profil

Znaczenie "Lalki" w powieści Bolesława Prusa.

poleca 85% 563 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tytuł powieści zawsze odnosi się do treści utworu.Autor opisuję rozprawę sądową jaką baronowa Krzeszowska wytyczyła Helenie Stawskiej.

Lalka z pokoju córki Krzeszowskiej zniknęła.Przez okno zaobserwowała jak córka Heleny bawiła się identyczną zabawką.Lecz tak naprawdę Stawska nie ukradła pamiątki po zmarłej córce.Stawska sprzątała u Krzeszowskiej, dlatego pierwsze podejrzenie oadło na nią.

Wszystko sie rozwikłało na sali sądowej.Baronowa po raz kolejny wyszła na kobietę okrutną.Służąca bała się jej,dlatego nie wyjawiła prawdy. lalka Baronowej została zbita przez Helenę podczas sprzątania.Kobieta bała się konsekwencji dlatego zataiła prawdę:szczątki lalki wyniosła na strych.

Lalką możemy również nazwać kobiety:np. Jzabelę Łęcką.Kobiety takie jak ona są piękne lecz puste w środku.Szukaja bogatego mężczyzny, przy czym nie wykluczając kochanków są kokietkami.

Rzecki zmieniając wystawy, ustawia marionetki,lalki poruszając nimi ciągnie za sznurki.Dyryguje nimi.

Wystawy nawiązują do toposu teatru.Marionetki można porównać do mian z niższych warstw, którzy chcą wdać się w łaski arystokracji;ludzi bogatych - chcących się dopasować do danej sytuacji.

Reasumując - tytuł "Lalka" odnosi się do całego społeczeństwa.

Ignacy Rzecki uzupełnia wiedzę narratora, odwarza sytuację z lat wojennych;poszerza tło akcji;uzupełnia treść.W Lalce realizowane są hasła pozytywizmu(praca u postaw;emanicypaja kobiet;kwestia Żydowska).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury