profil

Obraz i ocena XIX wiecznego kolonializmu "Jądro ciemności".

poleca 85% 423 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wychodząc od analizy fragmentu ,, Jadra ciemności ’’Josepha Conrada przedstaw obraz i ocenę XIX wiecznego kolonializmu

Kolonializm jest to określenie polityki państw rozwiniętych gospodarczo polegającej na utrzymywaniu w zależności politycznej i ekonomicznej krajów słabo rozwiniętych, wykorzystywaniu ich zasobów ludzkich i surowcowych.
Największe kolonie posiadały takie państwa jak Wielka Brytania, Francja czy Hiszpania. Kraje te zakładały kolonie z rożnych przyczyn. Na przykład : Zwiększająca się liczba ludności, poszukiwanie nowych terenów pod osadnictwo, chęć zwiększenia zasobów surowców, rynek zbytu towarów przemysłowych a także uzyskanie przewagi politycznej i militarnej na świecie.
?Jądro ciemności? to jedno z najwybitniejszych dzieł Josepha Conrada. Autor skontrastował w swoim dziele warunki życia rdzennych mieszkańców Afrykańskiego Konga z białymi osadnikami.
Głównym bohaterem noweli jest Marlow angielski żeglarz który od dzieciństwa marzył o wypełnieniu białych plam na mapie świata ? odkryciu nieznanych zakątków na Ziemi.
Mężczyzna na plecenie Kompani Handlowej przybył do Afryki. Na miejscu zrozumiał czym naprawdę jest kolonializm i jakie ma on konsekwencje dla rdzennych mieszkańców Konga.
Przytoczony fragment opisuje pierwsze spotkanie Marlowa z czarną ludnością. Bohater zastanawia się nad istnieniem wielkiej dziury która nie spełniała żadnej funkcji a niszczy tylko przyrodę - ,, Było to objaw rozpasanego niszczycielstwa.?
Zmęczony podróżą usiadł w cieniu drzewa aby odpocząć lecz hałasy dobiegające z głębi puszczy wzbudziły w nim niepokój. Dostrzegł w głębi lasu ?czarne kształty? ? które czołgały się po ziemi, leżały skulone czy siedziały między drzewami lub tuliły się do ziemi by choć przez chwile odpocząć i nabrać sił do dalszej żmudnej pracy.
Na twarzach tych ludzi bohater widział tylko ogromny ból, zgnębienie i skrajne uczucie rozpaczy.
Praca którą wykonywali bez chwili wytchnienia prowadziła do ich powolnej śmierci.- ?A tutaj było miejsce, gdzie niektórzy jej wykonawcy usunęli się, aby umrzeć.?
Śmierć tych ludzi nie była spowodowana wyrokiem żadnego sądu czy konfliktu zbrojnego, umierali Oni z głodu, chorób wyczerpania i bezsensownej pracy na rzecz białych kolonizatorów. Umierali jak zwierzęta na ziemi: ,,były to tylko czarne cienie choroby i głodu, leżące bezwładnie w zielonkawym mroku.?
Biali osadnicy kupowali ich jak bydło na targowiskach traktowali jak przedmioty których nie trzeba karmić, które można trzymać w nieodpowiednich warunkach a po zużyciu wyrzucić jak śmieć i pozwolić umrzeć.
Kolonizatorzy nie traktowali ludzi czarnych jak równych sobie, Czarny w mniemaniu białego nie był człowiekiem - Czarny nie miał uczuć, nie myślał, nie był w stanie niczego zrozumieć, stworzyć, zbudować, Czarny był dziki, niebezpieczny nieokrzesany.
Największa uwagę Marlowa przykuł młody czarny mężczyzna który nieprzytomnym wzrokiem wpatrywał się w twarz Anglika i który mimo młodego wieku umierał.
Marlow w geście współczucia podarował konającemu sucharek. Zauważył przy tym ze młody mężczyzna ma zawiązany wokół szyi biały sznurek. Wzbudziło to w nim niepokój, nie mógł przestać myśleć o znaczeniu białego sznurka na szyi
? Czy to był jakiś znak szczególny ? czy ozdoba ? czy amulet ? czy akt błagalny? Czy była w ogóle jakaś myśl z tym związana??
Bohater mając dość widoku śmierci, głodu i nędzy czarnoskórych ludzi podążył ku stacji gdzie spotkał białego człowieka ubranego w elegancki strój ? ?zobaczyłem wysoki nakrochmalony kołnierzyk, białe mankiety, lekką alpakową kurtkę, śnieżne spodnie, jasny krawat i lakierki? którym był księgowy spółki. Księgowy wyszedł na zewnątrz by zaczerpnąć ?świeżego powietrza? odpocząć od ciężkiej pracy w biurze.
Marlow na widok księgowego myślał że jest świadkiem jakiejś wizji ? ?ubranego z tak nieoczekiwaną elegancją że w pierwszej chwili wziąłem go za coś w rodzaju wizji ?
Od niego żeglarz po raz pierwszy usłyszał nazwisko Kurtza niezwykłego agenta spółki handlowej, który dzięki ogromniej sile charakteru dostarczał więcej kości słoniowej niż pozostali agenci.
Rozmówca wzbudził w Marlowie podziw gdyż dbał on o swój wygład ? ?trzyma fason? który ma ogromną siłę charakteru by mimo złych warunków do życia dla białych ludzi potrafi zadbać o to by mieć zawsze czystą i wykrochmaloną koszulę.
Przytoczony fragment ukazuje ogromny kontrast,między Białymi osadnikami a czarnoskórą ludnością zamieszkującą Afrykę.
Okrucieństwo oraz tyrania Europejczyków wobec rdzennej ludności jest przez autora noweli bardzo silnie krytykowana.
Joseph Conrad przedstawił prawdziwe oblicze XIX-wiecznej kolonizacji. Wraz z rozwojem akcji poznajemy, co raz to więcej szokujących szczegółów i realiów panujących w ówczesnej Afryce.
Dla białych kolonizatorów ważne były tylko pieniądze oraz władza, jaką mieli nad Murzynami, których traktowali jak rzeczy czy zwierzęta nieposiadające własnej kultury, tradycji, których można było wykorzystać a potem bez żalu porzucić czy zabić bez żadnych konsekwencji prawnych.
Od początku kolonializm zakładał siłowe narzucanie poglądów. Biali czuli się ważniejsi bardziej cywilizowani od rdzennych mieszkańców terenów, które podbijali.
Czarny człowiek to niewolnik, który miał spełniać polecenia swoich zwierzchników.
Biali ludzie są przedstawieni przez autora jako lalki np. księgowy ?wyglądał niewątpliwie jak lalka od fryzjera? zawsze pięknie ubrane mające wszystko pod dostatkiem nieprzejmujące się losem swoich niewolników.
Europejczycy spowodowali śmierć tysięcy niewinnych istnień ludzkich, a przyczyną tego było pragnienie posiadania pieniędzy, pragnienie pełnej władzy nad drugim człowiekiem.
Po dziś dzień ludność Afrykańska boryka się ze skutkami kolonializmu, eksploatacja tego pięknego kontynentu spowodowała, że rdzenni mieszkańcy walczą między sobą po dziś dzień o ziemie o bogactwa mineralne. Skutki kolonializmu są odczuwane przez kraje afrykańskie po dzień dzisiejszy, gdzie co chwila wybuchają wojny domowe, a głód, choroby są na porządku dziennym. Afryka jest ? krajem trzeciego świata? gdzie krew jest przelewana bezsensownie a kraje pogrążone są w konfliktach politycznych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 5 minut

Teksty kultury