profil

Skóra z problemami naczyniowymi

poleca 90% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Klasyfikacja, metody usuwania, profilaktyka :

Powstawanie rozszerzonych naczyń krwionośnych - wpływ na rozszerzanie naczyń krwionośnych na twarzy ma wiele czynników. Pierwszym jego objawem jest zaczerwienienie tzw. rumień. Początkowo rumień mija, ale z biegiem czasu utrwala się i pozostaje na stałe. W konsekwencji powstają wyrażne, trwałe rozszerzone naczynia krwionośne, które prześwitują przez naskórek. Takie zmiany określamy terminem teleangiektazje.

Teleangiektazje - są jedną z najczęściej występujących zmian w układzie naczyniowym skóry. Występują głównie u kobiet, ponieważ hormony estrogenowe działają rozluźniająco na mięśnie naczyń co prowadzi do zwiększenia ich skłonności do poszerzania się.

Teleangiektazje - to trwałe rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowego, które prześwitują przez naskórek w postaci czerwonych "nitek". W skrajnych przypadkach mogą one ściśle przylegać do siebie tak, że dają obraz jednorodnego zaczerwienienia


Podział teleangiektazji:
? Pierwotne (samoistne) - związane najczęściej z zespołami wrodzonymi, dotyczącymi samej skóry i narządów wewnętrznych.
? Wtórne (nabyte) - będące wynikiem działania czynników zewnętrznych, schorzeń skóry i chorób ogólnoustrojowych oraz po leczeniu.
Odmianą teleangiektazji występującą na kończynach dolnych to - wenektazje czyli rozszerzenia żylakowate.

W zależności od wyglądu i umiejscowienia wyróżniamy teleangiektazje:
-liniowe - nie tworzące połączeń między sobą i umiejscowione zwykle na przyśrodkowej powierzchni ud, powyżej stawu kolanowego,
-drzewkowate - umiejscowione zazwyczaj na bocznej powierzchni ud,
-pajączkowate (promieniste) - rozchodzące się promieniście na boki od centralnego najszerszego naczynia,
-guzkowe - nierównomierne rozsiane punktowe rozszerzenia naczyń;
Usunięcie teleangiektazji - polega na zamknięciu naczynia krwionośnego z obu stron przez przerwanie jego ciągłości.

Wybór metody zależy od rozległości zmian, umiejscowienia, doświadczenia osoby wykopującej zabieg. Zamknięcie naczynek wykonuje się metodą elektrokoagulacji lub laserową (na twarzy i górna część ciała) oraz skleroterapią (na nogach). Duże znaczenie ma profilaktyka (kosmetyki/kosmeceutyki ochronne).


Mechanizm usuwania zmian naczyniowych
Energia świetlna emitowana z lasera jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwi, tj. hemoglobinę, a krew ?ścina się? i niszczy od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego. Po pewnym czasie naczynie jest samoczynnie usuwane z organizmu. Aby zamknąć wszystkie popękane naczynia krwionośne z reguły potrzeba od 1 do 3 zabiegów wykonywanych w ciągu kilku miesięcy. Zależy to od: ilości, średnicy i koloru naczyń oraz głębokości ich położenia.


Metody usuwania teleangiektazji:
? elektroterapia
? kriochirurgia
? laseroterapia
? skleroterapia

Podział metod usuwania teleangiektazji:
? Zabiegi fizykoterapeutyczne: jonoforeza, galwanizacja, lampa Solux z niebieskim filtrem, drenaż limfatyczny.
? Jonoforeza - wykorzystuje się prąd stały. Metoda zapobiegająca poszerzania się naczynek krwionośnych. Zabiegi wykonywane w serii ok. 10, powtarzanych co pół roku. Zawęża i chroni przed powstawaniem nowych naczynek.
? Galwanokaustyka (elektrokaustyka) - wykorzystanie prądu stałego za pomocą którego rozżarzonym kauterem następuje ścięcie białka.
? Elektroliza - prąd stały niszczy tkanki przez działanie chemiczne
? Termoliza - prąd zmienny niszczy tkanki przez działanie termiczne
? Blend - połączenie metod termolizy i elektrolizy. W tych metodach wykorzystywane są specjalne igły, którymi wkłuwa się w rozszerzone naczynia co 1-2 mm.
? Elektrokoagulacja - (tzw. diatermia chirurgiczna - metoda bezinwazyjna) - koagulacja tkanek za pomocą prądu wysokiej częstotliwości. Specjalną elektroda dotyka się każdego naczynka powodując jego zamknięcie, - jedna z najskuteczniejszych metod do usuwania naczynek na twarzy i górnej części ciała.
Zabieg odbywa się bez zbytniej uciążliwości i potrzeby ograniczenia obowiązków zawodowych.
Skóra po zabiegu (w zależności od HF- częstotliwość prądu)) jest lekko podrażniona - zaczerwieniona
Proces gojenia jest bardzo krótki i trwa w zależności od wrażliwośći skóry - od kilku godzin do jednego dnia.
Jest to metoda bezinwazyjna tzn. bez wkłuwania się w rozszerzone naczynia
? Kriochirurgia (krioskleroterapia) - przy użyciu podtlenku azotu lub ciekłego azotu. Głównie dla osób z przeciwwskazaniami do elektrokoagulacji.
? Lasery wysokoenergetyczne (fototermoliza) - światło lasera pochłaniane jest przez barwnik hemoglobiny, zawarty w czerwonych krwinkach. Powoduje to termiczną koagulację naczyń. Wykorzystuje się lasery: argonowy, neodymowy, CO2 oraz najnowszy barwnikowy (day laser) - wadą tej metody jest pojawianie się sinych plamek bezpośrednio po zabiegu, które utrzymują się przez 7-10 dni.
W zastosowania laserów stwierdza się jednak często tylko punktowe przerwanie ciągłości naczynia, oraz powstawanie przebarwień i blizn w wyniku pochłaniania światła lasera przez melaninę.
Efektem działania światła laserowego jest nieodwracalne oparzenie III lub IV stopnia w miejscach zabarwionych na ciemno i odwracalne oparzenie I lub II stopnia jaśniejszego otoczenia. Blizna jest gładka, jeżeli działanie lasera sięgało tylko warstwy brodawkowej skóry. Jeżeli została ona przekroczona ze względów terapeutycznych blizna może być widoczna. Uwaga ! - pojęcie metod laserowych jest bardzo szerokie. Natomiast bardzo często stosowane w gabinetach lasery to - lasery biostymulujace, które nie są przeznaczone do usuwania naczynek, a po zbyt częstych zabiegach następuje poszerzanie naczyń krwionośnych
? Skleroterapia - polega na wstrzyknięciu do naczynia krwionośnego preparatu obliterujacego co powoduje zarastanie światła naczynia. Najskuteczniejsza do usuwania wenektazji - naczyń na kończynach dolnych (uda, okolica podkolanowa,podudzia, okolice kostki przyśrodkowej)
Skuteczność zabiegu zamykania naczynek jest uzależniona od: rodzaju metody, jakości urządzenia, umiejscowienia i rozległości zmian. Każdym nawet najbardziej skomplikowanym urządzeniem steruje ręka specjalisty, w związku z tym ostateczny rezultat zabiegu zależy od jego doświadczenia i techniki jaką wykonuje zabieg.

Czynniki zewnętrzne sprzyjające rozszerzaniu naczyń m.in.:
? przewlekła ekspozycja na słońce
? zbyt częste korzystanie z solarium
? wiatr
? duże wahania temperatur
? duża wilgotność
? stosowanie długotrwałe miejscowo sterydów, zwłaszcza na twarz i szyję i dekolt, u osób predysponowanych (cienki naskórek, jasna karnacja, dzieci)
? stosowanie laserów biostymulujacych (np. melonowo-neonowy)
Czynniki wewnętrzne
? menstruacja
? choroby układu pokarmowego: zaburzenia trawienia i uszkodzenia wątroby
? zaparcia
? nadciśnienie
? ciąża
? stres, emocje
? czynniki genetyczne
Co powinny zawierać kosmetyki do cery naczyniowej
? wit.C, K,
? związki krzemu
? oczar wirginijski- Hamamelis viriniana- dziala kojaco na skóre naczyniową
? algi morskie- zawierają witaminy, makro- i mikroelementy, wzmacniają, nawilżają, łagodzą podrażnienia, uspokajają
? milorząłb japoński (Ginkgo biloba)- uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, zmniejsza kruchość naczynek, poprawia krażenie drobnych naczyń krwionośnych
? krwawnik- zawiera witamine C, łagodzi stany zapalne
? armika górska- wzmacnia ściany naczyń włosowatych, zmniejsza obrzęki i bolesność
? kasztanowiec zwyczajny- uelastycznia, uszczelnia i wzmacnia naczynka
? nagietek- zmniejsza kruchość naczyń włosowatych, działanie przeciwzapalne

Częstymi składnikami preparatow do cer naczyniowych są olejki eteryczne. Olejki wzmacniające naczynka, zapobiegające pękaniu, łagodzące i supokajające, kojące - to olejek cyprysowy, neroli, sandałowy,rożany,melisy lekarskiej oraz szałwi.

Często producenci dodają zielone pigmenty do preparatów dla cer naczyniowych, które wprawdzie nie należą do aktywnych skladników, pomagają jednak uzyskać chwilową poprawe poprzez zatuszowanie zaczerwień.


Pielęgnacja skóry z rozszerzonymi naczynkami:
? Ochrona skóry przed UV (słońce, solarium, lasery biostymulujace). Stosowanie preparatów z filtrami UVB. i UVA, a także z filtrem IR chroniącym przed podczerwienią
? Ochronę skóry przed zimnem i wilgocią - stosowanie ochronnych kremów w okresie jesienno-zimowym
? Unikanie przegrzania skóry twarzy w saunie, przed gorącym powietrzem
? Uzupełnienie niedoborów witaminowych głównie B2, PP, C
? Stosowanie odpowiednich kosmetyków/kosmeceutyków do skóry naczyniowej, które pomagają obkurczyć naczynia krwionośne. Np. z kosmetyków aptecznych polecamy krem-mleczko ATODIANE, - działanie m.in. przeciwzapalne, zmniejszające rumień, silnie nawilżające, wzmacnia barierę naskórkową, ochronne, kremy: PHA 15 Face Cream , Bionic krem PHA 12, Bionic serum PHA 10% firmy NeoStrata lub Fadiamone firmy CS.Dermatologie, który wzmacnia naczynia krwionośne i działa przeciwzapalnie.
Bardzo skutecznym składnikiem wzmacniającym ścianki naczyń krwionosnych jest witamina K.
Preparat Auriderm K2 Gel zawiera aż 2% wit. K zamknietej w nowoczesnej formule nanosmomów. Eris, Pharmaceris N, Krem na rozszerzone naczynka krwionosne z 1% wit.K - uszczelnia naczynka, zapobiega pojawianiu się nowych, dobrze się rozprowadza, przyjemna konsystencja, ładnie pachnie, dodatkowo dobrze nawilża.
? Dermika, żel na naczynka obkurczająco - wzmacniający. Preparat nie zwaiera kompozycji zapachowych. Aktywne składniki to wit. P(bioflawonoidow) i algi zielone. Dobrze sie wchłania. Dobrze nawilża, łagodzi
? Do najnowszej generacji substancji czynnych, które mają istotne włościowści w miejscowym leczeniu teleangiektazji zalicza się kwas laktobionowy
? Preparaty wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych - profilaktyka cery naczyniowej

Uwaga ! - nieprawidłowa pielęgnacja skóry, źle dobrane kosmetyki mogą nasilić jej "naczyniowy charakter"



Bibliografia:

http://www.female.pl/artykul/294/Cera-naczyniowa.html

http://www.elite.waw.pl/usuwanie-zmian-naczyniowych/
Kosmetologia- Autorzy:Barbara Jaroszewska Atena, Warszawa 2008, wyd. 6

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 8 minut