profil

"Jam jest tej siły cząstką drobną, co zawsze złego chce i zawsze sprawia dobro" słowa Mefisto.

poleca 85% 252 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski

Czy zgadasz się z paradoksalną formułą Mefistotelesa: "Jam jest tej siły cząstką drobną, co zawsze złego chce i zawsze sprawia dobro?" W jaki sposób zło może przyczynić się do czynienia dobra?

Od zawsze było wiadomo, że nie ma skutku bez przyczyny. Tak samo nie jest możliwe żeby dobro istniało bez zła. Czy można zgodzić się z paradoksalna formuła Mefistofelesa :" Jam jest tej siły cząstka drobna, co zawsze złego chce i zawsze dobro sprawia" ? myślę ze tak. ale w jaki sposób zło może przyczynić się do stworzenia tych pozytywnych rzeczy ? postaram się to udowodnić w poniższej pracy.
"Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego opowiadają o polskim narodzie, który został skazany na rusyfikacje. Akcja toczy się głównie wokół bohatera jakim jest Marcin Borowicz oraz wokół jego drogi ku dorosłości między innymi edukacji. złem w tym utworze jest zmuszanie polskich uczniów przez rosyjskich nauczycieli do wyrzeczenia się swojej świadomości narodowej. w tym celu ośmieszali historie Polski, byli bardzo surowi nawet wobec rodziców swoich "podopiecznych". młodzież szkolna postanowiła jednak walczyć. Dzięki złu jakie wyrządzili im Rosjanie potrafili się zjednoczyć - co było w tym wypadku dobrem. ważne było to ze działali razem i patrzyli z wiara i nadzieja w przyszłość, co pomogło im przetrwać.
Kolejnym przykładem obrazującym rozważany problem jest "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa. jej bohaterem jest okropny i paskudny człowiek - Ebenezer Scrooge. Jest strasznym skąpcem. Już dawno odwrócił się od swojej rodziny. Nie ma także żadnych przyjaciół. Czasem, którego nienawidzi są Święta Bożego Narodzenia. Nie lubi tego okresu, ponieważ wtedy pieniądze tracą swą moc. Liczy się miłość, przyjaźń, dobroć - uczucia, których on nie rozumie. Właśnie w tym wypadku jest on uosobieniem zła. W noc przed Wigilią, przychodzi do Ebenezera duch Marleya, współpracownika, który zmarł siedem lat wcześniej. Za swoje skąpstwo został skazany na wieczną tułaczkę, i przestrzega skąpca ze jeżeli się nie zmieni skończy tak samo. jednak wszystko się zmienia gdy Scroog'a nawiedzają trzy duchy:duch wigilijnej przeszłości, duch tegorocznego bożego narodzenia i duch przyszłych wigilii . ostrzegają go i pokazują sytuacje jakie zdarzyły gdy on odwrócił się od świata. udowodniają mu ze pieniądze nie maja żadnej wartości. Ebenezer dzięki temu przejrzal na oczy. Przez to ze był zły zapomniał czym jest prawdziwe szczęście. Postanowił od tamtej pory zmienić się na lepsze - co jest oznaką czystego dobra.
Historia Jacka Soplicy z "Pana Tadeusza" jest równie dobrym przykładem an to ze zło może przyczynić się do tworzenia dobra. Soplica po tym jak zabił Stolnika uciekł z kraju i okrzyknięto go zdrajca. z zabójcy przemienił się w księdza robaka, nie chciał być już uosobieniem zła. jako szlachcic nosił dumę na twarzy, po przeistoczeniu chował się pod habitem. jako sługa boży Jacek chciał odkupic swoje dawne winy broniąc ojczyzny co popychało go w stronę dobra. nie walczył dla sławy i chwały lecz dla narodku Polskiego.
Eutanazja - temat ktory wzbudza pelna kontrowersje i oburzenie. wielu uwaza ze jest ona wrecz niedopuszczalna i pozbawiona czlowieczenstwa. jednak gdyby spojrzec na to z innej strony - przyczynia sie do dobra osoby ktora sie na nią zgadza. czasem ten zly uczynek jest dobrem dla chorego, ktory pragnie odciazyc swoją rodzine, nie tylko ze wzgledow finanswocyh ale takze psychicznych i fizycznych. cierpienie najblizszych jest czasem gorsze od samej nieuleczalnej choroby.
Mefistofeles swoimi słowami "jam jest tej siły czastka drobna, co zawsze zzlego chce i zawsze sprawia dobro" sklania nas do refleksji. Jezeli by sie glebiej zastanowic, biorac pod uwage przyklady podane w powyzszej pracy, mozna stwierdzic iz czlowiek sam w sobie ma cos ze zlej istoty. W wiekszosci przypadkow nie jest tego swiadomy.tak wiec trzeba przyznac racje Mefistofelesowi, którego paradoksalna formula caly czas jest aktualna w dzisiejszym swiecie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury