• image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image

SSAKI DRAPIEŻNE
Tutaj są opisy niektórych ssaków drapieżnych występujących w Polsce.
Wilk
Wilki występują głównie na północy, wschodzie i południowych wschodzie, ale pojedyncze osobniki spotyka się na całym obszarze Polski. Żyją w stadach przewodzonych przez silną samicę. Polują parami lub całym stadem o zmierzchu. Ich główne pożywienie to zwierzęta kopytne, dzikie i hodowlane. W lecie żywią się także płazami, jajami ptasimi i jagodami. W zimie mogą atakować zwierzynę hodowlaną. Ich futro zmienia się zależnie od pór roku. W kwietniu pod koniec 60 dniowej ciąży samice rodzą 4 do 5 młodych. Wilki są pod ochroną. Odgrywają one pożyteczną rolę atakując zwierzęta chore i regulując liczebność zwierząt roślinożernych w lasach.
Lis
Lisy są to zwierzęta pospolite w całej Polsce. Zamieszkują przede wszystkim lasy i pola. Głównym pożywieniem lisów są gryzonie polne, zające, króliki, ptaki, jaszczurki, żaby, ryby, owady i padlina. Chętnie podkradają się też do kurników. Ich futro zmienia się zależnie od pór roku.
Samice od marca do kwietnia po 51-54 dniowej ciąży rodzą od 4-7 młodych. Wyrządzają szkody atakując drób, ale także są bardzo pożyteczne tępiąc szkodliwe gryzonie.

Ryś
Rysie występują w Karpatach i w Puszczy Białowieskiej. W nocy polują na gryzonie i ptaki. Czasem próbują też polować na ssaki kopytne. Prowadzą osiadły tryb życia, kiedy zabraknie im jedzenia wędrują w inne miejsce. Wyrządzają szkody napadając na owce. Ich futro zmienia się zależnie od pory roku. Ciąża u samic trwa 9-10 tygodni i młode rodzą się w kwietniu lub maju. Jest ich od 2-5. Rysie to zwierzęta chronione. Obecnie w naszym kraju prowadzi się akcję reintrodukcji rysia na tereny niegdyś przez niego zajmowane np. do Puszczy Kampinoskiej.

Żbik
Żbiki występują w Karpatach. Są bardzo podobne do domowych kotów. Zamieszkują duże, dzikie kompleksy leśne. Dzień przesypiają a w nocy polują na gryzonie i ptaki. Ciąża u samic trwa od 63 do 68 dni i w maju lub kwietniu rodzi się 3-6 młodych. Żbiki to zwierzęta chronione.

Kuna leśna
Kuny występują w całej Polsce. Zamieszkują lasy liściaste i mieszane. Na łowy wychodzą w nocy i polują na wiewiórki, dzikie króliki, gryzonie, ptaki. Żywią się też czasem jajami, jagodami, owadami a nawet miodem. W maju po 9 miesiącach ciąży samicy rodzi się od 2-5 młodych. Okres chroniony od to 21.II do 30 IX.

Kuna domowa
Kuna domowa zwana jest także kamionką. Występuje w całej Polsce, ale wszędzie jest gatunkiem rzadkim. Na łowy wychodzi w nocy, rzadko w dzień. Jej głównym pożywieniem są; szczury, myszy, gryzonie polne, ptaki i ich jaja, jaszczurki, żaby i owady. W lecie kuny chętnie żywią się owocami. W maju po 9 miesięcznej ciąży rodzą się młode. Przeważnie jest ich od 2-7 małych. Kamionka to zwierzę chronione.

Niedźwiedź brunatny
Niedźwiedzie żyją w dużych kompleksach leśnych w Karpatach wschodnich i Tatrach. Zimę przesypiają w kotlinach tzw. gawrach, wyścielonych mchem i liśćmi. Niedźwiedzie są aktywne w nocy. Żywią się wszystkim. Ich pokarm stanową jagody, grzyby, owies, brukiew, żołędzie, owady, miód, jaja ptasie, ryby, żaby i ssaki. Chętnie też polują na góralskie owce. Szczególnie intensywnie żerują jesienią, aby zgromadzić jak najwięcej tłuszczu którego potrzebują na czas zimowego snu. Ciąża u niedźwiedzi trwa 7 miesięcy. Jedno lub dwa młode rodzą się w ciągu zimowego snu. Niedźwiedzie to zwierzęta chronione i obecnie bardzo rzadkie.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 222
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie
JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI? x ads

Otrzymałaś kupon na darmowe lekcje angielskiego.

3 MIESIĄCE NAUKI MOŻESZ MIEĆ GRATIS.
Odbierz kupon rabatowy