profil

Tragizm i jednostki i dziejów w romantyzmie.

poleca 85% 107 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki

Bohater romantyczny to tragiczna indywidualność. Tragizm bohatera romantycznego wypływał najczęściej z niemożliwych do przezwyciężenia sprzeczności wewnętrznych, okreslających osobowość jednostki wybitnej.
Kordian z dramatu Słowackiego to postać tragiczna. Ma on poczucie własnej wyjątkowości, uważa się przeznaczonego do wspaniałych czynów, ale dręczy go wewn. Niepokój, brak celu i sensu zycia. Doświadczony nieszczęśliwą miłością, zakończoną próba samobójczą, postanawia odnaleźć cel w walce narodowowyzwoleńczej. Na szczycie Mont Blanc odkrywa moc własnego ducha i głosi ideę aktywnej walki o niepodległość narodu. Przyłącza się do ruchu spiskowego i chce zabić cara, ale nie dokonuje tego czynu, zostaje pokonany przez Strach i Imaginację. Tragizm bohatera wyraża sę w niemożliwym do przezwyciężenia konflikcie między pragnieniem a niemozliwością jego realizacji.

Bohaterem tragicznym jest również Henryk z Nie- Boskiej komedii J. Słowackiego.
Henryk czuje się poetą, a wiec kimś lepszym od zwykłych ludzi, żyje w wyimaginowanym świecie marzeń i wyobraźni, który traktuje jako rzecz realną i idealna. Miedzy wyobraźnią poetycką a szarością zwykłego zycia dochodzi do konfliktu. Dlatego hrabia pada łupem szatana, który zsyła na niego trzy złudy ; romantyczna kochanke, sławę i naturę raj, które stają się celem marzeń hrabiego, ale sa nieosiągalne, gdyż sa jedynie złudzeniami romantycznej wyobraźni.. hrabia jednak podąża za dziewica, zostawiajac rodzinę, doprowadzając żonę do obłedu i śmierci oraz syna do choroby.
Henryk naznaczony jest piętnem tragizmu, gdyż podjął próbę polaczenia dwóch natur: boskiej poetyckiej0 oraz ziemskiej ( ludzkiej0, a one są sprzeczne ze sobą i nie daja się ze sobą pogodzić.
W III i IV części dramatu Henryk staje na czele obrońców okopow zamku świetej Trójcy. Ponosi klęskę jako przywódca. Arystokracja oraz rewolucjoniści ponosza kleskę, gdyż stoja po stronie zła, gdyż zarówno szlachta jak i zbuntowane masy nie maja czystych sumien. Zwycięża Jezus, gdyz tylko on reprezentuje dobro.
Tragizm dziejów w utworze wynika z pogladu zwanego prowidencjalizmem, a ktory glosi, że wszelkie wydarzenia historyczne sa wynikiem bozego planu. Bez względu na to, co czlowiek zrobi, losy społeczenstw potocza się sie zgodnie z wyrokami stworcy.

Tragizm dziejów uwidoczniony jest tez w kordianie. Slowacki zastanawia się czy światem i historią rzadzi Bóg czy Szatan. W scenieVI doktor (Szatan) PRZEDSTAWIA tragiczną wizje świata, w którym upadek Polski oznacza zapowiedx przejecia wladzy przez szatana nad całą ziemią. Kordian nadaremnie wzywa boga. Jego samotność to symbol samotności rodu ludzkiego w swiecie pozbawionym boskich praw. Świat przedstawiony w kordianie to świat tragiczny, zmierzający, pod rządami Szatana do ostatecznego kresu i upadku.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury