profil

Ponure fakty o paleniu papierosów

poleca 89% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

PONURE FAKTY O PALENIU PAPIEROSÓW

-Paląc papierosy zwiększasz ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego trzykrotnie.
-Wypalenie każdego papierosa wiąże się z natychmiastowym wzrostem ciśnienia tętniczego i przyspieszeniem akcji serca. Efekt ten jest szczególnie wyraźny podczas palenia pierwszego papierosa w godzinach porannych, kiedy ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego jest największe. Spróbuj ocenić wpływ papierosów na Twój układ krążenia mierząc tętno przed i po wypaleniu papierosa.
-Podczas palenia papierosów dochodzi do skurczu tętnic unaczyniających mięsień sercowy (tzw. naczyń wieńcowych). Dlatego też palenie papierosów może być przyczyną zawału mięśnia sercowego nawet w przypadku niewielkich zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych.
-Palenie papierosów zmniejsza skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego. Leczenie łagodnego nadciśnienia tętniczego lekami często nie zapobiega wystąpieniu powikłań związanych z nadciśnieniem, jeżeli pacjenci jednocześnie palą papierosy. Znany jest fakt częstszego występowania nadciśnienia złośliwego u palaczy.
-Jeżeli palisz papierosy, to korzyści wynikające z przyjmowania leków obniżających ciśnienie tętnicze będą widoczne dopiero wtedy, gdy rzucisz palenie.
-Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również osoby z Twojego najbliższego otoczenia (tzw. biernych palaczy). Bierne wdychanie dymu tytoniowego wywiera szczególnie niekorzystny wpływ na układ krążenia u dzieci.
-Nie pocieszaj się tym, że palisz niewiele lub mniej niż kiedyś. Nie ma "bezpiecznej" liczby wypalanych papierosów. Palenie nawet 5 papierosów dziennie wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia powikłań nadciśnienia tętniczego.
-U osób palących znacznie częściej niż u niepalących dochodzi do konieczności amputacji nóg (z powodu miażdżycy tętnic kończyn dolnych).
-Papierosy mogą być źródłem impotencji u mężczyzn i zaburzeń płodności u kobiet. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań w czasie stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych.
-U kobiety palącej w czasie ciąży mogą wystąpić zaburzenia w rozwoju płodu i w następstwie częstsze zgony noworodków.
-Nie daj się nabrać na papierosy "light" lub "ultra-light". Aż 75% palaczy uważa, że palenie takich papierosów jest mniej szkodliwe. Tymczasem badania naukowe wskazują, że w porównaniu z papierosami tradycyjnymi palenie takich papierosów nie zmniejsza ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego.
-Palenie papierosów jest w Polsce przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku 35-69 lat - jesteśmy niestety pod tym względem światowym liderem.
-Średnia długość życia osób niepalących w krajach rozwiniętych systematycznie rośnie. Szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami niepalącymi a palaczami wynosi 15 lat. Czy warto dla przyjemności zaciągania się dymem papierosowym poświęcić 15 lat życia ?
-Podejmij decyzję o rzuceniu palenia już dzisiaj. Jest to możliwe; w USA udaje się to ponad milionowi palaczy rocznie, a liczba byłych palaczy przewyższa ilość osób nadal palących papierosy.

DLACZEGO WARTO RZUCIĆ PALENIE

-Zmniejszysz ryzyko wystąpienia zawału mięśniowego i udaru mózgowego już w pierwszym roku od zaniechania nałogu. W ciągu 5 lat ryzyko to będzie porównywalne z ryzykiem u osób, które nigdy nie paliły papierosów. ------- Poprawisz kondycję fizyczną, zapomnisz co to kaszel poranny, rzadziej będziesz chorował na infekcje dróg oddechowych. -Nie martw się tym, że zyskasz kilka dodatkowych kilogramów. Po pierwsze, średni wzrost masy ciała u osób rzucających palenie wynosi jedynie około 3 kilogramów. Po drugie, Palisz? Tracisz! Ile? Sprawdź, ile możesz zyskać! znacznie przewyższają ryzyko związane z nieznacznym wzrostem masy ciała Szukaj dobrych przykładów wśród osób, którym udało się rzucić palenie. Niektórym osobom po zaniechaniu palenia tytoniu bardzo pomagają preparaty o znanej zawartości nikotyny (np. guma do żucia). Nie daj się złamać tym, którzy nadal palą. Udowodnisz sobie i swoim najbliższym, że stać Ciebie na wiele.

Koszt palenia papierosów
Przeciętny palacz wypala około paczkę papierosów dziennie. Przypuśćmy, że paczka papierosów kosztuje 6 zł. Palacz w ciągu miesiąca wydaje około 93 złotych, 1116 zł po roku , 5580 po 5 latach , 11160 po 10 latach, 16740 po 15 latach.
Sposób na rzucenie palenia

Jest to metoda, oparta na piciu wywaru z zielonego (niedojrzałego) owsa. Codziennie łyżkę stołową zielonych ziaren owsa gotujemy w objętości szklanki wody i tak przygotowany wywar pijemy przez dwa-trzy tygodnie. Podobno nie ma się ochoty na papierosa już po kilku dniach picia owsianego wywaru.
Dlaczego papieros szkodzi...

...płucom? Dym tytoniowy zawiera zawiesinę 50 związków chemicznych wywołujących raka. Trucizny z dymu tytoniowego przyczepiają się trwale do naszych genów. Sytuacja byłaby beznadziejna, gdyby nasze geny nie miały zespołu naprawczego. Dopóki człowiek jest młody, naprawa przebiega sprawnie. Ale z latami nasze zespoły naprawcze są coraz bardziej zmęczone. Kiedyś nastąpi takie zepsucie genów, że wywiąże się trwałe uszkodzenie, prowadzące do raka. Komórki płucne są "najbliżej" trucizn i biorą bezpośredni udział w ich wchłanianiu - nic dziwnego, że to właśnie rak płuc jest najczęstszy u palaczy.

...pęcherzowi? Ryzyko raka pęcherza wzrasta z liczbą wypalanych dziennie papierosów. Palenie jest przyczyną większości przypadków raka pęcherza. Uważa się, że w tych przypadkach obecne w dymie tytoniowym aminy aromatyczne i heterocykliczne stanowią czynnik rakotwórczy. Dowodem na pochodzenie czynnika rakotwórczego jest obecność w nabłonku pęcherza tzw. adduktów DNA z karcynogenami dymu tytoniowego. Mówiąc w dużym uproszczeniu, z powodu dymu tytoniowego "psuje" się DNA komórek nabłonka pęcherza, co może wywołać raka. Ale trzeba też dodać, że niektóre substancje zawarte w moczu wykazują właściwości przeciwnowotworowe.

...sercu? Trujące substancje dymu papierosowego przedostają się do krwi płucnej i są roznoszone po całym organizmie. Powodują wzrost lepkości krwi i podnoszą poziom fibrynogenu, zwiększają poziom białych ciałek krwi, zmieniają ich proporcje i uszkadzają prawidłowe funkcjonowanie. W sumie zmiany te oznaczają znaczne pogorszenie właściwości przepływu krwi - trudniej jej krążyć w naczyniach krwionośnych, których stan też się pogarsza. Nawet dwudziestoletni palacze mają wyższy poziom trójglicerydów (tłuszczów) i niższy poziom "dobrego" cholesterolu HDL we krwi. Poza tym nikotyna podwyższa ciśnienie krwi i zmniejsza światło naczyń krwionośnych, i tak już atakowanych przez arteriosklerozę. Gęsta, lepka krew z trudem przeciska się przez zwężone naczynia krwionośne. Mięsień sercowy dostaje coraz mniej tlenu. Organizm przegrywa, dzień w dzień zatruwany coraz to nową, olbrzymią porcją utleniaczy, trujących gazów, kancerogenów i substancji smolistych. W tych warunkach serce musi stanąć.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 6 minut