Przydatność 20%

Pierwsza pomoc

Autor: Nieznany

Zranienia, krwotoki, urazy kości, stawów, kręgosłupa, termiczne, chemiczne, odmrożenia, uszkodzenia środkami chemicznymi, porażenia prądem elektrycznym, zatrucia, ukąszenia, użądlenia, pogryzienia,zasłabnięcia, utonięcia, obce ciała w organiźmie, napromienienia organizmu pierwiastkami promieniotwórczymi. Zatrucia Pokarmowe-są to choroby powstałe w skutek przeniknięcia do organizmu substancji trujących, zatrucia mogą następować przez: przewód pokarmowy(trucizny połknięte), drogi oddechowe(trucizny wdychane), przez skóre i oczy. Rodzaje zatruć i przyczyny: trucizny połknięte: zepsuty pokarm, trujace grzyby, jad kiełbasiany, zatrucia bakteriami salmonelli,zatrucia chemiczne- są skutkiem działania środków chemicznych na organizm. Główne z nich to: zatrucia gazami bojowymi(BŚT), spaliny samochodowe, tlenek węgla (czad- CO) kwasy, zasady, środki żrące, opary benzyny, ropy naftowej. Nagłe zasłabnięcia i zachorowania są spowodowane czynnikami wew. I zew. Do których należą: zatrucia,uszkodzenia mózgu (wstrząśnienia), udar cieplny lub słoneczny, inne przyczyny. Ukąszenia, pogryzienia,użądlenia oraz porażenia prądem elektr. Ukąszenia i ugryzienia mogą nastąpić od zwierząt domowych lub dzikich. Niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka są te ugryzienia i ukąszenia pochodzące od zwierząt chorych na wściekliznę )PIERWSZA POMOC- zawiadomienie i pójście do lekarza). Ukąszenia przez żmiję: na terenia polski jedynym jadowitym gadem jest żmija. Żmija kąsi wówczas, gdy ktoś naruszy jej terytorium. Do godziny czasu jej jad zabija człowieka. Po ukąszeniu należy wycisnąć krew z ranki i wypluć ją. Założyć opaskę uciskową powyżej kolana i udać się do szpitala.OBJAWY: siny ból, twardnienie tkanki, mała krwawiąca rana, zawroty głowy, słabości. Porażenia prądem elektr.: przeciwdziałanie: należy przerwać przewód rażący, oderwać człowieka od prądu. Gdy człowieka nie oddycha zrobić resuscytację krążeniowo oddechową. Zranienia oraz pierwsza pomoc w tych urazach. Rodzaje ran- rana jest to uszkodzenie tkanki połączone z przerwaniem ciągłości powłok skóry lub błon śluzowych. Rana charakteryzuje się krwawieniem oraz bólem. KAŻDA RANE NALEŻY UWAŻAĆ ZA ZAKAŻONĄ. Ranie mogą towarzyszyć następujące powikłania: Krwotoki, złamania kości, uszkodzenie narządów mięśni i włókien nerwowych, uszkodzenie narządów wew., zakażenia. W zależności od przyczyn powstania ran i ich wyglądu, rany dzielimy na:cięte, kłute, tłuczone, szarpane, kąsane, miażdżone, postrzałowe(styczne, przestrzałowe, przestrzałowe ślepe), rąbane. KAŻDĄ RANĘ PO JEJ ZAISTNIENIU NALEŻY NATYCHMIAST ODKAZIĆ, ZDEZYNFEKOWAĆ ANTYSEPTYKIEM (niwanol, dermatol, jodyna- nie leje się jej na ranę, woda utleniona)zakażenia ran: zakażenia bakteriami ropotwórczymi, róża (bakteria), powoduje zaczerwienienie, zgorzel gazowa( opuchlizna dużej powierzchni, gdy rana pęka wydobywa się śmierdzące powietrze)-często amputacja, tężec-jego zarazki są w ziemi, wścieklizna.
Krwotoki- krwotokiem nazywamy przerwanie dużego naczynia krwionośnego i wydostanie się krwi poza jego obręb. Krwawieniem nazywamy powolny wypływ krwi z małych naczyń. Ze względu na rodzaj uszkodzenia naczynia, krwotoki dzielimy na: krwotok tętniczy- krew wypływa z tętnicy i jest jasnoczerwona, tryska zgodnie z rytmem pracy serca. Jest to krwotok śmiertelny i niebezpieczny.krwotok żylny-powolny i ciągły wypływ o barwie czerwono wiśniowej, jest niebezpieczny dla życia i obfity. Krwotok miąższowy-krwawienie, które powstaje w ranach tkanek miękkich na skutek ukąszenia większej ilości naczyń włosowatych. W zależności od widocznych skutków krwotoki dzielimy na wew. i zew. Zewnętrzne- krew wypływa na zewnątrz organizmu.wewnętrzne- niewidoczny, krew wlewa się do wew. organizmu.najgroźniejsze dla życia krwotoki: krwot. Czaszkowe- wylew krwi do mózgu, klatki piersiowej (jamie opłucnej), jamie brzusznej (niebezpieczny dla życia) Skutki krwotoków: Utrata krwi może wywołać poważne zaburzenia w organiźmie i doprowadzić do śmierci na skutek wykrwawienia najgroźniejsze dla życia są: Tętniczy, żylny, wewnętrzne, wszystkie te podczas, których krew wypływa w dużych ilościach, w krótkim czasie. Przy szybkiej utracie krwi spada ciśnienie tętnicze, następują zaburzenia pracy serca, niedotlenienie mózgu, co prowadzi do śmierci klinicznej. Utrata krwi przez dorosłego człowieka w ciągu 2-3 godzin krwi, w ilości 1,5 litra do 2 litrów powoduje śmierć, taka ilość krwi może wypłynąć z tętnicy ramieniowej,udowej,pachwinowej, szyjnej w ciągu 2 min. Utratę dużej ilości krwi nazywamy wykrwawieniem z objawami: bladość ciała, sine usta, powieki, otwory nosowe, przyśpieszony krótki oddech, pragnienie. Środki i sposoby tamowania krwotoku żylnego lub tętniczego jest zaciśnięcie, uciśnięcie powyżej uszkodzonego naczynia. Stosuje się 4 sposoby uciśnięcia tętnicy: ucisk ręką, zagięcie kończyny w stawie, założenie opatrunku uciskowego, założenie opaski uciskowej lub opatrunku uciskowego, który polega na założeniu na ranę bezpośrednio dużej ilości wyjałowionego materiału opatrunkowego, który należy mocno przybandażować.

Przydatna praca?
Wersja ściąga:
Przydatna praca? tak nie 13
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie