profil

Czarnoziemy, gleby bielicowe, gleby brunatne, mady, rędziny

poleca 79% 3252 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czarnoziemy to bardzo żyzne gleby powstałe na podłożach lessowych. Czarnoziemy posiadają dużą ilość próchnicy, powstałej z szczątków roślin zielnych, która nadaje tej glebie czarną barwę. Nazwa tych gleb wskazuje na barwę pochodzącą od dużej zawartości substancji próchniczych..

Gleby bielicowe ? typ gleb z klasy gleb bielicoziemnych o dobrze wykształconym profilu. Charakteryzują się bardzo kwaśnym odczynem oraz małą zawartością próchnicy. Posiadają bardzo mało wilgoci.

Gleby brunatne - rząd mało żyznych gleb wytworzonych pod wpływem lasów liściastych lub mieszanych z różnych skał macierzystych zasobnych w wapń, w klimacie umiarkowanym. Brunatna barwa gleb pochodzi od związków żelaza i brunatnych związków próchniczych.

Mady - gleby powstałe w wyniku nagromadzenia się materiału niesionego przez wody.

Rędziny - są glebami wytworzonymi na skałach wapiennych i gipsowych. Charakteryzują się dużą zawartością wapnia. Silnie związane z podłożem, po nawilgoceniu stają się grząskie, a po wyschnięciu zbite. W miarę upływu czasu, wykształca się profil glebowy i dzięki temu poprawia się ich jakość. W Polsce rędziny występują głównie na wapiennych wyżynach.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta