Ostatnio zaczęłam zastanawiać się czy media są dla nas zagrożeniem, czy dobrodziejstwem. W dzisiejszych czasach nie sposób bez nich żyć. Moja decyzja okazała się prostsza niż myślałam. Mimo wielu wad środki masowego przekazu są dla nas dobrodziejstwem. Postaram się poprzeć moją tezę następującymi argumentami. Oto pierwszy z nich.

Prasa, telewizja, Internet są ogromnym źródłem wiedzy. Filmy dokumentalne czy przyrodnicze w telewizji potrafią bardziej niż książki zainteresować dzisiejszą młodzież. Zdecydowanie wybierzemy Animal Planet od podręcznika do biologii, czy Discovery od książki do fizyki. Z takich programów zapamiętamy dużo więcej. W telewizji możemy zobaczyć ruch lwa, czy wybuch wulkanu. Możemy poczuć się jakbyśmy byli świadkami tego zdarzenia. To nie to samo, co jedno ujęcie ? zdjęcie w książce. Źródłem wiedzy jest też Internet. Zbiór encyklopedii i innych książek zebrany w jednym miejscu, bez wychodzenia z domu. To pomoc naukowa dla uczniów, studentów i nie tylko.

Kolejnym argumentem będzie szybki przekaz informacji, jaki oferują nam media. Setki lat temu wieści rozchodziły się jedynie pocztą pantoflową. Później powstała poczta, ale i to nie dawało nam takiej szybkości, jaką mamy dziś. Dzięki poczcie elektronicznej email możemy dostać list w kilka sekund. Dzięki telefonom możemy rozmawiać z osobą z drugiego końca świata, a dzięki telewizji wieści dochodzą do nas w godzinę po zdarzeniu. Ile osób zginęło w wypadku na ?krajowej siódemce?, kto zostanie nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych, gdzie właśnie przeszło tornado? Wystarczy włączyć telewizor, radio lub zajrzeć do gazety.

Trzecim i zarazem ostatnim argumentem będą śledztwa przeprowadzane przez media w celu odkrycia prawdy. Dziennikarze ?stają na głowie?, aby nagłośnić afery, które bez nich nie ujrzałyby światła dziennego. Skandale np. polityczne, które pokazują nam brutalną prawdę o ludziach, którym ufaliśmy. Przykładami programów, które zajmują się ujawnianiem afer, skandali są Uwaga i Sprawa Dla Reportera. Anna Politowska i Aleksander Litwinienko zginęli tylko za to, próbowali ujawnić tajemnicę o Kremlu i Putinie. Nie możemy zapomnieć też najsłynniejszej aferze politycznej na świecie ? Watergate. W latach ?70 dziennikarze z Washington Post okryli skandal polityczny, w którym główną rolę odegrał prezydent Stanów Zjednoczonych ? Richard Nixon. Aby uzyskać głosy wyborców posunął się on do nie do końca legalnych działań skierowanych przeciwko jego przeciwnikom politycznym. Dzięki mediom świat poznał prawdę, a Nixon był zmuszony podać się do dymisji.

Bez środków masowej informacji dużo trudniej żyłoby nam się. W świetle przytoczonych argumentów nie sposób zaprzeczyć, że media są dla nas dobrodziejstwem, a nie zagrożeniem. Mam nadzieję, że w pełni do tego przekonałam.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 78
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie