profil

Przykłady rozdzielania mieszanin

poleca 82% 2863 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Sączenie (filtracja)- metoda mechaniczna oddzielania substancji stałych od cieczy i gazów, poprzez mechaniczne zatrzymanie jednego ciała stałego w filtrach lub sitach przy użyciu odpowiednich aparatów. Ciecz lub gaz otrzymywane po filtracji nazywa się filtratem. Filtracja jest najczęściej stosowanym sposobem oddzielania ciał stałych od cieczy

Sedymentacja- jest to opadanie na dno naczynia cząsteczek ciała stałego w cieczy w wyniku działania siły grawitacji lub sił bezwładności. Sedymentacji ulegają zawiesiny o gęstości większej niż gęstość cieczy. Sedymentacja prowadzi więc do rozdziału substancji niejednorodnych, a kryterium podziału jest gęstość.

Dekantacja- polega na oddzieleniu ciała stałego od cieczy przez zlewanie cieczy znad osadu, który zalega na górze naczynia lub na jego dnie. Jest to czynność laboratoryjna, gospodarcza lub przemysłowa wykonywana podczas procesu złączenia cieczy i ciał stałych. Dekantacja wykonywana jest dla skrócenia czasu trwania procesu filtracji fazy stałej w celu jej dalszego wykorzystania, lub też odwrotnie - dla wstępnego oczyszczenia fazy ciekłej. Czynności dekantacji dokonuje się na mieszaninie odstanej, poprzez ostrożne pochylanie naczynia tak, aby nadmiar cieczy wypływał jak najspokojniej, a ciecz, która jeszcze nie wypłynęła, wykonywała w naczyniu jak najmniejszy ruch. Można też ostrożnie wysysać ciecz znad osadu przy pomocy rurki.

Krystalizacja- polega na wydzielaniu się z roztworu substancji w postaci kryształków wskutek np. odparowania wody (rozpuszczalnika). Przeprowadza się ją w celu wyodrębnienia związku chemicznego z roztworu. Mieszaniny jednorodne cieczy (rozpuszczalnik) i ciała stałego (substancja rozpuszczona) mają graniczne stężenie, w którym rozpoczyna się proces krystalizacji.

Destylacja- polega na rozdzieleniu składników mieszaniny ciekłej jednorodnej. wykorzystuje się tu różnice temperatur cieczy. ciekłą mieszaninę jednorodną umieszcza się w kolbie destylacyjnej podłączonej do chłodnicy. mieszaninę ogrzewa się, kontrolując jej temperaturę. składniki mieszaniny kolejno - w miarę wzrostu temperatury - zostają odparowane, a ich pary skraplają się w chłodnicy i ściekają do naczynia.

Rodzaje destylacji
? destylacja prosta - polega na jednorazowym odparowaniu i skropleniu cieczy
? destylacja wielostopniowa - seria destylacji prostych, prowadzonych jedna po drugiej
? rektyfikacja - destylacja kaskadowa, w aparaturze, która umożliwia automatyczne, wielokrotne odparowywanie i skraplanie cieczy
? destylacja pod zmniejszonym ciśnieniem

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty