profil

Znaczenie ptaków w naturze i gospodarce człowieka w punktach

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-15
poleca 84% 3257 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Znaczenie ptaków w naturze i gospodarce człowieka


- Maleńki koliber na przykład żywi się nektarem z kwiatów, przy czym pijąc nektar z jednego przenosi pyłek na następny, z którego się pożywi. Bierze więc udział w zapylaniu kwiatów.

- Natomiast padlinożercy z tej gromady, np. sępy pomagają utrzymać porządek, czyli pełnią tzw. funkcję sanitarną. Zjadając pozostawione przez inne drapieżniki (choćby przez lwy) szczątki zwierząt, sprawiają, że na sawannach nie piętrzą się góry cuchnącej padliny.

- Ptaki odgrywają też dużą rolę przy roznoszeniu nasion drzew i krzewów owocowych. Nie trawią ich, więc nasiona są bezpieczne, a dzięki temu, który go spożył może przebyć spore odległości zanim opuści jego organizm.

- Dzikie ptaki odgrywają bardzo dużą rolę w niszczeniu szkodników. Ich pożywieniem są m.in. gryzonie i owady siejące ogromne zniszczenia w uprawach rolnych. Pozostawianie zadrzewień przy uprawach daje ptakom możliwość osiedlania się w ich okolicy i w naturalny sposób kontrolowanie liczby gryzoni czy owadów, co pozwala na znaczne ograniczenie użycia toksycznych środków chemicznych.

- Ptactwo wodne ze względu na rodzaj swojego pożywienia wpływa korzystnie na środowisko. Jesienią zbiera się na płyciznach i w zatokach morskich i zjada szczątki organiczne i resztki pokarmu wyrzucone przez ludzi. Uczestniczy wówczas w obiegu związków pokarmowych. Łyski, łabędzie i kaczki mogą w ten sposób zużyć ponad 90% znajdującej się tam biomasy- przetwarzając ją sprawiają, że jest znacznie mniej szkodliwa.

- Ptaki są głównym czynnikiem regulacji zawartości związków pokarmowych w tych zanieczyszczonych przez wczasowiczów wodach.

- Dla przeciętnego człowieka najistotniejszą rolą ptaków jest bycie.. posiłkiem (rzecz jasna nie tylko człowiek się nimi żywi- ptaki stanowią ważny element łańcucha pokarmowego). Gatunki takie jak gęsi, kury, indyki, kaczki, perliczki, czy bażanty hodowane są od lat ze względu na mięso i jaja- są cennym źródłem białek. Nieco nowszym przedstawicielem drobiu są przepiórki japońskie i strusie. W przeszłości duża część ptasiego mięsa pochodziła z polowań, dziś są one raczej formą rozrywki niż sposobem na zdobycie pokarmu. Zabity ptak staje się po wypchaniu wspaniałą ozdobą w domu myśliwego.

- Bardzo cenne są również ptasie pióra. Od lat wypycha się nimi kołdry, poduszki i choć na rynku pojawia się wiele konkurencyjnych surowców którymi można je napełnić, pierze pozostaje jednym z najbardziej cenionych (i... najcieplejszych). Istnieją całe fermy gęsi (przede wszystkim ich pióra są wykorzystywane w tym celu), których okrycie pozwala nam potem na przyjemny sen. Pierze wykorzystywane jest też jako element ozdobny, np. w formie szala ?boa?. Powieszone na ścianie pawie pióro stanowi stylowy element wystroju wnętrza.

- Ptaki są też często hodowane jako ?zwierzątka do towarzystwa?- na rynku dostępnych jest mnóstwo kolorowych papug i innych przedstawicieli tej gromady, jak np. gwarek, czy kanarek. Ten ostatni umila ludziom życie swoim pięknym śpiewem, a oswojona papuga może stać się towarzyszem na miarę psa czy kota (duże papugi często wykazują się sporą inteligencją, a także- tak jak gwarek- mogą się nauczyć dużej ilości słów). Pawie są często hodowane jako efektowna ozdoba parków, jak również domów prywatnych.

- To z pewnością nie wszystkie role jakie pełnią ptaki w naturze i w naszym życiu- ogromna różnorodność tych zwierząt powoduje, że nie sposób zliczyć wszystkich. Jedno jest jednak pewne: gdyby nie ptaki, świat z pewnością nie byłby taki sam. Nie chodzi tu tylko o to, że patrząc przez okno nie zobaczymy szybujących w powietrzu gołębi- ptaki są niezbędne, by utrzymać równowagę w naturze i ich brak pociągnął by za sobą o wiele rozleglejsze skutki.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy

spoko przydała mi się na biolę... :)

Piękna praca.

Przeczytałem może kiedyś mi się przyda.

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty