Przydatność 60%

Szkoła jońska (filozofowie przyrody)

Autor: Antonio

Tales z Miletu.

Arche – woda. Wszystko jest z wody, z wody powstało i z wody się składa. Wynika to z obserwacji pewnych zjawisk – to co żywe, żyje wilgocią, martwe wysycha, zarodki wszystkiego są mokre, a pokarm soczysty. Zagadnieniem Talesa było pochodzenie świata. Nie pytał kto świat stworzył, lecz jakim świat był od początku.

Anaksymander z Miletu.

Arche – bezkres (apejron). Arche dla Anaksymandra to bezkres – nieokreśloność. Wychodzi, w poszukiwaniu zasady, poza to, co dawała obserwacja. Nieograniczony rozrost przyrody wskazywał mu, że i zasada przyrody musi być nieograniczona. Opis przyrody Anaksymandra nie odwołuje się do Bogów, lecz kolejne etapy świata wywodzi z przyjętej zasady.

Anaksymenes z Miletu.

Arche – powietrze. Wszystko do życia potrzebuje powietrza. Dusza dzięki powietrzu utrzymuje się dzięki powietrzu. Powietrze może mieć różną gęstość. Rozcieńczone staje się ogniem, gdy jest równomiernie rozproszone jest niewidzialne, a skondensowane jest wiatrem, chmurą, potem wodą, ziemią i nawet kamieniem. Ruch powoduje zgęszczenie i rozrzedzanie powietrza. Ogień najgorętszy i najrzadszy, kamień najgęstszy i najzimniejszy. Ziemia jest płaska jak stół a gwiazdy to ciała ogniste. (kompletna bzdura!!!)

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 29
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie