profil

"Człowiek istota pozornie słaba a w rzeczywistości zdolna do rzeczy wielkich"

poleca 85% 432 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz sahara

Człowiek przyszedł na świat jako istota zdecydowanie słabsza od wielkich zwierząt jak mamuty czy tygrysy, jednak z biegiem czasu udało mu się udomowić dziką zwierzynę a nawet zaprzyjaźnić się z nią.
Pierwszym przykładem na niesamowite możliwości człowieka może być Staś Tarkowski, bohater książki Henryka Sienkiewicza pt.: ?W pustyni i w puszczy?. Kiedy został on porwany wraz ze swoja mała przyjaciółką Nel potrafił pokonać wielkie przeszkody jak wymknięcie się z rąk złoczyńców, przejście przez niebezpieczne stepy, by zdobyć leki i przyczynić się do tego, żeby Nel mogła wyzdrowieć, a co najważniejsze udało mu się przebyć przez Saharę a przy tym świetnie zajmować się małą Nel. Staś nie zwracał uwagi na swoje potrzeby, ważniejsze było dla niego dobro towarzyszki. Mimo młodego wieku wykazał się niesamowitą opiekuńczością i rozsądkiem, co pomógł im powrócić do domu.
Drugim przykładem może być Jack, główny bohater filmu James?a Camerona pt. :?Titanic?. W urzekającej historii dwojga kochanków Jack pokazuje ile jest się w stanie znieść dla ukochanej osoby. Najważniejsze dla niego było aby Rose miała zapewnione bezpieczeństwo, w końcu oddał dla niej życie sadzając ją na ostatniej z tratw a sam zamarzł w lodowatej wodzie oceanu. W obliczu śmierci lub zagrożenia, jesteśmy zdolni do czynów, których nie zrobilibyśmy w życiu codziennym. Wtedy nie zważamy na to, ze tracimy swoje pieniądze, ze odnosimy obrażenia, na rzecz innej osoby. Czasami życie kogoś, kogo znamy, jest dla nas najważniejsze i poczuwamy się do odpowiedzialności za niego, tym samym siebie odstawiając na boczny plan.
Trzecim przykładem może być postać Maksymiliana Kolbe. Osoba ta pokazuje nam jak ważna we własnym życiu, może być pomoc innym, a nawet, że może w najgorszych przypadkach wiązać się ze śmiercią. Kolbe chcąc ocalić swego współwięźnia, wiedząc, ze ten ma rodzinę i dzieci dla których musi żyć, oddał za niego swoje życie, równie cenne jak życie każdego innego?
Czwartym i ostatnim przykładem na wielkie dokonania człowieka jest najmłodszy i pierwszy niepełnosprawny, który zdobył dwa bieguny ziemi- Jan Mela. Sztuki tej dokonał w ubiegłym roku wraz ze znanym polarnikiem Markiem Kamińskim. Pokonał wiele barier, udowodnił, że niepełnosprawność nie musi oznaczać bierności, przekreślać marzeń czy zamykać drogi do szczęścia. Dokonał rzeczy, która dla wielu ludzi zdawała się niemożliwą i tym samym stał się wzorem naśladowań wielu osób, które dążą do spełnienia swoich marzeń.
Każdy z nas spotyka się ze złem, ale i sam go prowokuje. Współczujemy w ciężkich sprawach innym, ale sami popełniamy błędy? Jednak szczytem oddania i pomocy drugiemu człowiekowi jest oddanie za niego czegoś cenniejszego ponad wszystko ? swojego życia. Są ludzie których na to stać. Może robią to czasem spontanicznie, może jest to wynik przemyśleń. Czy żałują? Tego się nie dowiemy, ale powinniśmy nieść szacunek i pamięć dla historii takich właśnie ludzi ? z pozoru takimi jak my. Myślę, że w przytoczonych przeze mnie przykładach udało mi się udowodnić tezę, iż człowiek pozornie istota słaba, w rzeczywistości zdolny do rzeczy wielkich.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty