Przydatność 60%

Pedagogika Janusza Korczaka

Autor:

I. Życie i dzieła Janusza Korczaka

Henryk Goldszmit, znany jako Janusz Korczak, urodził się 22 lipca 1878 albo 1879 roku. Przyczyną tej niepewności jest zaniedbanie przez ojca (adwokata) formalności metrykalnych.
Rodzina Goldszmitów pochodziła z Hrubieszowa, gdzie pod koniec XVIII wieku dotarło oświecenie żydowskie - Haskala. Młody Korczak Wcześnie podjął pracę zarobkową. Udzielał korepetycji, aby pomóc rodzinie podczas choroby ojca i po jego śmierci. Wspominał w "Prawidłach życia": "Ja byłem bogaty, kiedy byłem mały, a potem już biedny, więc znam i to, i to".
Pisał wiersze, nowele, powieści i sztuki sceniczne. Początkowo jego wysiłki w dziedzinie literatury nie znajdowały uznania. Debiutował w 1896 r. w "Kolcach" humoreską "Węzeł gordyjski": o domu, w którym rodziców zastąpiły mamki, niańki, guwernantki i korepetytorzy.
W 1898 roku zdał maturę i rozpoczął studia lekarskie w Warszawie (1989-1905) , w Berlinie w roku 1907, a w 1909 roku w Paryżu.
Latem 1899 roku wyjechał do Szwajcarii, ponieważ interesowały go szkoły, szpitale, instytucje dobroczynne, ale także praktyczne pomysły pomocy naukowych.
Janusz Korczak współpracował z redakcjami ?Głosu?, ?Przeglądu Społecznego?, ?Czytelni dla Wszystkich?, był również stałym współpracownikiem wielu gazet oraz pism takich jak: ?W Słońcu? i w ?Szkole Specjalnej?. Założył też pierwsze pismo na świecie dla dzieci i młodzieży, pismo to nosiło tytuł ?Mały Przegląd?, Korczak redagował je wraz z dziećmi.
W grudniu 1934 rozpoczął się cykl audycji radiowych Starego Doktora. Cieszyły się wielką popularnością. Obok pogadanek Stary Doktor przeprowadzał transmisje radiowe ze szpitala dziecięcego, z kolonii letniej w Małkini w 1935 roku.
W roku 1942 otrzymał szanse opuszczenia getta, jednak do końca pozostał ze swoimi wychowankami, wraz z nimi został wywieziony do obozu zagłady w Treblince, gdzie ginie zamordowany z dziećmi.
Swoje poglądy pedagogiczne zawarł między innymi w: ?Jak kochać dziecko?, ?Prawo dziecka do szacunku? były one zawarte również w takich pracach jak: ?Momenty wychowawcze?, ?Prawidła życia?, ?Pedagogika żartobliwa?.
Twórczość literacka Korczaka obejmuje dwa okresy historyczno-literackie, jest to Młoda Polska oraz Dwudziestolecie Międzywojenne. Twórczość Janusza Korczaka dla dzieci i o dzieciach łączy przede wszystkim humanitaryzm oraz znajomość psychiki dziecka i liryzmem i fantazją.
Ukazuje się w wydaniu książkowym praca pt. Mośki, Joski i Srule - obrazki i opowiadania z życia kolonijnego chłopców żydowskich, przedtem drukowane w 1909 r. w odcinkach w "Promyku", a także ?Król Maciuś Pierwszy?, ?Król Maciuś na wyspie bezludnej?, ?Bankructwo małego Dżeka? i ?Kiedy znów będę mały?. Jego twórczość literacka obejmuje również naturalistyczne powieści społeczne: ?Dzieci ulicy?, ?Dziecko salonu?, satyrę ?Koszałki opałki?, utwór dramatyczny ?Senat szaleńców?.

Przydatna praca?

Następna strona: 1 2 3 4 Następna Pokaż wszystko

Przydatna praca? tak nie 23
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie
JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI? x ads

Otrzymałaś kupon na darmowe lekcje angielskiego.

3 MIESIĄCE NAUKI MOŻESZ MIEĆ GRATIS.
Odbierz kupon rabatowy