profil

Kultura wyższa czy niższa?

poleca 85% 452 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Pablo Picasso

Kultura wyższa czy niższa? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie należy najpierw wytłumaczyć, co tak naprawdę znaczą te dwa pojęcia. Cóż to takiego jest kultura? Czy jest ona w jakikolwiek sposób podzielna? Co jest wyznacznikiem czy kultura jest wysoka czy niska?
Kultura jest to ogół wytworów ludzi materialnych, duchowych jak i symbolicznych. Dokładniej nie da się wytłumaczyć znaczenia słowa kultura, ponieważ jest to pojęcie zbyt ogólne. Kultura jest podzielna na różne typy np. polityczna, masowa. Jedynym jej wyznacznikiem są odczucia ludzkie to, co ktoś uważa za tzw. Kulturę niższą może być dla innej osoby kulturą wyższą i odwrotnie.
Więc dlaczego dzieła Michała Anioła są wszem uznawane ze kulturę wysoką a karuzela za kulturę niższą? Można to tłumaczyć faktem, iż na karuzelę może udać się każdy, ale żeby obejrzeć freski w Bazylice Św. Piotra tutaj akurat rodzi się dla niektórych bariera nie do pokonania, jaką są finanse. Dlatego możemy wywnioskować, że coś, czego aż tak nie cenimy staje się dla nas czymś powszechnym, na ogół dostępnym i nie przywiązujemy do tego aż takiego znaczenia jak do czegoś wyniosłego i nazywamy to kulturą niższą.
Na nasz punkt widzenia tych dwóch pojęć wpływa także opinia innych osób oraz mediów, które to kształtują bardzo często światopogląd wielu osób. Coś, co jest sławne na świecie, drogie oraz uznawane przez innych ludzi za coś po prostu fantastycznego staje się dla nas od razu kulturą wyższą. Przykładem mogą być obrazy Picassa, których większość ludzi nie rozumie, ale uznaje za kulturę wyższą.
Tak, więc nazywanie czegoś kulturą wyższą bądź niższą winno być naszym wyborem. Nie powinniśmy kierować się aż tak opinią innych. W przeciwnym wypadku człowiek stanie się ograniczony światopoglądowo, będzie miał okrojone w ramy horyzonty myślenia na temat rzeczy, które mu powinny się podobać a które nie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 1 minuta