profil

Wybory Brzeskie

Ostatnia aktualizacja: 2021-06-02
poleca 85% 514 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Partie opozycyjne w parlamencie polskim w latach 1928-1930 a w szczególności PSL i PPS zwróciły się do prezydenta Ignacego Mościckiego z wnioskiem o rozwiązaniu parlamentu. Posłowie tych partii nie byli zadowolenie z "dyktatorskich" rządów Józefa Piłsudskiego oraz oczekiwali powrotu do konstytucyjnego ładu. Prezydent I. Mościcki ostatecznie rozwiązuje parlament i wyznacza kolejne wybory na 16 XI 1930 r.

Członkowie Centrolewu (koalicja PSL, PPS i NPR) krytycznie nastawiona do obecnie rządzącego prezydenta jak i premiera, utracili immunitety a 2 miesiące przed wyborami (IX 1930 r.) zostali aresztowani na polecenie Piłsudskiego i gen. Felicjana Sławoja-Składowskigo (minister spraw wewnętrznych). Zatrzymanych przewieziono do wiezienia wojskowego w twierdzy brzeskiej. Wybory, które odbyły się w nienaruszonym terminie, lecz z naruszeniem demokratycznych zasad: stosowano naciski administracyjne, a nawet fałszowano wyniki. Wygrał Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem (silnie związany z Józefem Piłsudskim) z ponad 55% poparciem zdobywając 247 mandatów poselskich.

Po wyborach członkowie Centrolewu zostali zwolnieni za wpłaceniem kaucji większość z nich udała się na emigracje. Nazwa wybory "brzeskie" pochodzi od nazwy miejscowości gdzie znajdowała się twierdza, w której byli więzieni politycy opozycji.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta