które zgodnie powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych
DEFINICJA AMORTYZACJI PODATKOWEJ.
Rozłożony w czasie proces wliczania w koszty zakupu środków trwałych wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej
AMORTYZACJA.
Amortyzacji podlegają środki trwałe (rzeczy lub prawa majątkowe):
- stanowiące własność lub współwłasność podatnika,
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok,
- o wartości przekraczającej 3.500 zł,
- wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą
ŚRODEK TRWAŁY.
. rzeczy
- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
- maszyny, urządzenia i środki transportu,
- inne przedmioty
2. Prawa
- inwestycje w obce środki trwałe,
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i inne prawa w spółdzielni mieszkaniowej
- autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
- licencje,
- know-how,
- budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie,
ODPISY AMORTYZACYJNE.
Od kiedy dokonuje się amortyzacji?
od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji
Do kiedy dokonuje się amortyzacji?
do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto.
WARTOŚC POCZĄTKOWA SRODKÓW TRWAŁYCH.
w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia,
w razie wytworzenia we własnym zakresie - koszt wytworzenia,
w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób - wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości,
AMORTYZACJA CYKL ODLICZEŃ
W jakich okresach dokonuje się odpisów amortyzacyjnych?
Podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od ustalonej wartości początkowej środków trwałych - w równych ratach co miesiąc, co kwartał albo jednorazowo na koniec roku podatkowego (z zastrzeżeniem metody degresywnej).
METODY AMORTYZACJI.
Przy amortyzacji środków trwałych podatnicy mogą stosować różnorodne metody amortyzacji:
- liniową (wg stawek amortyzacyjnych z Wykazu stawek amortyzacyjnych), w tym z możliwością podwyższania i obniżania tych stawek,
- metodę opartą o stawki indywidualne (dla używanych lub ulepszonych środków trwałych) lub
- metodę degresywną (zmienna podstawa, od której dokonuje się odpisów amortyzacyjnych).
JEDNORAZOWE ODLICZENIE.
Mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający działalność, z wyjątkiem tych, którzy zostali utworzeni w wyniku stosownych przekształceń, mają możliwość skorzystania z amortyzacji obejmującej jednorazowym odpisem amortyzacyjnym do 100% wartości początkowej środka trwałego w pierwszym roku podatkowym.

Dotyczy to środków trwałych z grup 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, w tym maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyłączeniem jednak samochodów osobowych.

Łączna kwota dokonanych według tej metody odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wprowadzonych w danym roku do ewidencji, nie może przekroczyć równowartości kwoty 50.000 euro.
ROCZNE STAWKI AMORTYZACYJNE.
- Budynki mieszkalne - 1,5%
- Budynki niemieszkalne ? 2,5%
- Zespoły komputerowe ? 30%
- Telefony komórkowe ? 20%
- Samochody 20%
STAWKI PODWYŻSZONE.
Podatnicy mogą podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki podwyższać:
1) dla budynków i budowli używanych w warunkach:
a) pogorszonych - przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,2,
b) złych - przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,4,
STAWKI INDYWIDUALNE.
Podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych (6 miesięcy lub 5 lat - budynki) lub ulepszonych środków trwałych,

Warunek:
okres amortyzacji nie może być krótszy niż:
- dla środków transportu, w tym samochodów osobowych - 30 miesięcy,
- dla budynków (lokali) i budowli, - 10 lat,
SZCZEGÓLNE ZASADY UDZIELANIA DOCHODU.
Podatnik prowadzący księgi rachunkowe
U podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.
PODATNICY PROWADZĄCY PODATKOWĄ KSIĘGĘ PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW.
U podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

1. Przychody (wynikające z księgi)
2. Koszty
Wartość spisu z natury na początek roku podatkowego
Wydatki poniesione w trakcie roku (wynikające z księgi)
- Wartość spisu z natury na koniec roku
DOCHÓD ZWIĄZANY ZE SPRZEDAŻĄ ŚRODKÓW TRWALYCH.
Dochodem z odpłatnego zbycia środków trwałych jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od tych środków i wartości.

Dochód = przychód ? wartość początkowa suma dokonanych odpisów

1. Przykład. Sprzedaż samochodu całkowicie zamortyzowanego
Dochód = 20 tys. Zł ? 50 tys. Zł 50 tys. Zł = 20 tys. Zł

2. Przykład. Sprzedaż samochodu w trakcie amortyzacji
Dochód = 20 tys. Zł ? 50 tys. Zł 30 tys. Zł = O zł
DOCHÓD ZWIĄZANY Z LIKWIDACJA DZIAL GOSP
dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach:
- w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności lub
- w roku podatkowym poprzedzającym rok ? jeśli w ww. okresie dochód nie wystąpił

1. Ustalenie spisu z natury
2. Ustalenie wskaznika, o którym mowa wyżej
3. Odniesiony wskaznika do wartości wynikającej z ww spisu z natury = ustalenie dochodu
4. Opodatkowanie dochodu 10% stawką podatkową
USTALENIE DOCHODU W DRODZE OSZACOWANIA.
Jeżeli ustalenie dochodu (straty) na podstawie ksiąg nie jest możliwe dochód (stratę) ustala się w drodze oszacowania.

W przypadku podatników nie mających miejsca zamieszkania na terytorium RP obowiązanych do prowadzenia ksiąg podatkowych gdy określenie dochodu na ich podstawie nie jest możliwe, dochód określa się w drodze oszacowania, z zastosowaniem wskaźnika dochodu w stosunku do przychodu w wysokości:
? 1) 5%- z działalności w zakresie handlu hurtowego lub detalicznego,
? 2) 10%- z działalności budowlanej lub montażowej albo w zakresie usług transportowych,
? 3) 60%- z działalności w zakresie pośrednictwa, jeżeli wynagrodzenie jest określone w formie prowizji,
? 4) 80%- z działalności w zakresie usług adwokackich lub rzeczoznawstwa,
? 5) 20%- z pozostałych źródeł przychodów.
RÓŻNICE KURSOWE.
Różnice kursowe występują gdy przychód jest ustalony w innej walucie niż PLN. Związane są z różnicą w kursach waluty, uwzględniając dzień uzyskania przychodu i dzień faktycznego otrzymania przychodu.

Dzień uzyskania przychodu ? dzień wystawienia faktury, (średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski)

Dzień otrzymania przychodu ? dzień, w którym środki wpłynęły na konto podatnika (kurs z dnia faktycznie otrzymanego przychodu)
OBOWIĄZEK PROWADZENIA EWIDENCJI.
Obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów dotyczy:
1.Osób fizycznych,
2. spółek cywilnych osób fizycznych,
3. spółek jawnych osób fizycznych oraz
4. spółek partnerskich,
- wykonujących działalność gospodarczą,

Należy prowadzić ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w sposób zapewniający niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych.
ULGI PODATKOWE.
ODLICZENIA OD DOCHODU.
składki na ZUS (ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących),
- wydatków na cele rehabilitacyjne poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne,
- wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł,
- darowizn przekazanych na cele:
? organizacji pożytku publicznego,
? kultu religijnego,
? krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego przepisami (za 1 litr pobranej krwi przysługuje ekwiwalent pieniężny w wysokości 130 zł, za litr pobranego osocza przysługuje ekwiwalent w wysokości 170,00 zł)
( w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6 % dochodu)
- wydatki poniesione przez podatnika na nabycie nowych technologii (art. 26c )
DOKUMENTY POTWEIRDZAJACE WYDATKI OBNIŻAJĄCE DOCHOD,
Zasada ogólna
Wysokość wydatków, które pomniejszają dochód ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Wyjątki:
W przypadku odliczeń związanych z:
- Internetem wydatki powinny zostać udokumentowane fakturą VAT
- darowizn ? wydatki powinny być udokumentowane (dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego), a w przypadku darowizny innej niż pieniężna ? (dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu).
ULGA RECHABILITACYJNA.
Przykłady wydatków kwalifikujących się do ulgi:
- adaptacja i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
- przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
- leki (w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo),
- przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne
- opłacenie przewodników, utrzymanie psa przewodnika, używanie samochodu osobowego przez osoby niepełnosprawne (ryczałtowe odliczenie w ramach limitu miesięcznego- bez dokumentów)
WYDATKI NA NOWE TECHNOLOGIE.
Pojęcie
Za nowe technologie uważa się wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat, co potwierdza opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej

Sposób odliczenia
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki.

Wysokość obliczenia
Odliczenia związane z nabyciem nowej technologii nie mogą przekroczyć 50 % kwoty poniesionej.
ODLICZENIA OD PODATKU.
składki na ubezpieczenie zdrowotne,
- ulga na dzieci będące na utrzymaniu podatnika (rocznie na jedno dziecko odliczenie wynosi 1173,70 zł),
STAWKI PODATKOWE.
STAWKI PROGRESYWNE.
Podstawa obliczenia podatku Podatek wynosi
w złotych

ponad do

44.490 19 % minus kwota 586 zł 85 gr


44.490 85.528 7866zł 25 gr 30 % nadwyżki ponad 44.490 zł


85.528 20.177 zł 31 gr 40 % nadwyżki ponad 85.528 zł
STAWKI LINIOWE, PROPORCJONALNE.
- od dochodów z działalności gospodarczej (19% dochodu ? podatnik miesięcznie),
- wygrane w grach, loteriach (10% przychodu),
- dochody z nie ujawionych zródeł przychodów ( 75%- decyzja organu podatkowego),
- odsetki od pożyczek, środków na rachunkach bankowych, papierów wartościowych, dywidend, inne udziały w zyskach osób prawnych (19% przychodu-płatnik),
- zbycie papierów wartościowych (19% dochodu ?podatnik w zeznaniu rocznym),
- zbycie nieruchomości (19% dochodu ? podatnik w zeznaniu rocznym),

Nie łączy się z innymi dochodami
PODATEK LINIOWY ZWIĄZANY Z PROWADZENIEM DZIAL GOSP.
POBÓR PODATKU CZ 1.
1. potrącany w trakcie roku podatkowego przez płatnika w formie zaliczek (np. od dochodów ze stosunku pracy) lub podatku zryczałtowanego (np. od przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych),

2. uiszczany w trakcie roku podatkowego bezpośrednio przez podatnika w formie zaliczek
Dotyczy to m.in. dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatnicy są obowiązani za okres od stycznia do listopada uiszczać zaliczki w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni poprzez dokonywanie wpłat na rachunek urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania podatnika. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia.
W terminach płatności zaliczek podatnicy nie są obowiązani do składania deklaracji miesięcznych.
Podatnicy mogą wybrać uproszczoną formę wpłacania zaliczek, również bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, na zasadach określonych w art. 44 ust. 6b-6i ustawy,
CZ. 2.
uproszczoną formę wpłacania zaliczek,
- wpłata miesięczna - 1/12 kwoty ustalona po odniesieniu do dochodu z roku poprzedniego lub sprzed dwóch lat - stawek z roku bieżącego,
CZ. 3.
- uiszczany w formie zaliczek kwartalnych przez podatników będących małymi podatnikami oraz przez podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej, bez obowiązku składania deklaracji,
mały podatnik - podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800.000 euro;

4. uiszczany przez podatnika przy rozliczeniu rocznym (np. od alimentów, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości).
ZEZNANIE ROCZNE( DO 30 KWIETNIA ROKU NASTĘPUJĄCEGO PO ROKU PODATKOWYM)
PIT 36 DZIAL GOSP.
Składają podatnicy, którzy uzyskali przychody (dochody) opodatkowane na ogólnych tj.,
- prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub
- uzyskali dochody z zagranicy,
PIT 36L ? DZIAL GOSP.
składają podatnicy, którzy osiągnęli dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane podatkiem liniowym
PIT 37 ?BEZ DZIAL GOSP.
podatnicy, którzy uzyskali przychody:
- opodatkowane na ogólnych zasadach,
- wyłącznie ze źródeł położonych na terytorium RP,
- przekazane za pośrednictwem płatników,
- nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej,
- nie dotyczy podatników, którym rocznego obliczenia podatku dokonał płatnik,
PIT 38.
Składają podatnicy, którzy uzyskali przychody opodatkowane 19% podatkiem na zasadach określonych w art. 30b ustawy (sprzedaż papierów wartościowych)
USTAWA Z DNIA 15 LUTEGO 1992 O PODATKU DOCH OD OSÓB PRAWNYCH
PODATNICY.
- osoby prawne,
- jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z tym że podatnikami są spółki kapitałowe w organizacji,
- podatkowe grupy kapitałowe (grupy składające się z co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które funkcjonują w związkach kapitałowych i spełniają określone w ustawie warunki),
- spółki niemające osobowości prawnej mające siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli:
zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i
podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.
NIEOGRANICZONY I OGRANICZONY OBOWIĄZEK PODATKOWY.
Podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania ? nieograniczony obowiązek podatkowy.

Podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - ograniczony obowiązek podatkowy.
POJĘCIE DOCHODU, STRATY, I ZASAD JEJ ROZLICZANIA.
Identyczne jak w podatku dochodowym od osób fizycznych
PRZYCHOD PRZEDMIOTEM OPODATKOWANIA.
W przypadku przychodów z udziału w zyskach osób prawnych (np. dywidend) oraz przychodów podmiotów zagranicznych z tytułu tzw. należności licencyjnych (np. z odsetek) ? przedmiotem opodatkowania jest przychód.
OPODATKOWANIE DYWIDENT
Dochody pochodzące z dywidend są zwolnione od podatku dochodowego, jeżeli łącznie spełnione zostaną następujące warunki:

- wypłacającym dywidendę jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd w Polsce,
- odbiorcą dywidendy uzyskującym z tego tytułu dochody jest spółka (odbiorcą może być również zagraniczny zakład tej spółki) uznawana za rezydenta państwa członkowskiego UE, w tym Polski, lub państwa należącego do EOG, która podlega w takim państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, z tym że aby skorzystać ze zwolnienia spółka taka musi docelowo posiadać bezpośrednio nie mniej niż 10% (od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. nie mniej niż 15%) udziałów w spółce wypłacającej dywidendę.
AMORTYZACJA CYKL ODLICZEŃ.
W jakich okresach dokonuje się odpisów amortyzacyjnych?
Podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od ustalonej wartości początkowej środków trwałych - w równych ratach co miesiąc, co kwartał albo jednorazowo na koniec roku podatkowego (z zastrzeżeniem metody degresywnej).
METODY AMORTYZACJI.
Przy amortyzacji środków trwałych podatnicy mogą stosować różnorodne metody amortyzacji:
- liniową (wg stawek amortyzacyjnych z Wykazu stawek amortyzacyjnych), w tym z możliwością podwyższania i obniżania tych stawek,
- metodę opartą o stawki indywidualne (dla używanych lub ulepszonych środków trwałych) lub
- metodę degresywną (zmienna podstawa, od której dokonuje się odpisów amortyzacyjnych).
JEDNORAZOWE ODLICZENIE.
Mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający działalność, z wyjątkiem tych, którzy zostali utworzeni w wyniku stosownych przekształceń, mają możliwość skorzystania z amortyzacji obejmującej jednorazowym odpisem amortyzacyjnym do 100% wartości początkowej środka trwałego w pierwszym roku podatkowym (art. 16k ustawy).

Dotyczy to środków trwałych z grup 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, w tym maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyłączeniem jednak samochodów osobowych.

Łączna kwota dokonanych według tej metody odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wprowadzonych w danym roku do ewidencji, nie może przekroczyć równowartości kwoty 50.000 euro.
LEASING.
Umowa, na mocy której jedna ze stron, zwana "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwale lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.
ZASADY ROZLICZANIA LEASINGU.
Opłaty leasingowe w całej wysokości stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodu korzystającego, jeżeli:
- umowa została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji lub co najmniej 10 lat w przypadku nieruchomości,
- suma ustalonych opłat (wraz z ceną sprzedaży), pomniejszona o należny VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej przedmiotu umowy.
2. Opłaty leasingowe, w części stanowiącej spłatę wartości przedmiotu umowy, nie są przychodem finansującego i odpowiednio kosztem uzyskania przychodów korzystającego, jeżeli:

- umowa została zawarta na czas oznaczony,
- suma ustalonych opłat (wraz z ceną sprzedaży), pomniejszona o należny VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej przedmiotu umowy,
- z umowy będzie wynikało, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy będzie dokonywał korzystający.
LEASING.
Przychodem ze sprzedaży przedmiotu leasingu, po zakończeniu podstawowego okresu umowy, zasadniczo jest cena określona w umowie sprzedaży.

W przypadku leasingu wymienionego w pkt 1, jeżeli cena sprzedaży będzie niższa od hipotetycznej wartości netto (wartość początkowa pomniejszona o wyliczone w znaczeniu hipotetycznym odpisy amortyzacyjne, obliczone według zasad amortyzacji degresywnej, z uwzględnieniem współczynnika 3 - w odniesieniu do środków trwałych), przychód określa się w wysokości wartości rynkowej.
ZWOLNIENIA PODATKOWE.
1. Zwolnienia podmiotowe

Narodowy Bank Polski, jednostki budżetowe, J.s.t.
Jednostki te nie składają zeznań podatkowych.
ZWOLNIENIA PRZEDMIOTOWE,
2. Zwolnienia przedmiotowe
W ustawie funkcjonują zwolnienia przedmiotowe, w tym dla podatników takich jak zrzeszenia, stowarzyszenia, fundacje, realizujące ustawowo określone, społecznie użyteczne cele.
W przypadku tych podatników zwalnia się od podatku dochody, które są przeznaczone na realizację tych celów statutowych.

Podmioty gospodarujące bazą mieszkaniową m.in. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego oraz samorządowe jednostki organizacyjne prowadzące działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej korzystają wyłącznie ze zwolnienia dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
STAWKA PODATKOWA ORAZ ZASADY ROZLICZANIA PODATKU.
2. Zwolnienia przedmiotowe
W ustawie funkcjonują zwolnienia przedmiotowe, w tym dla podatników takich jak zrzeszenia, stowarzyszenia, fundacje, realizujące ustawowo określone, społecznie użyteczne cele.
W przypadku tych podatników zwalnia się od podatku dochody, które są przeznaczone na realizację tych celów statutowych.

Podmioty gospodarujące bazą mieszkaniową m.in. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego oraz samorządowe jednostki organizacyjne prowadzące działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej korzystają wyłącznie ze zwolnienia dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
PODATEK WYNOSI 19% PODSTAWY OPODATKOWANIA.
Brak deklaracji
Podatnicy i płatnicy nie składają w trakcie roku podatkowego deklaracji podatkowych, ale są
obowiązani do wpłacania zaliczek.
ZALICZKI W SYSTEMIE UPROSZCZONYM.
W trakcie roku podatkowego podatnicy mogą również rozliczać się z zaliczek na podatek w systemie uproszczonym (art. 25 ust. 6-10 ustawy).

Wpłata zaliczek jest wówczas uzależniona od podatku należnego wykazanego w zeznaniu złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy lub w zeznaniu złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.
ZALICZKI W SYSTEMIE KWARTALNYM.
Mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mają
możliwość wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w systemie kwartalnym.
ZEZNANIE ROCZNE.
Podatnicy mają obowiązek złożenia zeznania o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych
zaliczek za okres od początku roku (art. 27 ustawy).
VAT ? PODATNICY.
Art. 15. 1. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.


2. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:
1) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.3))
(umowa o pracę)
3) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich,
(działalność wykonywana osobiście)
PRZEDMIOT OPODATKOWANIA.
Art. 5. 1. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
2. Czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.
DOSTAWA TOWARÓW.
Art. 7. 1. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:
1) przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
2) wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
3) wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
4) wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
5) ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
6) oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
ŚWIADCZENIE USŁÓG.
Art. 8. 1. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
WEWNĄTRZ WSPÓLNOTOWE NABYCIE.TOWARU.
Art. 9. 1. Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW.
Art. 13. 1. Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.
PODATEK AKCYZOWY. PRZEDMIOT OPODATKOWANIA.
Art. 4. 1. Opodatkowaniu akcyzą podlegają:
1) produkcja wyrobów akcyzowych zharmonizowanych;
2) wyprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego;
3) sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju;
4) eksport i import wyrobów akcyzowych;
5) nabycie wewnątrzwspólnotowe i dostawa wewnątrzwspólnotowa.
PODATNICY.
Art. 11. 1. Podatnikami akcyzy są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują czynności podlegających opodatkowaniu, zwane dalej "podatnikami".
2. Podatnikami są również podmioty:
1) nabywające lub posiadające wyroby akcyzowe, jeżeli od wyrobów tych nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości;
2) u których powstają nadmierne ubytki lub niedobory wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, o których mowa w art. 5 ust. 1;
3) będące zleceniobiorcami usług polegających na wytwarzaniu wyrobów akcyzowych w ramach umowy o dzieło lub innej umowy.
PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI. PRZEDMIOT OPODATKOWANIA.
Art. 2. 1. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
1) grunty;
2) budynki lub ich części;
3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
DEFINICJE.
1) budynek - obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;
2) budowla - obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem;
3) grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych;

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 37 minut

Podobne tematy