profil

Przyszłość genetyki i jej znaczenie dla człowieka.

poleca 85% 366 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Możliwości jakie posiada dzisiejsza inżynieria genetyczna, są z dnia na dzień coraz mniej ograniczone. Jeszcze kilka lat temu klonowanie żywych organizmów można było zobaczyć jedynie w filmach science-fiction, a dziś jest to jeden z praktykowanych sposobów wykorzystania inżynierii genetycznej XXI wieku. Oczywiście nie na klonowaniu się kończy. Zastosowanie genetyki jest tak szerokie, że pewnie nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego co tak naprawdę potrafi nowoczesna nauka. Identyfikowanie ofiar wypadków w sądownictwie, kontrola tożsamości człowieka poszukiwanego przez wymiar sprawiedliwości poprzez pobranie od niego kawałka naskórka czy jednego włosa to dziś nie tylko sceny z filmów, ale coraz częściej praktykowane metody skutecznego i 100 procentowego potwierdzenia ludzkiej tożsamości.

Wybierając się na targ, do sklepu czy hipermarketu kupujemy przeważnie najlepiej wyglądające (mające najgłębszy kolor, zdrową skórkę, sprawiające wrażenie świeżości) owoce czy warzywa. Czy ktokolwiek z nas zastanawiał się kiedyś nad tym dlaczego np. czosnek importowany z Chin po miesięcznej podróży do polski, kilkutygodniowym pobycie w magazynach i sklepie ciągle jest twardy, śnieżnobiały i zachowuje wszystkie walory estetyczne bardzo świeżego produktu, a jego polski odpowiednik, nie jest już tak przyjemny dla oka. Właśnie tutaj znów mamy do czynienia z ingerencją człowieka w powstawanie idealnego produktu spożywczego poprzez manipulację jego genami tak, aby każde kolejne pokolenie danej rośliny było bardziej odporne na warunki klimatu, wirusy, pasożyty, choroby, cechowało się długą świeżością, żywą barwą i doskonałym smakiem. Człowiek, kupując produkty spożywcze np. do przyrządzenia sałatki, mając do wyboru np. ciemne, widocznie nie świeże pomidory i lśniąco czerwone, twarde i świeże odpowiedniki modyfikowane genetycznie, nie zastanawiając się dlaczego te warzywa aż tak różnią się od siebie wybierze oczywiście te drugie. Sądzę, że ludzie mimowolnie przyzwyczaili się już do większej, czy mniejszej części żywności modyfikowanej genetycznie, choć jej wpływ na nasze zdrowie i życie nie jest do końca sprawdzony, ponieważ używanie tego typu zabiegów genetycznych nie ma za sobą jeszcze na tyle długiej historii by można odnieść się do ich szkodliwego czy też pozytywnego wpływu na ludzi w perspektywie czasu. Na pewno jeżeli chodzi przetrwanie gatunków roślin jest to działanie pozytywne, ponieważ sterując niejako najlepszymi cechami danego gatunku, usuwając wszystkie wady i niedoskonałości natury pozwala się bez problemu przetrwać wynikom swej genetycznej układanki, bez narażania ich na wyginięcie.

Ingerencja człowieka w genetykę przyrody nie kończy się tylko na roślinach. Zwierzęta też są oczywiście łakomym kąskiem dla inżynierów genetycznych. Klonowanie, uzyskiwanie idealnych cech, zmiana przystosowań, wyglądu, wszystko to jest w dzisiejszych czasach możliwe, czego doskonałym przykładem jest sklonowana jako pierwszy ssak w 1997 roku owca Dolly. Z punktu widzenia nauki klonowanie roślin, zwierząt czy nawet ludzi prawie niczym się od siebie nie różni, jednak z perspektywy człowieka budzi to niemałe kontrowersje, dlatego też badania nad klonowaniem ludzi, zwierząt, dziedzicznością i manipulacją cech są dość konsekwętnie potępianie przez religie, przywódców duchowych i nawet całe społeczności, więc rozwijają się nieco wolniej od badań przeprowadzanych na roślinach. Moim zdaniem powinniśmy prowadzić takie badania, gdyż musimy iść z postępem, ale róbmy to z głową i bez zbędnego ryzyka, bólu i cierpienia żywych stworzeń.

Inżynieria genetyczna to nie tylko powielanie genów, manipulacja cechami, klonowanie, ale również całkiem pożyteczne ?hodowanie? w kontrolowany sposób białek, które są następnie wykorzystywane do produkcji różnego rodzaju leków. Przykładem dość popularnego leku produkowanego poprzez mikroorganizmy, które posiadają geny potrzebne do produkcji danego białka jest np. insulina, bez której cukrzycy nie mogliby żyć. Leków produkowanych przy pomocy manipulacji genami jest na rynku coraz więcej, np. leki na hemofilię regulujące krzepliwość krwi, szpepionki przeciwko żółtaczce, uzyskane w ten sposób hormony, np. hormon wzrostu dla dzieci z zaburzeniami w jego produkcji to wszystko i jeszcze wiele innych produktów dzisiejszej farmaceutyki w oparciu o genetykę daje ludziom poczucie bezpieczeństwa, możliwość ?naprawiania? defektów natury, a naukowcom spełnienie i zadowolenie z własnej pracy, ponieważ niewątpliwie takie działania jak produkcja leków nie są szkodliwie dla nikogo, a wręcz przeciwnie, wielu ludziom na świecie pomagają normalnie żyć.

Podsumowując, dzisiejsi ludzie na co dzień spotykają się z efektami pracy inżynierów genetycznych i czerpią z nich korzyści nie będąc w większości świadomi ich pochodzenia. Oczywiście, część nauk genetycznych może budzić kontrowersje, manipulacja genami żywych stworzeń, chęć stworzenia człowieka ?idealnego? genetycznie może nie są zbyt dobrze widziane przez ludzkość, ale z drugiej strony każdy chce się skutecznie leczyć czy zdrowo odżywiać. Ludzie są moim zdaniem zbyt słabo doinformowani dlaczego przeprowadza się takie czy inne eksperymenty z udziałem zwierząt, czy ludzi. Do tej dezinformacji wystarczy jeden punkt zapalny by wywołać sprzeciw całego społeczeństwa. Jest to bardzo błędne spojrzenie na świat, bo przecież nauka czyni go lepszym, a poświęcając niektóre stworzenia ludzie stają się mądrzejsi, potrafią coraz więcej osiągnąć, przewidzieć coraz więcej możliwości. Jeżeli nauki związane z genetyką będą rozwijać się w takim tempie jak przez ostatnie dwie dekady to sądzę, że już za 30 ? 50 lat, nie straszne będą nam wszelkie choroby, anomalia ludzi, zwierząt czy roślin. Musimy tylko poznać mechanizmy ich powstawania, a wyeliminujemy wszelkie zagrożenia jakie ciążą nad światem żywych stworzeń.


Bibliografia:
 Artykuł ?Perspektywy Rozwoju Genetyki? (K. Strzemińska) ? dostępny na www.biolog.pl
 Podręcznik ?Biologia 2? wyd. Operon, Gdynia 2003 ? rozdział ?Inżynieria Genetyczna?
 Informacje ogólne dostępne w serwisie internetowym pod adresem: www.sciaga.pl/biologia

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut