„MAZUREK DĄBROWSKIEGO”
„MAZUREK DĄBROWSKIEGO”, znany jest, jako polski hymn narodowy pod tytułem „Jeszcze Polska nie zginęła”. Utwór ten jest pieśnią patriotyczną, a jego geneza związana jest z legionami Polskimi, sformowanymi w 1797r. przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego w celu wspierania działań wojskowych Napoleona Bonapartego na terenie północnych Włoch(Lombardia). Autorem słów pieśni był Józef Wybicki, przyjaciel i bliski współpracownik Dąbrowskiego, a powstała ona we Włoskim mieście Reggio między 16 a 19 lipca 1797r., dla uświęcenia pożegnania, odchodzących z miasta legionów. Od samego początku pieśń ta jest odzwierciedleniem wiary wielu polskich pokoleń w odrodzenie państwa polskiego. W swym tekście i melodii wyraża wolę walki o niepodległość Rzeczypospolitej, manifestuje ideę powrotu do wydartej przemocą ojczyzny.
Józef Rufin Rogala Wybicki(29.IX.1747-10.III.1822) urodził się w Będominie na Pomorzu. Jako żołnierz, pisarz, a przede wszystkim działacz polityczny był zawsze i wszędzie tam, gdzie najlepiej mógł służyć politycznej sprawie. Układając Pieśń Legionów Wybicki słuchał uważnie, czym żyją żołnierze, o czym mówią przy obozowym ognisku. Wszystkie ciekawsze wypowiedzi, wiwaty i toasty, dokładnie notował, układając je w określone strofy Pierwotna wersja „Mazurka Dąbrowskiego”, znanego wówczas, jako „Pieśń legionowa” lub pieśń „Legionów Polskich we Włoszech”, po raz pierwszy została odśpiewana pod melodię ludową zbliżoną do mazurka, podobną trochę do melodii chorwackiej. Słowa pieśni brzmiały wówczas nieco inaczej niż obecny „Mazurek Dąbrowskiego” i składały się z sześciu czterowersowych zwrotek i czterowersowego refrenu.
Pierwsza zwrotka zachowanego rękopisu brzmiała:
Jeszcze Polska nie umarła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca moc wydarła,
Szablą odbijemy.
Treść tej zwrotki wyraża marzenia o zwycięskim powrocie do ojczyzny i wiarę w odzyskanie niepodległości.
W dwóch kolejnych zwrotkach autor odwołuje się do Napoleona Bonapartego i Stefana Czarnieckiego, jako do przywódców z pomocą, których żołnierze byliby wstanie przywrócić niepodległą Polskę.
Jak Czarniecki do Poznania
Wracał się przez morze
dla ojczyzny ratowania
po szwedzkim rozbiorze.

Przejdziem Wisłę przejdziem Wartę
Będziem Polakami
Dał nam przykład Bonaparte
Jak zwyciężyć mamy.
W mazurku występują również nuty sentymentalne z lubością stosowane przez wieszczy okresu stanisławowskiego. Mówią one o ojcu który krzyczy do "swej Basi", ze łzami w oczach, że oto zbliża się wojsko polskie.
Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany
Słuchaj jeno pono nasi
Biją w tarabany.
Ostatnia zwrotka wyrażała nadzieję, że do Legionów przybędzie sam Najwyższy Naczelnik insurekcji, Tadeusz Kościuszko, niedawno wyzwolony z niewoli carskiej.
Na to wszystkie jedne głosy.
„Dosyć tej niewoli
Mamy Racławickie Kos,
Kościuszkę Bóg pozwoli.

Przydatna praca?

Następna strona: 1 2 3 Następna Pokaż wszystko

Wersja ściąga:
Przydatna praca? tak nie 249
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie