profil

Sieci komputerowe- Pojęcia

poleca 85% 158 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Software określa druga istotna część działającego komputera, jest nią oprogramowanie, czyli ciąg liczb, które stanowią rozkazy lub dane dla programu komputerowego.
Płyta główna jest podstawowym elementem każdego komputera, która stanowi bazę do instalowania pozostałych części. W niej znajdują się procesor/y, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi , urządzeń składujących (dyski twarde, napędy optyczne itp.) i zasilacza. W niektórych konstrukcjach także innych urządzeń zewnętrznych (port szeregowy, port równoległy, USB, złącze klawiatury, złącze myszy).
Procesor jest układem elektronicznym, zawierającym gęsto upakowane miniaturowe mikroprzełączniki ? tranzystory ? realizujące funkcje logiczne. Połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami wewnątrz procesora stanowią tzw. ścieżki. Procesor jest sercem komputera, a zarazem najzwyklejszym układem scalonym, czyli elementem elektronicznym, którego działanie oparte jest na systemie dwójkowym.
Pamięć operacyjna RAM jest to obszar roboczy komputera, z którego w trakcie realizacji określonych zadań procesor pobiera dane, instrukcje wykonywanego programu, w pamięci RAM dane przechowywane są tymczasowo. Oznacza to, że w przypadku odłączenia zasilania wszystkie informacje znajdujące się w pamięci operacyjnej giną bezpowrotnie. Pamięci RAM produkowane są w postaci układów scalonych, które łączone są w tzw. moduły.
Karta graficzna jest to układ elektroniczny, który zajmuje się zamiana informacji z komputera na zrozumiały dla monitora sygnał, dzięki czemu na ekranie otrzymujemy obraz. Zanim obraz ukarze sie na ekranie, przesyłany jest w postaci sygnału cyfrowego do przetwornika cyfrowo-analogowego, gdzie zostaje zamieniony na sygnał analogowy, który jest przesyłany do monitora. Jakość tego obrazu zależy od parametrów technicznych karty.
Karta dźwiękowa działa na tej samej zasadzie co karta graficzna zaopatrzone jest też zazwyczaj w dodatkowy przetwornik analogowo cyfrowy, który służy do rejestrowania dźwięku i zamienia sygnały analogowe na dane cyfrowe.
Dysk twardy jest centrum przechowywania danych każdego komputera, który składa się z :
talerze ? na nich fizycznie znajdują się dane,
silnik napędzający talerze,
głowice odczytująco - zapisujące,
pozycjoner głowic.
Stacja dyskietek jest to urządzenie zdolne pracować z dyskietką 3,5 calową o pojemności 1,44 MB. Dane są zapisywane na elastycznej powierzchni dyskietki z obu jej stron i umieszczane są na współosiowych ścieżkach podzielonych na sektory po 512 bajtów.
Modem zamienia dane komputera w sygnały akustyczne przesyłane liniami telefonicznymi. Komputer- odbiorca po drugiej stronie linii też musi być wyposażony w modem, który przetworzy sygnały z powrotem do postaci impulsów zrozumiałych dla maszyny.
Klawiatura jest urządzeniem, które umożliwia komunikację człowieka z komputerem. Wszystkim klawiszom przyporządkowane są kody, które spełniają rolę numerów identyfikacyjnych. Standardowe klawiatury mają 105 klawiszy.
BIOS jest to program zapisany w pamięci ROM. Testuje on sprzęt po włączeniu komputera, uruchamia system operacyjny, kontroluje transfer danych pomiędzy komponentami tj. dysk twardy, procesor czy napęd CD-ROM.
Zalety podziału na partycje:
? bezpieczeństwo - gdy dane z jednej partycji ulegną skasowaniu (format, wirus...) dane z innej partycji pozostaną nienaruszone,
? porządek - podział na partycje daje szansę na logiczne uporządkowanie wszystkich danych, jakie znajdują się na dysku,
? szybkość działania - system szybciej pracuje, gdy nie ma balastu kilkudziesięciu programów, 10 gier, 20 filmów, paru Gigabajtów mp3,
? wygoda [jeżeli przeniesiesz niektóre pliki z partycji systemowej] - przed re-instalacją systemu nie trzeba przenosić m. in zawartości folderu Moje Dokumenty i niektórych plików tworzonych przez aplikacje np. list ulubionych Opery,
? zapobiega ogromnej fragmentacji: im mniej małych plików na partycji, tym mniejsza fragmentacja danych.
Defragmentacja dysku twardego:
Defrag to narzędzie, którego zadaniem jest poskładać poszczególne kawałki plików jeden za drugim, tak aby ich odczyt był możliwie najszybszy. Takie działanie znacznie przyspiesza operacje dyskowe a co za tym idzie szybkość pracy całego komputera.
Zadania systemu operacyjnego:
? obsługa dialogu pomiędzy użytkownikiem i komputerem,
? nadzorowanie wymiany pomiędzy urządzeniami zewnętrznymi i jednostką centralną,
? organizowanie zapisu danych na dyskach,
? zarządzanie pamięcią operacyjną,
? uruchamianie programów użytkowych,
? sygnalizacja błędów i stanów awaryjnych.
interfejs użytkownika - oprogramowanie pozwalające na interakcję między aplikacjami i użytkownikiem:
interfejs graficzny - interfejs użytkownika komunikujący stan programu w postaci graficznej na ekranie (lub wyświetlaczu), który jako wejście wykorzystuje urządzenie wskazujące (myszkę, touchpad, tablet, joystick, itp.) i klawiaturę,, interfejs tekstowy - interfejs użytkownika komunikujący stan aplikacji w postaci znaków na ekranie (lub wyświetlaczu), wykorzystujący jako wejście z reguły tylko klawiaturę.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty