profil

Środki stylistyczne

poleca 85% 1489 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Metonimia- figura retoryczna mająca na celu zastąpienie nazwy jakiegoś przedmiotu lub zjawiska nazwą innego, pozostającego z nim w zależności. „Czytam Słowackiego” zamiast „Czytam utwory Słowackiego”.
Neologizm- słowo lub związek wyrazowy nowopowstały.
Onomatopeja- wyraz lub zespół wyrazów naśladujący swym brzmieniem brzmienie nazywanego zjawiska. „Ćwierkać, turkotać”
Paradoks to zdanie, które zdaje się prowadzić do logicznej sprzeczności lub sytuacji przeczącej zdrowemu rozsądkowi.
Parafraza – swobodna przeróbka tekstu, która rozwija i modyfikuje treść oryginału, zachowując jednak jego zasadniczy sens
Parenteza - jest to środek stylistyczny, zdanie wtrącone w nawias (zdanie parenetyczne), uzupełniające wypowiedź, niekoniecznie powiązane gramatycznie z całością tekstu.
Paronomazja - leksykalny środek stylistyczny, polegający na zestawieniu podobnie brzmiących słów. Np. „Może morze nie pomoże?”.
Personifikacja- nadanie zwierzętom, roślinom, zjawiskom itp. Cech ludzkich.
Peryfraza- środek stylistyczny, polegający na zastąpieniu nazwy określonego przedmiotu, postaci lub zjawiska bogatym opisaniem go.
Pleonazm- „masło maślane” np. Spaść w dół, poprawić się na lepsze.
Polisyndeton- środek stylistyczny polegający na połączeniu współrzędnych członów zdania takimi samymi spójnikami. Np. „I gnają, i pchają, i pociąg się toczy...”
Porównanie- zestawienie cech z zastosowaniem spójników lub przysłówków porównawczych: jak, jako, jak gdyby. Np. „Biały jak śnieg”.
Powtórzenie- wielokrotne użycie tego samego wyrazu lub jego części celem rytmizacji, podkreślenia znaczenia, zwiększenia ekspresji.
Przerzutnia- Przeniesienie wyrazu lub części zdania do następnego wersu (lub strofy) w celu zaakcentowania wypowiedzi bądź zwiększenia dynamiki.
Pytanie retoryczne - pytanie zadane nie w celu uzyskania odpowiedzi, lecz w celu skłonienia odbiorcy do przemyśleń na określony temat.
Rym- powtórzenie jednakowych lub podobnych układów brzmieniowych w zakończeniach wyrazów.
Synekdocha- wyraźnie wskazująca na jakieś zjawisko przez użycie nazwy zjawiska innego, zawierającego to pierwsze lub zawierającego się w pierwszym np. włos mi się zjeżył na głowie (używamy liczby pojedynczej – włos zamiast liczby mnogiej – włosy).
Synestezja- środek stylistyczny polegający na przypisywaniu jakiemuś zmysłowi wrażeń odbieranych innym zmysłem. Np. Jasny głos.
Tropy - zastąpienie jednego składnika wypowiedzi przez inny równoważny znaczeniowo, ale nieoczekiwany w danym kontekście, który nabiera znaczenia przenośnego.
Wykrzyknienie wyraz, grupa wyrazów lub zdanie wykrzyknikowe, często urwane, wtrącone w tok wypowiedzi bądź będące wyrazem emocjonalnego zaangażowania mówiącego.
Zdrobnienie- wyraz utworzony za pomocą odpowiedniego formantu oznaczającego rzecz albo osobę mniejszą od nazywanej wyrazem podstawowym.
Zgrubienie- wyraz utworzony za pomocą odpowiedniego formantu oznaczającego rzecz albo osobę większą od nazywanej wyrazem podstawowym.
Złożenie- wyraz, który powstał poprzez połączenie co najmniej dwóch rdzeni, bądź ich

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty