profil

Charakterystyka Wertera.

poleca 85% 134 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Goethe

Na podstawie analizy podanego fragmentu i znajomości całego utworu scharakteryzuj Wertera. Zwróć uwagę na rolę miłości i literatury w życiu bohatera oraz jego stosunek do natury.

Werter - młody, utalentowany człowiek, który w geście desperacji ucieka od zaborczej miłości Eleonory, a udaje się to mu pod pozorem wyjechania w sprawach rodzinnych (Werter miał załatwić sprawy spadkowe swojej matki). Jego przyjacielem i korespondentem jest Wilhelm. W swoich listach Werter opisuje mu przyrodę oraz swoje nieszczęśliwe historie miłosne.

Jako dusza romantyczna Werter potrafi docenić naturę i jej piękno, chociażby pisząc w liście takie słowa ?? Oto lasek! ? mówiłem sobie. ? Jakże rozkosznie byłoby zatonąć w jego cieniach! ? A tam szczyt góry! Jakiż uroczy musi być stamtąd widok w dolinę??. Werter wyraźnie darzy taką samą miłością naturę co i Boga, czy pisarzy np. ?Osjan wyrugował z mego serca Homera? lub ? Przeżywam dni tak szczęsne, jakimi pewnie Bóg obdarza swoich świętych?.

Z tego listu wynika że Werter poszukuje rozkoszy i spokoju. Sposób w jaki pisze pokazuje nam, że przeżywa on skrajne emocje, probuje przeanalizować swoje uczucia, jest marzycielem i filozofem. Trzeba zauważyć, że ten pełen życia człowiek przeżywa depresję (czego skutkiem jest samobójstwo). Jego miłość do Lotty jest przyczyną nienawiści do Alberta.

Miłość w życiu Wertera jest świętością. Werter podchodzi do wszystkiego emocjonalnie, nie optrafi zachować dystansu jest spontaniczny, przedewszystkim w miłości. Werter ucieka od jednej miłości i znajduje drugą. Miłość to cały jego żywot. Ze sceny, w której bohater całuje Lotte, możemy wnioskować, iż miłość była dla niego siłą destrukcyjną.

Jeśli chodzi o literaturę w życiu Wertera, trzeba wiedzieć, iż dla bohatera książki nie były tylko elementem rozrywki, lecz drogowskazem, Werter patrzy na siebie i na świat przez pryzmat literatury. Jego listy są pełne środków poetyckich i literackiej ekspresji. Werter identyfikuje się z bohaterami utworów. Przed sceną niechcianego pocałunku bohaterów, Lotta rozmawiała z młodzieńcem za pomocą literatury, dzięki czemu możemy stwierdzić, że Werter potrafił manipulować Lottą.

Natrua w życiu Wertera odgrywa ważną role, ponieważ jest azylem dla tak spontanicznego i emocjonalnego człowieka. Werter pisze o zjawiskach natury w samych superlatywach, bo widzi w niej obraz Boga. Jest dla niego miejscem spokoju, refleksji i odpoczynku. Potrafi ona nawet odzwierciedlić uczucia bohatera, np. podczas burzy na balu.

Dzięki Werterowi powstało pojęcie ?postawy werterycznej?. Opisuje ona bohatera romantycznego, który jest idealistą kierującym się uczuciami. Działa on impulsywnie. Jest spontaniczny, a jego miłość okazuje się dla niego destrukcyjna. Moim zdaniem postawa werteryczna jest postawą rezygnacji, swego rodzaju nostalgii i samotnego cierpienia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury