profil

Krwioobieg

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-16
poleca 85% 1058 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Układ krwionośny człowieka - układ zamknięty, w którym krew krąży w systemie naczyń krwionośnych, a serce jest pompą wymuszającą nieustanny obieg krwi. Układ ten wraz z układem limfatycznym tworzą układ krążenia.

Cykl pracy serca
- Pierwsza faza cyklu to skurcz przedsionków. Krew przepływa wtedy do komór.
- Podczas drugiej fazy, czyli skurczy Komor, krew tłoczona jest do tętnic, którymi dopływa do narządów.
- W fazie spoczynku przedsionki i komory serca są rozkurczone. Jednocześnie krew stopniowo wypełnia przedsionki.

Ciśnienie krwi, czyli siła, jaką krew wywiera na ściany naczyń krwionośnych. Ciśnienie skurczowe, czyli największe ciśnienie krwi panujące w tętnicy podczas skurczu lewej komory serca. Ciśnienie rozkurczowe to najniższe ciśnienie krwi, jakie występuje w tętnicy podczas rozkurczu komór. U dorosłego, zdrowego człowieka ciśnienie krwi wynosi 120/80 mm Hg.

Tętno zachodzi w rytm skurczów serca. Jego częstotliwość zależy od aktywności fizycznej. U zdrowego, dorosłego człowieka wynosi 60-80 uderzeń na minutę, u dzieci jest wyższe.

Żyły - wszystkie naczynia krwionośne prowadzące krew do serca bez względu na to czy jest to krew natlenowana (tętnicza) czy odtlenowana (żylna). Naczynia żylne mają cienką warstwę mięśniówki gładkiej, ściany wiotkie, mogą posiadać zastawki zapobiegające cofaniu się krwi. Prowadzą krew z obwodu do serca.

Budowa ściany żyły
- błona zewnętrzna
- warstwa mięśniowa
- Śródbłonek

Duży krwiobieg
Krew (bogata w tlen) wypływa z lewej komory serca przez zastawkę aortalną do głównej tętnicy ciała, aorty, rozgałęzia się na mniejsze tętnice, dalej na tętniczki, a następnie przechodzi przez sieć naczyń włosowatych (tzw. kapilarnych) we wszystkich narządach ciała. Naczynia włosowate przechodzą w drobne żyłki, które przechodzą w żyły większego kalibru i żyłę główną górną i dolną. Krew powracająca żyłami jest odtlenowana (uboga w tlen) i przechodzi do prawego przedsionka serca, po czym przez zastawkę trójdzielną wpływa do prawej komory.

Mały krwiobieg
Odtlenowana krew wypompowywana jest z prawej komory serca przez zastawkę tętnicy płucnej do tętnicy o tej samej nazwie, która rozgałęzia się w płucach na sieć naczyń włosowatych oplatających pęcherzyki płucne, tam dochodzi do wymiany gazowej. Utlenowana krew powraca żyłami płucnymi (to jedyne żyły, którymi płynie utlenowana krew) do lewego przedsionka serca, a tam przez zastawkę dwudzielną (mitralną) krew wpływa do lewej komory serca.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy

cykl pracy serca , nareszcie krótka notatka dzięki

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty