profil

Kraków-miasto mówiących kamieni czyli pamiętnik krakowskiego kamyczka.

poleca 91% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Odkąd tylko sięgam pamięcią zawsze ?budowałem? Kraków. Od samego początku zacząłem pisać pamiętnik przedstawiający moje losy i równocześnie losy jednego z najpiękniejszych miast w Europie.

Dwieście tysięcy lat przed Chrystusem :

W jednej z grot w Okolicach Ojcowa, przez nową istotę zwaną człowiekiem, zostałem odłączony od całości -od mojego dotychczasowego domu-Skały Matki. Od teraz zaczynam samodzielne życie.

Pięćdziesiąt tysięcy lat przed Chrystusem

Dopisało mi szczęście i dostałem się w okolice paleolitycznych skupisk osadniczych. Pęłnię funkcję tzw.pięsciaka lub inaczej tzw. tłuczka. Kamienie są w tym miejscu bardzo przydatne i ludzie stosują nas praktycznie do wszystkiego- ozdoby, przedmioty użytku codziennego, broń. Ciekawe, czym ja się stanę...

X wiek

Mimo upływu czasu, nadal przebywam w tym samym miejscu. Przez miasto przewinął się niejaki Ibrahim ibn Jakub-kupiec i podróżnik z dalekiej, arabskiej Hiszpanii. Postanowił spisać historię ? Krakowa?. Tak nazywa się miejsce mojego pobytu. Możliwe, że nazwa pochodzi od ?kruka?, ale bardziej prawdopodobne jest wersją, że słynny król Krak- rzekomy założyciel naszego miasta i dzielny rycerz-tak zasłużył się dla Polski , że miasto, w którym urzędował nazwano jego imieniem. Spróbuję dostać się bliżej Wawelu, gdzie odkąd powstał warowny gród, dzieje się wiele wydarzeń wartych obejrzenia i zapamiętania. Podobno fascynująca jestRotunda Najświętszej Marii Panny - rozplanowana na planie koła z czterema przyległymi do niej absydami.

XI wiek

W 1020 roku Król Bolesław Chrobry, syn Mieszka I, rozpoczął budowę tzw. ?Katedry wawelskiej?. Wzgórze, na którym została wzniesiona rozciąga się na powierzchni 6 hektarów. Kazimierz Odnowiciel, osiemnaście lat później uczynił gród wawelski swoją siedzibą, tym samym ustanowił Kraków stolicą Polski. W 1076 r w krakowskiej katedrze koronował się Bolesław Śmiały (Szczodry, Srogi, Dziki, Wojowniczy). W czasie długotrwałych wypraw wojennych króla, pozostawione w Polsce żony polskich rycerzy zdradzały ich z zarządcami majątków. Gdy wieść ta dotarła do walczących mężczyzn, natychmiast, bez zgody króla, powrócili do kraju. Oburzony Bolesław wprowadził okrutne kary dla nieposłusznych rycerzy i ich niewiernych żon m.in. przystawianie szczeniąt do piersi ! Spotkało się to z jawną krytyką biskupa krakowskiego Stanisława, którego król skazał na śmierć poprzez obcięcie członków ! Co też się dzieje z tymi ludźmi...

1241 rok

Kraków całkowicie zniszczony !! Ataki Tatarów, trwające ponad dwa lata, zamieniły miasto w gruzowisko! Najeźdźcy, nieświadomie co prawda, ?obudzili? do życia kamienie, ale obraz rozciągający się dookoła jest straszny. Niegdyś wspaniałe miejsce, pełne zieleni i pięknych budowli zmieniło się nie do poznania.

XIV wiek
Kraków stanął na nogi, przede wszystkim dzięki Kazimierzowi Wielkiemu. Na rynku powstał wspaniały Kościół Mariacki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Wieża wyższa, zwana ?Hejnalicą?, ma osiemdziesiąt dwa metry wysokości. Zbudowana jest na planie kwadratu, gdzie na wysokości dziewiątej kondygnacji przechodzi w ośmiobok, mieszczącymi dwie kondygnacje okien.
Wieża niższa, o wysokości sześćdziesiąt dziewięć metrów, pełni funkcję dzwonnicy kościelnej. Wzniesiona na planie kwadratu, posiada wyraźnie zaznaczony na całej wysokości gzymsami i oknami podział kondygnacyjny.
Zacząłem używać profesjonalnego języka, gdyż zaprzyjaźniłem się z niejaką
La Roche Artiste - szlachetną kamyczką z Belgii. Przez wiele lat była wbudowana w ścianę w brukselskiej pracowni Rogiera van der Weydena, który od niedawna stał się moim ulubionym artystą.

XVI wiek
Och, ileż się wydarzyło ostatnimi czasy! W latach 1477-1489 r. Wit Stwosz wykonał ołtarz w Kościele Mariackim.! Widziałem go na własne oczy ! Wspaniałe arcydzieło ! Zawsze będę wdzięczny temu małemu chłopczykowi, który przechodząc ulicą, podniósł mnie z ziemi, wrzucił do kieszeni i pogwizdując pobiegł do Kościoła. To kolejne miejsce, do którego zawsze będę powracał myślami. Dzięki drobinkom złota, którymi obsypane są postaci na ołtarzu, jego blask jest niesamowity! Ukończono także budowę Barbakanu. Na wawelskiej dzwonnicy katedralnej zawieszono największy w Polsce dzwon ?Zygmunta?. W 1555 r ogień opanował okazałe Sukiennice, które na szczęście zostały odbudowane cztery lata później. W pobliżu Rynku Głównego, za sprawą zakonu Jezuitów, został wzniesiony imponujący kościół Piotra i Pawła. Zbliża się burza; ludzie uciekają w pośpiechu w stronę swoich domów i czuję na sobie ich obcasy- jestem elementem kostki brukowej płyty Rynku Głównego. Napiszę za kolejne sto lub dwieście lat. Ciekawe, jakie zmiany zajdą w tym czasie w Krakowie- Mieście Królów Polskich.
XVIII wiek

Na początku XVII wieku Król Zygmunt III opuścił wraz z rodziną Wawel. Smutno mi bez króla... Stolica kraju została nieformalnie przeniesiona do Warszawy, ale miejscem koronacyjnym królów Polski pozostała nadal katedra na Wawelu.
W 1722 r. ? Przed kościołem św. Piotra i św. Pawła ustawiono figury dwunastu apostołów wykonane z wapienia pińczowskiego , autorstwa Dawida Hella. Oddałbym wszystko żeby stać się budulcem takiego dzieła. W tej chwili grzeję się w słońcu na parapecie jednej z krakowskich kamienic
Wiek osiemnasty był okresem wielu krwawych bitew....jednym z ważniejszych wydarzeń była insurekcja kościuszkowska dnia 24 marca 1794 roku. Nie przepadam za przemocą, wiec aspekty wojenne pominę.

XX wiek

Zabytki, zabytki, zabytki....aż się od nich kręci w głowie po przekroczeniu granic naszego miasta. Najczęściej odwiedzanymi miejscami są, Zamek Królewski na Wawelu, Rynek Główny z przylegającymi kamienicami, Kopce: Piłsudskiego, Kościuszki, Wandy i Kraka wspaniały Klasztor Kamedułów na Bielanach, znajdujący się w południowo-zachodniej części Lasu Wolskiego , nad brzegiem Wisły. Zakonników sprowadził tu w 1603 roku Marszałek Wielki Koronny Mikołaj Wolski. Kameduli są zakonem żyjącym wg ściśle przez siebie określonych reguł, opartych na zasadzie św. Benedykta. Dzień w Klasztorze zaczyna się o 3,30. Reguła Zakonna przewiduje, ze wstęp do Zakonu mają tylko mężczyźni, a kobiety tylko do kościoła , jedenaście razy w roku. Kościół można zwiedzać tylko w niedzielę przed południem. Modnym w dzisiejszych czasach stał się także stary, piękny Kazimierz, który jest miejscem szczególnym. Został on bowiem ukształtowany przez pod wpływem religii chrześcijańskiej i judaistycznej. Żydzi, którzy pojawili się na Kazimierzu w drugiej połowie XIV wieku , do pierwszych lat XIX wieku mieszkali na terenie getta.
Teraz, po Drugiej Wojnie Światowej, której następstwem była eksterminacja Żydów, ludzie przyjeżdżają z najdalszych zakątków Świata, aby
poczuć atmosferę żydowskiego miasta.

14 maja 2008

W tym dniu moja przygoda z Krakowem się kończy. Leże na dnie walizki, należącej do japońskiego turysty .Lecę do Azji! Mój nowy własciciel, zachwycony Miastem Królów Polskich, będzie przez wiele dni opowiadał swoim dzieciom i wnukom jakim szczególnym miejscem jest Kraków; wspaniale było siedzieć w dorożce i jedząc obwarzanki patrzeć na stare mury, które, gdyby mówiły, opowiedziałyby historie dramatyczne, wzruszające, romantyczne.
Chyba zacznę pisać nowy pamiętnik. za kilkadziesiąt tysięcy lat japońskie przeczytają historię własnego kraju, opowiedzianą przez ?japoński kamyczek o polskich korzeniach?.

? Mówiącymi kamieniami? z tematu zadania są tak naprawdę nagrobki, wytwory rzemieślnicze, dzieła artystów dla których, Kraków był domem i ostoją, miastem, do którego zawsze wracali i którym niezależnie od sytuacji i miejsca aktualnego pobytu myśleli z sentymentem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut

Podobne tematy