profil

Analiza i interpretacja wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. "Psalm 2. o krzyżu"

poleca 85% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Psalm2. o krzyżu” to dzieło Krzysztofa Kamila Baczyńskiego napisane dnia 15.XII.41 r. Poeta tworzył w czasie II Wojny Światowej (od 1936 do śmierci, czyli 1942r.), która odciskała wyraźne piętno na jego twórczości. Motywem przewodnim jego dzieł jest zestawienie ze sobą dwóch światów: piękna i miłości oraz wojny.
Psalm 2. bardzo różni się od tych biblijnych, zwłaszcza treścią oraz formą, jednak równocześnie posiada cechy łączące go z pierwowzorem. Na pierwszy rzut oka widzimy, odstępstwa od wzoru. Utwór jest przepełniony cierpieniem, którego symbolem w wierszu jest krzyż. Jednak czy to normalne? Psalmy to pieśni chwalące Boga więc nie pasuje do nich powyższa treść.
Podmiotem lirycznym wiersza jest nauczyciel wiary, który przedstawia nam drogę do śmierci, która wypełniona jest bólem i cierpieniem podobnym do tego, które musiał przejść Jezus i przekonuje nas, że nie jest ono nadaremne. Po śmierci stając przed Bogiem zostanie nam to wynagrodzone.
Autor posługuje się paralelizmem chcąc podkreślić podobieństwa katuszy Jezusa do naszych… ludzkich. W tekście występuje mało epitetów, które mogłyby na nam bardziej przybliżyć świat przedstawiony.
Podmiot liryczny cały czas mówi o cierpieniu, które, interpretując, ogranicza naszą wolność i jest dostrzegalne przez wszystkich ludzi. Dalszy fragment „tak jakbyś ziemię w dłoniach niósł” jest przenośnią, która mówi, że każdy jest odpowiedzialny i musi „dźwigać” swój los i swoje życie. „Psalm 2.o krzyżu” ma taką samą budowę jak psalmy biblijne. Jest ona wersyfikacyjna i posiada rymy krzyżowe. Zwrotki składają się z 4 wersów i każdy wers jest 8 sylabowy. Rymy ułatwiają czytanie tekstu oraz wprowadzają konieczną rytmikę.
Na koniec chciałbym zastanowić się, dlaczego powyższy tekst został zadedykowany matce. Możemy się tylko domyślać, że jej życie było przepełnione opisywanymi przeciwnościami losu i Baczyński chciał ją zapewnić, że w niebie zostanie za to wynagrodzona.
W świetle tego utworu każdy z nas może postawić swoje życie i ocenić jak będzie wyglądało jego odbicie w „lustrze nieba”. Tekst jest bardzo trudny do interpretacji ze względu na liczne przenośnie oraz trudności w dokładnym określeniem rodzaju wiersza

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty